ATP Walencja: Janowicz ograł portugalskiego bohatera, teraz czas na Ferrera

Jerzy Janowicz nie miał żadnych problemów z pokonaniem Joao Sousy i awansem do ćwierćfinału turnieju ATP World Tour 500 w Walencji. W piątek rywalem łodzianina będzie broniący tytułu David Ferrer.

Rafał Smoliński

W swoim debiutanckim pojedynku w turnieju Valencia Open 500 Jerzy Janowicz pokonał Hiszpana Pablo Carreno, a w czwartek zakwalifikował się do pierwszego w karierze ćwierćfinału zawodów rangi ATP World Tour 500. W meczu II rundy nasz reprezentant potrzebował zaledwie 73 minut, aby zwyciężyć 6:2, 7:5 najlepszego w historii białego sportu Portugalczyka, João Sousę. Pochodzący z Guimarães tenisista przed miesiącem sięgnął po mistrzowski tytuł podczas imprezy w malezyjskim Kuala Lumpur.

Łodzianin nie marnował w czwartek czasu na korcie i już w gemie otwarcia przełamał serwis starszego od siebie o dwa lata portugalskiego kwalifikanta. Rozstawiony z numerem piątym Polak znakomicie serwował, ani razu nie dał rywalowi szansy na breaka, a przy stanie 3:1 ponownie odebrał podanie rywalowi. Sousa wygrał jeszcze własny serwis w siódmym, lecz po chwili, przy drugiej okazji, 22-letni Janowicz zwieńczył seta, posyłając szóstego w całej partii asa.

Druga część pojedynku była już bardziej wyrównana, a kiedy wydawało się, że o jej losach zadecyduje tie break, do ataku przystąpił nasz reprezentant. Sousa oddalił jeszcze co prawda dwa break pointy w 11. gemie, lecz przy trzecim ostatecznie skapitulował. Łodzianin takiej okazji już nie zmarnował i przy własnym serwisie pewnie zakończył cały pojedynek, wykorzystując pierwszego meczbola.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

W ciągu 73 minut gry Janowicz posłał 13 asów oraz popełnił dwa podwójne błędy. Nasz reprezentant wygrał przy własnym podaniu 40 z 52 rozegranych punktów i ani razu nie był zmuszony bronić się przed stratą serwisu. Sousa z kolei zanotował dwa asy i dwa podwójne błędy, a klasyfikowanemu wyżej od siebie o 38 miejsc w rankingu ATP Polakowi pozwolił uzyskać trzy przełamania.

Piątkowym rywalem Janowicza w pojedynku o półfinał będzie najwyżej rozstawiony w turnieju David Ferrer. Hiszpan, trzykrotny triumfator zawodów w Walencji (2008, 2010, 2012), pokonał w czwartek Francuza Juliena Benneteau. Dla łodzianina będzie to okazja do rewanżu za porażkę doznaną z rąk tenisisty z Półwyspu Iberyjskiego podczas finału zeszłorocznej imprezy w Paryżu.