Finały ATP World Tour: Nadal po raz 22. pokonał Federera i zagra w finale

Rafael Nadal został pierwszym finalistą londyńskich Finałów ATP World Tour. W niedzielne popołudnie Hiszpan wygrał z Rogerem Federerem.

Marcin Motyka

W bogatej historii pojedynków Rogera Federera z Rafaelem Nadalem Finały ATP World Tour i korty halowe były jedyną niepodbitą twierdzą Szwajcara przez Hiszpana. Miejscem, gdzie topspinowy forhend Rafy przegrywał z wirtuozerią Maestro. W poprzednich czterech starciach w ramach turnieju Masters, rozgrywanych właśnie w hali, Federer nigdy nie przegrał ze swoim odwiecznym rywalem, łącznie tracąc tylko jednego seta. Jednak w niedzielne popołudnie Majorkanin zakradł się w końcu do tej jedynej dotychczas niezdobytej świątyni Szwajcara, skruszył mury ostatniego bastionu geniusza z Bazylei, wygrywając 7:5, 6:3, czym odniósł swój 22. triumf w 32. meczu przeciw Federerowi.

Federer rozpoczął półfinałowe starcie z Nadalem z dużym luzem i swobodą. Szwajcar znakomicie serwował, zdobywając tym sposobem wiele łatwych punktów, a w wymianach imponował fantastycznym forhendem. W szóstym gemie, po kolejnym kapitalnym winnerze z forhendu, bazylejczyk wypracował sobie break pointa, którego jednak w znakomitym stylu oddalił Nadal. Szwajcar miał jeszcze dwie okazje na przełamanie, ale Hiszpan wyszedł z opresji obronną ręką.

Po okresie świetnej gry Federera, stopniowo przewagę zaczął uzyskiwać Nadal. Serwis Maestro już nie funkcjonował tak perfekcyjnie, co zostało natychmiast wykorzystane przez hiszpańskiego tenisistę, który w dziewiątym gemie zanotował breaka.

Nadal jednak nie potrafił zakończyć seta i niespodziewanie oddał podanie. Federer wrócił do gry, lecz nie na długo. W 11. gemie Szwajcar znów został przełamany, posyłając przy break poincie forhend w siatkę. Drugiej szansy Nadal już nie zmarnował, zamykając premierową odsłonę wynikiem 7:5.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Drugi set miał podobny przebieg jak pierwszy. Póki pierwsze podanie Federera dobrze funkcjonowało, Szwajcar nawiązywał wyrównaną walkę, ale gdy serwisu zabrakło i pojawiły się błędy, Maestro znajdował się w tarapatach. W piątym gemie tej odsłony Szwajcar w fatalnym stylu oddał podanie, dwukrotnie zostając skarcony przez Nadala minięciami, po nieprzygotowanych atakach do siatki oraz dwa razy uderzając z forhendu w siatkę.

W grę Federera wkradła się nerwowość i niedokładność oraz mnożyły się proste błędy. Nadal nie musiał się wznosić na wyżyny umiejętności, by spokojnie kontrolować przebieg spotkania. W dziewiątym gemie mecz dobiegł końca. Po kolejnym złym ataku przy siatce bazylejczyka, lider rankingu ATP uzyskał piłkę meczową, przy której Federer znów się nie popisał - udał się do siatki z nieprzygotowanej pozycji, nie był w stanie odpowiednio skontrolować uderzenia i wyrzucił woleja poza kort.

W trwającym 80 minut pojedynku Nadal posłał dwa asy serwisowe, wygrał 74 proc. rozegranych punktów przy własnym podaniu, wykorzystał wszystkie szanse na przełamanie, które otrzymał, a także zanotował 15 uderzeń wygrywających i 14 niewymuszonych błędów. Natomiast Federer posłał sześć asów, wykorzystał jeden z czterech break pointów i przy 17 winnerach popełnił aż 32 pomyłki własne.

Nadal, który po raz drugi w karierze zagra w meczu o tytuł w Finałach ATP World Tour, w poniedziałek, w walce o pierwszy w karierze tytuł w tej imprezie, zagra z Novakiem Djokoviciem, który w niedzielę pokonał w dwóch setach Stanislasa Wawrinkę.

Finały ATP World Tour  Londyn (Wielka Brytania)
ATP World Tour, kort twardy w hali, pula nagród 6 mln dolarów
niedziela, 10 listopada

półfinał gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Roger Federer (Szwajcaria, 6) 7:5, 6:3

Finały ATP World Tour: Tabele i wyniki
Przewodnik na Finały ATP World Tour 2013

Finały ATP World Tour: 70. wygrana Bryanów, Amerykanie zagrają o czwarte trofeum