Australian Open: Podwójny triumf Kuliczkowej, Zverev najlepszym juniorem

Sobotnie finały gry pojedynczej juniorów w Australian Open wygrali Elizawieta Kuliczkowa i Alexander Zverev. Rosjanka Melbourne opuszcza z dwoma tytułami.

Alexander Zverev w finale w ciągu 77 minut pokonał 6:3, 6:0 Stefana Kozlova. Na początku II seta Amerykanin skręcił lewą kostkę i gra tak naprawdę się skończyła. Niemiec teraz wystąpi w Challengerze w Adelajdzie, a później uda się do Stanów Zjednoczonych, mając nadzieję że zagra w kwalifikacjach do turnieju ATP w Delray Beach. Zdobył on swój pierwszy wielkoszlemowy tytuł i został czwartym reprezentantem swojego kraju, który wygrał turniej singla juniorów w Melbourne. Wcześniej dokonali tego Dirk Dier (1990), Nicolas Kiefer (1995) i Daniel Elsner (1997). Kozlov był lepszy w dwóch poprzednich meczach ze Zverevem, jakie odbyły się w ubiegłym sezonie w Wimbledonie i Orange Bowl.

W piątym gemie I seta Zverev, który przy 0:1 obronił trzy break pointy, zaliczył przełamanie, gdy Kozlov wyrzucił bekhend. Po chwili Niemiec przegrał wymianę złożoną z 28 uderzeń, nie dając rady skończyć kilku smeczów, ale od stanu równowagi posłał asa i wygrywający serwis. W ósmym gemie Zverev obronił kolejne dwa break pointy, a seta zakończył w dziewiątym, gdy forhend Amerykanina wylądował w siatce.

Za sprawą szybkiego przełamania Zverev objął prowadzenie 2:0 w II secie, a w trzecim gemie Kozlov miał trzy break pointy. Niemiec dwa obronił - przy drugim zagrał bekhend przeciwko biegnącemu rywalowi, który poślizgnął się i podkręcił sobie lewą kostkę. Po interwencji medycznej gra została wznowiona, Zverev ostatecznie od 0-40 zdobył pięć punktów. W czwartym gemie dla odmiany Kozlov odparł trzy break pointy przy 0-40 - jednego z nich efektownym bekhendem po linii. Amerykanin obronił też czwartego break pointa, gdy na zakończenie maratońskiej wymiany wolej Zvereva wylądował poza kortem. Niemiec jednak w końcu zaliczył kolejne przełamanie, na drop szota rywala odpowiadając wspaniałym drop szotem z woleja. W piątym gemie wrócił on z 15-40, asem podwyższając na 5:0. Mecz zakończył jeszcze jednym przełamaniem, minięciem forhendowym po krosie pieczętując tytuł.

W całym spotkaniu Kozlov miał 10 break pointów i nie wykorzystał żadnego. Zverev zaserwował osiem asów, zdobył 14 z 19 punktów przy siatce oraz pięć razy przełamał rywala. Niemiec znalazł się na minimalnym minusie w bilansie kończących uderzeń do niewymuszonych błędów (22-25). Amerykanin za to miał siedem piłek wygranych bezpośrednio i 23 błędy własne.

Turniej singla juniorek wygrała Elizawieta Kuliczkowa, która w finale wygrała 6:2, 6:1 z Janą Fett. Mistrzynią Australian Open nie została po raz drugi z rzędu reprezentantka Chorwacji (rok temu triumfowała Ana Konjuh), za to po tytuł sięgnęła trzecia Rosjanka w XXI wieku (Anastazja Pawluczenkowa - 2006, 2007 oraz Ksenia Pierwak - 2009). W ubiegłym sezonie Fett pokonała Kuliczkową podczas turnieju w Hiszpanii i był to ich jedyny dotychczas mecz.

W drugim gemie I seta Fett obroniła trzy break pointy przy 0-40, ale w czwartym oddała podanie, wyrzucając forhend. Jednostronny set dobiegł końca w ósmym gemie za sprawą drugiego przełamania dla Kuliczkowej uzyskanego świetnym returnem. W gemie otwarcia II seta Rosjanka oddała podanie podwójnym błędem. Natychmiast odrobiła jednak stratę szybkim returnem bekhendowym po krosie wymuszającym błąd. W czwartym gemie zaliczyła kolejne przełamanie, a w piątym odparła trzy break pointy i prowadziła 4:1. Po chwili znów odebrała rywalce podanie, popisując się bekhendowym returnem. Tytuł Kuliczkowa przypieczętowała łatwym gemem serwisowym. Kros bekhendowy dał jej dwie piłki mistrzowskie. Pierwszą Fett obroniła efektownym forhendem po linii, ale drugą Rosjanka wykorzystała wygrywającym serwisem.

W ciągu 61 minut Kuliczkowa zapisała na swoje konto 17 kończących uderzeń oraz popełniła 22 niewymuszone błędy. Rosjanka wykorzystała pięć z 10 break pointów, a przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 25 z 32 punktów. Fett naliczono osiem piłek wygranych bezpośrednio oraz 26 błędów własnych.

Rosjanka Australian Open kończy jako podwójna triumfatorka. W piątek wspólnie z Ukrainką Anheliną Kalininą wygrała turniej debla. W finale pokonały one 6:4, 6:2 Brytyjkę Katie Boulter i Serbkę Ivanę Jorović. W turnieju debla juniorów najlepsi okazali się Austriak Lucas Miedler i Australijczyk Bradley Mousley, którzy pokonali 6:4, 6:3 Francuzów Quentina Halysa i Johana Sebastiena Tatlota.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, kort twardy (Plexicushion)
piątek-sobota, 24-25 stycznia

finał gry pojedynczej juniorów:

Alexander Zverev (Niemcy, 1) - Stefan Kozlov (USA, 2) 6:3, 6:0

finał gry pojedynczej juniorek:

Elizawieta Kuliczkowa (Rosja, 4) - Jana Fett (Chorwacja) 6:2, 6:1

finał gry podwójnej juniorów:

Lucas Miedler (Austria, 5) / Bradley Mousley (Australia, 5) - Quentin Halys (Francja, 3) / Johan Sebastien Tatlot (Francja, 3) 6:4, 6:3

finał gry podwójnej juniorek:

Anhelina Kalinina (Ukraina, 1) / Elizawieta Kuliczkowa (Rosja, 1) - Katie Boulter (Wielkia Brytania, 2) / Ivana Jorović (Serbia, 2) 6:4, 6:2

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!