WTA Miami: Awans Petković, porażka Date-Krumm, amerykańska środa na Florydzie

Andrea Petković pokonała Marię-Teresę Torro i awansowała do II rundy turnieju WTA w Miami. Odpadła była finalistka imprezy Kimiko Date-Krumm.

Andrea Petković (WTA 37), była dziewiąta rakieta globu i półfinalistka turnieju w Miami sprzed trzech lat, na przestrzeni miesiąca dwa razy przegrała z Camilą Giorgi (kwalifikacje w Dubaju, I runda w Indian Wells). Wcześniej odpadła też w I rundzie w Ad-Dausze. A wszystko to wydarzyło się po tym, jak w Pucharze Federacji pokonała Dominikę Cibulkovą po obronie piłki meczowej. W Miami Niemka wygrała 6:3, 6:4 z Marią-Teresą Torro (WTA 71) po 89 minutach gry. W tym czasie zdobyła 31 z 44 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz wykorzystała cztery z 10 break pointów. W kolejnej rundzie Petković spotka się z rozstawioną z numerem 22. Alize Cornet, z którą ma bilans spotkań 1-3. W lutym tego roku w Paryżu Francuzka wygrała po trzygodzinnym maratonie.

Mecze otwarcia wygrały też inne byłe tenisistki z Top 20 Shuai Peng (WTA 44) i Virginie Razzano (WTA 81), kiedyś klasyfikowane odpowiednio na 14. i 16. miejscu. Chinka w I secie wróciła z 3:5 oraz obroniła trzy piłki setowe przy 4:5, 0-40 i pokonała 7:5, 6:0 Karolínę Plíškovą (WTA 65). Francuzka z kolei wygrała 6:4, 6:0 z Heather Watson (WTA 121). Odpadła za to Shahar Peer (WTA 88), była 11. rakieta świata i półfinalistka turnieju w Miami z 2007 roku. Izraelka przegrała 6:2, 0:6, 3:6 z Olgą Goworcową (WTA 98).

We wtorek do II rundy awansowało sześć amerykańskich tenisistek. Madison Keys (WTA 38) oddała pięć gemów Anett Kontaveit (WTA 196), a Vania King (WTA 72) w 51 minut rozbiła 6:0, 6:0 Estrellę Cabezę (WTA 106), w całym meczu tracąc tylko 18 punktów. Lauren Davis (WTA 55), która w Indian Wells wyeliminowała Wiktorię Azarenkę, wykorzystała sześć z siedmiu break pointów i wygrała 6:3, 6:3 z Shuai Zhang (WTA 41). Christina McHale (WTA 57) pokonała 6:4, 6:2 Jie Zheng (WTA 54), byłą 15. rakietę globu. Coco Vandeweghe (WTA 104) w obu setach wróciła z 0:3, a w II partii dodatkowo obroniła dwie piłki setowe w tie breaku i zwyciężyła 6:4, 7:6(6) Marinę Eraković (WTA 68). Alison Riske (WTA 48) przegrywała z Nadią Kiczenok (WTA 102) 1:6, 2:5, by pokonać Ukrainkę 1:6, 7:5, 6:2.

King po awansie do półfinału w Shenzhen, z pięciu kolejnych turniejów odpadła w I rundzie. 19-letnia Keys trzeci rok z rzędu zameldowała się w Miami w II rundzie, podobnie jak i starsza od niej o trzy lata McHale. Davis przed rokiem do głównej drabinki weszła jako szczęśliwa przegrana i dotarła do III rundy. W kolejnej rundzie zmierzy się z byłą liderką rankingu Aną Ivanović (WTA 13). Vandeweghe wygrała drugi mecz w sezonie - w Indian Wells pokonała Alexandrę Cadantu, by następnie przegrać z Petrą Kvitovą. King w II rundzie spotka się z Lucie Safarovą (WTA 27), a Keys z Danielą Hantuchovą (WTA 33). Następną rywalką McHale będzie Kaia Kanepi (WTA 25). Vandeweghe zmierzy się teraz z Anastazją Pawluczenkową (WTA 21). Riske zagra z Jeleną Wiesniną (WTA 35), którą pokonała w I rundzie tegorocznego Australian Open.

Z turniejem pożegnała się inna reprezentantka gospodarzy Victoria Duval (WTA 136), która zasłynęła z wyeliminowania Samanthy Stosur w I rundzie ubiegłorocznego US Open. 18-latka z Bradenton przegrała 6:7(5), 1:6 z Kiki Bertens (WTA 147). Amerykanka od czasu sensacyjnego zwycięstwa nad Australijką w Nowym Jorku, w głównym cyklu wygrała jeden mecz. W ubiegłym miesiącu w Acapulco pokonała Ivetę Melzer. Ajla Tomljanović (WTA 69) wróciła z 0:3 w I secie i pokonała 7:6(4), 6:4 Kristinę Mladenović (WTA 82).

Odpadła finalistka turnieju z 1995 roku Kimiko Date-Krumm (WTA 93), która w meczu kwalifikantek uległa o 26 lat młodszej Donnie Vekić (WTA 94). Japonka, była czwarta rakieta świata w I partii przy stanie 5:4 nie wykorzystała piłki setowej. W II rundzie chorwacka nastolatka spotka się z mistrzynią imprezy z 2006 roku Swietłaną Kuzniecową (WTA 30).