WTA Indian Wells: Giorgi lepsza od Petković, Goerges rywalką Szarapowej

Camila Giorgi pokonała Andreę Petković i awansowała do II rundy turnieju WTA w Indian Wells. Mecz otwarcia wygrała też Alisa Klejbanowa.

Camila Giorgi (WTA 79) dwa razy doszła do IV rundy wielkoszlemowej imprezy, po wcześniejszym przebrnięciu eliminacji (Wimbledon 2012, US Open 2013). Teraz z kwalifikacji dostała się do głównej drabinki w Indian Wells i w swoim debiucie w kalifornijskim turnieju pokonała 6:7(5), 6:3, 6:3 Andreę Petković (WTA 37). W trwającym dwie godziny i 37 minut spotkaniu Włoszka popełniła osiem podwójnych błędów, ale też wykorzystała siedem z 17 break pointów, sama oddając własne podanie cztery razy. Kolejną jej rywalką będzie Sorana Cirstea (WTA 27), którą w ubiegłym sezonie pokonała w II rundzie Wimbledonu.

Pierwszą rywalką broniącej tytułu Marii Szarapowej (WTA 5) będzie Julia Görges (WTA 86). Niemka w czwartek zaserwowała siedem asów oraz zdobyła 28 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wygrała 6:1, 2:6, 6:3 z Janą Cepelovą (WTA 75). Görges przegrała z Szarapową wszystkie trzy dotychczasowe mecze - jedynego seta urwała Rosjance w III rundzie Australian Open 2011.

Jie Zheng (WTA 58) pokonała 3:6, 6:3, 7:6(5) Paulę Ormaecheę (WTA 76) po dwóch godzinach i 57 minutach walki. Zawodniczka z Cheng Du przegrywała 3:6, 1:3, za to w decydującym secie prowadziła już 5:3. Przy 5:4 zmarnowała piłkę meczową, a w tie breaku odskoczyła na 5-1 i mimo ambitnej pogoni Argentynki nie dała sobie odebrać zwycięstwa. W kolejnej rundzie Zheng spotka się z rodaczką Na Li (WTA 2), z którą ma bilans spotkań 4-2, ale większość ich meczów odbyła się w latach 2004-2006 i do tego nie w głównym cyklu (tutaj ich bilans to 2-2). W dwóch ostatnich ich meczach (Indian Wells 2012, Rzym 2013) Li straciła łącznie osiem gemów.

Dalej awansowała mistrzyni Rolanda Garrosa 2010 Francesca Schiavone (WTA 44), która zwyciężyła 3:6, 6:2, 6:2 Monę Barthel (WTA 71). Dla Włoszki to pierwszy wygrany mecz w tym sezonie. Wcześniej odpadła w I rundzie w Brisbane, Sydney, Australian Open, Paryżu, Ad-Dausze, Rio de Janeiro i Florianopolis. W II rundzie zmierzy się ona z triumfatorką US Open 2011 Samanthą Stosur (WTA 17), z którą ma bilans spotkań 4-7.

Drugi w karierze mecz w głównym cyklu wygrała 17-letnia Taylor Townsend (WTA 337). W ubiegłym sezonie Amerykanka właśnie w Indian Wells wyeliminowała Lucie Hradecką, wtedy 57. rakietę globu. Teraz zwyciężyła 7:6(1), 6:1 Karin Knapp (WTA 49) i w nagrodę w II rundzie spotka się z półfinalistką US Open 2013 Flavią Pennettą (WTA 21). Mecz otwarcia ma za sobą też inna grająca dzięki dzikiej karcie reprezentantka gospodarzy Coco Vandeweghe (WTA 108), która pokonała 6:4, 6:0 Alexandrę Cadantu (WTA 59). Amerykanka obroniła cztery z pięciu break pointów oraz skorzystała z 12 podwójnych błędów serwisowych Rumunki. Kolejną rywalką Vandeweghe będzie Petra Kvitova (WTA 9), której rok temu urwała seta w I rundzie Wimbledonu.

Odpadła inna reprezentantka gospodarzy Bethanie Mattek-Sands (WTA 52), która przegrała 3:6, 5:7 z Caroline Garcią (WTA 77). W II secie Francuzka wróciła z 0:2. Nie ma już w turnieju innej Amerykanki Victorii Duval (WTA 139), która uległa 7:5, 4:6, 4:6 Alisie Klejbanowej (WTA 142) po dwóch godzinach i 44 minutach walki. Rosjanka w decydującej partii od 1:4 zdobyła pięć gemów z rzędu. Był to dla niej pierwszy występ w Indian Wells od 2011 roku, gdy dotarła tutaj do IV rundy. Cztery miesiące po tym starcie zdiagnozowano u niej chłoniaka Hodkina.

Zawodniczka z Moskwy w 2004 roku, mając 14 lat, właśnie w kalifornijskiej imprezie zaliczyła swój debiut w głównym cyklu. Kolejną rywalką Garcii będzie Anastazja Pawluczenkowa (WTA 22), Klejbanowa zaś zmierzy się z Garbine Muguruzą (WTA 32). Poza Mattek-Sands i Duval z imprezą pożegnała się też Vania King (WTA 69), która przegrała 0:6, 6:3, 2:6 z Barborą Zahlavovą-Strycovą (WTA 65). W II rundzie Czeszka zmierzy się z finalistką imprezy z 2007 i 2008 roku Swietłaną Kuzniecową (WTA 30).

Finalistka tegorocznego Australian Open Dominika Cibulkova (WTA 11) turniej rozpocznie od meczu z 17-letnią Donną Vekić (WTA 103), która wygrała 6:0, 7:5 z Olivią Rogowską (WTA 130). Sloane Stephens (WTA 18), półfinalistka pierwszej lewy Wielkiego Szlema z ubiegłego sezonu, na otwarcie spotka się z Ajlą Tomljanović  (WTA 68), która pokonała 6:4, 7:6(2) Lourdes Dominguez (WTA 70). Chorwatka w obu setach odrabiała straty - w I wróciła z 0:4, a w II z 2:4. W styczniu w Melbourne urodzona w Zagrzebiu 20-latka urwała Amerykance seta. Triumfatorka kalifornijskiej imprezy z 2008 roku Ana Ivanović (WTA 13) rywalizację rozpocznie od meczu z Eliną Switoliną (WTA 43), która zwyciężyła 6:4, 7:5 Monicę Puig (WTA 57).

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA) WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 5,946 mln dolarów czwartek, 6 marca

I runda gry pojedynczej:

Jie Zheng (Chiny) - Paula Ormaechea (Argentyna) 3:6, 6:3, 7:6(5) Karolína Plíšková (Czechy) - Michelle Larcher de Brito (Portugalia, Q) 6:2, 3:6, 6:2 Caroline Garcia (Francja) - Bethanie Mattek-Sands (USA) 6:3, 7:5 Aleksandra Woźniak (Kanada) - Urszula Radwańska (Polska) 6:2, 6:0 Donna Vekić (Chorwacja, WC) - Olivia Rogowska (Australia, Q) 6:0, 7:5 Monica Niculescu (Rumunia) - Marina Eraković (Nowa Zelandia) 6:2, 6:2 Barbora Záhlavová Strýcová (Czechy, Q) - Vania King (USA) 6:0, 3:6, 6:2 Coco Vandeweghe (USA, WC) - Alexandra Cadantu (Rumunia) 6:4, 6:0 Julia Görges (Niemcy) - Jana Čepelová (Słowacja) 6:1, 2:6, 6:3 Camila Giorgi (Włochy, Q) - Andrea Petković (Niemcy) 6:7(5), 6:3, 6:3 Taylor Townsend (USA, WC) - Karin Knapp (Włochy) 7:6(1), 6:1 Francesca Schiavone (Włochy) - Mona Barthel (Niemcy) 3:6, 6:2, 6:2 Elina Switolina (Ukraina) - Mónica Puig (Portoryko) 6:4, 7:5 Ajla Tomljanović (Chorwacja) - Lourdes Domínguez (Hiszpania) 6:4, 7:6(2) Alisa Klejbanowa (Rosja) - Victoria Duval (USA, WC) 5:7, 6:4, 6:4 María-Teresa Torró (Hiszpania) - Galina Woskobojewa (Kazachstan) 6:1, 1:0 i krecz