Australian Open: Linette pokonana przez mistrzynię wielkoszlemową

Magda Linette nie zagra w głównej drabince singla wielkoszlemowego Australian Open 2014. Polska tenisistka przegrała w piątek w dwóch setach z Czeszką Lucie Hradecką.

Rafał Smoliński

W swoim pierwszym w karierze meczu w Melbourne Magda Linette w dwóch setach pokonała Ukrainkę Ludmiłę Kiczenok. W piątek 21-latka z Poznania zmierzyła się z Lucie Hradecką, która w I rundzie kwalifikacji wymęczyła zwycięstwo nad Chorwatką Terezą Mrdezą. Czeszka to doświadczona uczestniczka kobiecego cyklu, a do tego bardzo utytułowana deblistka. W 2011 roku triumfowała wspólnie z Andreą Hlavackovą na kortach Rolanda Garrosa, zaś dwa sezony później obie panie okazały się najlepsze w US Open. Pochodząca z Pragi tenisistka przed rokiem wygrała również w Paryżu tytuł wielkoszlemowy w mikście, a jej partnerem był Frantisek Cermak.

Piątkowy pojedynek lepiej rozpoczęła reprezentantka Polski, która już w drugim gemie uzyskała przełamanie. Hradecká błyskawicznie jednak wzięła się za odrabianie strat i po kilkunastu minutach prowadziła już 4:2. Poznanianka miała jeszcze w szóstym gemie trzy okazje na wyrównanie stanu rywalizacji, lecz wszystkie z nich zmarnowała. Czeszka serwowała odtąd bardzo pewnie i w 10. gemie wykorzystała drugiego setbola, wieńcząc premierową partię wynikiem 6:4.

Druga odsłona miała zgoła odmienny przebieg niż pierwszy set. Obie panie skupiały się przede wszystkim na utrzymaniu własnego podania oraz wyczekiwały swoich szans. Takie w dziewiątym gemie pojawiły się przed 28-letnią prażanką, która w końcu wykorzystała drugiego break pointa i przy stanie 5:4 serwowała na mecz. Tenisistka naszych południowych sąsiadów, która w 2011 roku była nawet 41. rakietą w rankingu WTA, wywalczonej przewagi już nie zmarnowała i przy drugim meczbolu zakończyła cały pojedynek.

Hradecká zwyciężyła Linette 6:4, 6:4, a dokonała tego w 88 minut. Czeszka zanotowała pięć asów, pięć podwójnych błędów, skończyła 15 piłek oraz popełniła 29 niewymuszonych błędów. Z sześciu wypracowanych break pointów wykorzystała połowę. Polka z kolei miała dwa asy, pięć podwójnych błędów, 12 winnerów i aż 33 błędy własne. Nasza reprezentantka, która w całym meczu wygrała 63 ze 134 rozegranych punktów, postarała się tylko o jedno przełamanie, na początku pierwszej partii.

Za występ w II rundzie eliminacji rozstawiona w Melbourne z numerem ósmym Linette otrzyma 20 punktów do rankingu WTA. Hradecká z kolei o główną drabinkę singla powalczy w sobotę ze swoją rodaczką, Renatą Voracovą.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion), pula nagród 33 mln dolarów australijskich
piątek, 10 stycznia

II runda eliminacji gry pojedynczej kobiet:

Lucie Hradecká (Czechy) - Magda Linette (Polska, 8) 6:4, 6:4

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Australian Open: Radwańska w ćwiartce z Azarenką, trudne losowanie Polki
Australian Open: Janowicz, Przysiężny i Kubot poznali rywali

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)