Puchar Federacji: Agnieszka Radwańska i Alicja Rosolska wygrały w deblu, Polska pokonała Szwecję

Reprezentacja Polski wygrała ze Szwecją w konfrontacji Grupy Światowej II Pucharu Federacji. Decydujący punkt w deblu zdobyły Agnieszka Radwańska i Alicja Rosolska.

Marcin Motyka

Reprezentacja Polski wykonała pierwszy z dwóch kroków w kierunku Grupy Światowej Pucharu Federacji. W Borås nasze tenisistki wygrały ze Szwecją w ramach konfrontacji Grupy Światowej II 3-2, a bohaterką biało-czerwonej ekipy została Agnieszka Radwańska. Krakowianka zdobyła dwa punkty w grach singlowych, a w rozstrzygającym o zwycięstwie deblu wspólnie z Alicja Rosolską pokonały Sofię Arvidsson i Johannę Larsson 6:2, 6:2.

Radwańska i Rosolska od pierwszych piłek rozstrzygającego starcia narzuciły rywalkom własne warunki gry i już w gemie otwarcia wywalczyły breaka, przełamując podanie Arvidsson. Wprawdzie Szwedki szybko odrobiły stratę, lecz równie błyskawicznie nasze tenisistki znów odskoczyły na przewagę breaka, wygrywając gema serwisowego Larsson.

Polki w każdym elemencie gry wyraźnie górowały nad swoimi rywalkami. Przy siatce królowała Rosolska, która popisywała się cudownymi wolejami, zaś Radwańska była dla Szwedek jak ściana nie do przebicia.

W bardzo długim siódmym gemie nasze tenisistki obroniły się przed przełamaniem, oddalając trzy break pointy, a następnie same po raz trzeci zanotowały breaka, a set zakończył się po kapitalnym woleju Rosolskiej.

Biało-czerwone były o krok od triumfu, ale do szczęścia potrzebowały jeszcze jednego wygranego seta. W drugiej partii początkowo walka była wyrównana, choć Polki ciągle miały nieznaczną przewagę, ale gdy nasze reprezentantki podkręciły tempo, rywalki nie miały nic do powiedzenia.

W szóstym gemie z fenomenalnej strony pokazała się Radwańska i dzięki trzem znakomitym akcjom krakowianki, Arvidsson oddała podanie. Następnie Rosolska podwyższyła na 5:2, utrzymując serwis do 30.

Szwedki stanęły pod ścianą i Larsson nie wytrzymała presji w gemie, w którym serwowała, by przedłużyć szanse swojej drużyny. 25-latka z Boden popełniała kolejne błędy, które dały trzy meczbole Polkom.

Radwańska i Rosolska wykorzystały okazję na zakończenie spotkania przy serwisie rywalek, po raz piąty uzyskały przełamanie i mogły świętować triumf na trudnym terenie i awans reprezentacji Polski do barażu o Grupę Światową Pucharu Federacji.

Polska po 11-letniej przerwie może powrócić do elity drużyn w Pucharze Federacji. Aby tego dokonać, nasza reprezentacja musi zwyciężyć w kwietniowym barażu z jedną z czterech reprezentacji, która przegrała w I rundzie Grupy Światowej. Rywala Polek wyłoni losowanie, w którym biało-czerwone nie będą ekipą rozstawioną.

Szwecja - Polska 2:3, Boråshallen, Borås (Szwecja)
I runda Grupy Światowej II, kort twardy w hali
sobota-niedziela, 8-9 lutego

Gra 1.: Johanna Larsson - Katarzyna Piter 6:1, 6:2
Gra 2.: Sofia Arvidsson - Agnieszka Radwańska 1:6, 1:6
Gra 3.: Johanna Larsson - Agnieszka Radwańska 4:6, 1:6
Gra 4.: Sofia Arvidsson - Katarzyna Piter 6:2, 6:1
Gra 5.: Sofia Arvidsson / Johanna Larsson - Agnieszka Radwańska / Alicja Rosolska 2:6, 2:6

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

Puchar Federacji: Samantha Stosur przypieczętowała awans Australii do półfinału