WTA Indian Wells: Cibulkova bez rewanżu za Melbourne, Na Li w półfinale

Podobnie jak w finale Australian Open, Na Li pokonała Dominikę Cibulkovą i awansowała do półfinału turnieju WTA w Indian Wells.

Na Li (WTA 2) po brzydkim meczu pokonała 6:3, 4:6, 6:3 Dominikę Cibulkovą (WTA 11) i po raz drugi awansowała do półfinału turnieju w Indian Wells. W 2007 roku przegrała tutaj z Danielą Hantuchovą. Teraz jej rywalką w walce o finał będzie Flavia Pennetta (WTA 21), która wyeliminowała Sloane Stephens (WTA 18). Chinka pokonała Cibulkovą po raz drugi w sezonie (finał Australian Open) i podwyższyła na 6-0 łączny bilans meczów z tenisistką z Bratysławy. Słowaczce po raz drugi udało się urwać seta Li (w 2010 roku w Madrycie). W ćwierćfinale kalifornijskiej imprezy zagrała ona po raz pierwszy - wcześniej jej najlepszym wynikiem był finał z 2011 roku.

W pierwszym gemie I seta Li zaliczyła przełamanie głębokim returnem wymuszającym błąd. Po chwili Chinka obroniła break pointa potężnym forhendem, ale dwoma podwójnymi błędami z rzędu oddała podanie. W trzecim gemie Li zaliczyła następne przełamanie bekhendem po linii, a w czwartym odparła dwa break pointy (kros bekhendowy, wygrywający serwis). Mistrzyni Australian Open miała okazję na 4:1, ale zmarnowała ją wyrzucając return. Chinka seta zakończyła w dziewiątym gemie świetnym returnem.

W gemie otwarcia II seta Li obroniła break pointa kombinacją dwóch forhendów, a w drugim uzyskała szansę na przełamanie po podwójnym błędzie Słowaczki. Cibulková wybrnęła z opresji efektownym bekhendem po linii, a w trzecim zaliczyła przełamanie potężnym forhendem wymuszającym błąd. W piątym gemie po raz kolejny odebrała podanie Chince, do tego na sucho, i prowadziła już 4:1. Li mogła część strat odrobić, ale zmarnowała break pointa błędem bekhendowym. Udało się jej to w ósmym gemie za sprawą potężnego forhendowego returnu. Po utrzymaniu podania na sucho mistrzyni Australian Open z 1:5 zbliżyła się na 4:5. Więcej jej jednak nie potrafiła zdziałać. Seta zakończył przestrzelony przez Li bekhendowy return.

W pierwszym gemie III seta Li oddała podanie podwójnym błędem. Chinka jednak szybko odrobiła stratę kombinacją odwrotnego krosa forhendowego i drajw woleja. W czwartym gemie Cibulková popełniła dwa podwójne błędy, ale obroniła pięć break pointów, popisując się m.in. efektownym bekhendem po linii i miażdżącą kombinacją dwóch forhendów. W siódmym gemie Li wróciła z 15-40, na koniec serwując asa, a w ósmym świetnym odegraniem forhendem po krosie bekhendowego drop szota rywalki, sama uzyskała dwie szanse na przełamanie. Cibulková oddała podanie pakując forhend w siatkę. As serwisowy przyniósł Chinki piłkę meczową, a spotkanie zakończył przestrzelony przez Słowaczkę bekhendowy return.

Mecz ten był najgorszą możliwą reklamą siłowego tenisa. Zawodniczki od początku miały problem ze wstrzeleniem się w kort i tak było do samego końca. Były tylko nieliczne momenty, które mogły zadowolić najbardziej wybrednego kibica. Li wygrała, bo w kluczowych momentach potrafiła pokazać szczyptę skutecznego tenisa. W trwającym dwie godziny i 36 minut spotkaniu Chince naliczono 32 kończące uderzenia i 59 niewymuszonych błędów. Cibulková miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 51 błędów własnych. Obie tenisistki popełniły po osiem podwójnych błędów. Słowaczka obroniła 14 z 20 break pointów, ale sama przełamała Chinkę tylko cztery razy.