ATP Sydney: Starcie rywali Janowicza dla Rosola, swobodny awans Benneteau

Lukas Rosol wygrał w tie breaku trzeciego seta mecz I rundy turnieju ATP w Sydney z Joao Sousą. Awans do 1/8 finału wywalczyli również były finalista tej imprezy Julien Benneteau i Denis Istomin.

Marcin Motyka

Lukas Rosol i João Sousa stworzą parę deblową w turnieju ATP w Sydney, a ich premierowymi rywalami będą Jerzy Janowicz i Maks Mirny, Nim jednak dojdzie do tej konfrontacji (we wtorkowy poranek polskiego czasu), Czech i Portugalczyk zmierzyli się ze sobą w I rundzie singla. Górą z tego boju wyszedł reprezentant naszych południowych sąsiadów, wygrywając 7:6(5), 4:6, 7:6(1).

Czech mógł zakończyć to spotkanie nieco szybciej, lecz w decydującym secie roztrwonił prowadzenie 5:4 z przełamaniem. W całym, trwającym dwie godziny i siedem minut pojedynku Rosol zapisał na swoim koncie siedem asów i tyleż samo podwójnych błędów serwisowych (Sousa posłał sześć serwisów nie do odbioru i popełnił dwa podwójne błędy), wykorzystał trzy z pięciu break pointów, sam został cztery razy przełamany oraz zdobył osiem punktów więcej od rywala.

W II rundzie Rosol zagra z mistrzem tej imprezy z 2008 roku, rozstawionym z numerem czwartym Rosjaninem Dmitrijem Tursunowem, który w I rundzie otrzymał wolny los.

W jedynym spotkaniu rozegranym w poniedziałek na korcie Ken Rosewall Arena, głównej arenie kompleksu tenisowego Sydney Olympic Park Tennis Centre, gdzie tenisiści rywalizowali o medale w czasie Igrzysk Olimpijskich w 2000 roku, Julien Benneteau swobodnie poradził sobie z Matthew Ebdenem.

Francuz nie miał najmniejszych problemów, by odprawić z kwitkiem reprezentanta gospodarzy, który grał w głównej drabince turnieju dzięki dzikiej karcie. Benneteau w ciągu 57 minut gry nie musiał bronić ani jednego break pointa i stracił łącznie ledwie cztery gemy. Finalista zmagań w Sydney z 2012 roku przerwał tym samym serię trzech z rzędu porażek w głównym cyklu, w bilansie bezpośrednich pojedynków z Ebdenem wyszedł na prowadzenie 2-1, a jego kolejnym rywalem będzie Carlos Berlocq albo kwalifikant z Ukrainy, Serhij Stachowski.

Denis Istomin, dla którego to już piąty start w Sydney - najwyżej był w półfinale - oddał jedynie trzy gemy Pablo Andujarowi. Przewaga pierwszej rakiety Uzbekistanu od początku do końca była niepodważalna. Pochodzący z Rosji 27-latek nie musiał bronić ani jednej piłki na przełamanie i po 58 minutach zwyciężył 6:2, 6:1.

W walce o ćwierćfinał Istomin znów może się zmierzyć z Marinem Ciliciem, z którym przegrał w ubiegłym tygodniu w Brisbane. Oznaczony "siódemką" Chorwat na inaugurację podejmie Jana-Lennarda Struffa, który musiał przebijać się przez eliminacje.

Apia International Sydney, Sydney (Australia)