WTA Katowice: Eliminacje już bez Polek, Paula Kania odpadła w II rundzie

Paula Kania nie przebije się do głównej drabinki turnieju WTA w Katowicach. Polka w II rundzie eliminacji przegrała z Marią Eleną Camerin.

Z czterech reprezentantek Polski, tylko jednej udało się przejść w Katowicach I rundę eliminacji. W sobotę porażki poniosły Zuzanna Maciejewska, Katarzyna Pyka i Marta Kowalska. Ta ostatnia urwała dwa gemy Marii Elenie Camerin (WTA 200). W niedzielę Włoszka pokonała 6:7(4), 6:1, 7:5 Paulę Kanię (WTA 164). W turnieju głównym zagrają zatem cztery Polki. Obok najwyżej rozstawionej Agnieszki Radwańskiej, będą to Katarzyna Piter (w poniedziałek nie przed godz. 20:30 zmierzy się z Camilą Giorgi), Magdalena Fręch i Magda Linette.

Kania zmarnowała cztery piłki setowe w tasiemcowym 10. gemie I seta, ale na 1-0 wyszła, wygrywając tie breaka. Jedynego gema w II partii Polka zdobyła, gdy przegrywała 0:2. W decydującej odsłonie było mnóstwo przełamań (siedem, z czego cztery na korzyść Włoszki). Kania z 3:5 wyrównała na 5:5, ale dwa kolejne gemy padły łupem Camerin. W ciągu dwóch godzin i 46 minut gry Włoszka popełniła 13 podwójnych błędów, z czego 10 w I secie, ale w zdominowanym przez przełamania spotkaniu wykorzystała osiem z 10 break pointów. Camerin zdobyła łącznie o 14 punktów więcej (117-103).

Kania wciąż czeka na występ w głównej drabince turnieju WTA. To był jej czwarty start w kwalifikacjach w Polsce. W Warszawie w 2009 roku pokonała Olgę Sawczuk, by następnie przegrać z Lenką Tvaroskovą. Rok później także w stolicy kraju uległa w I rundzie Magdzie Linette. W ubiegłym sezonie w Katowicach wygrała z Renatą Voracovą, by w II rundzie ulec Shahar Peer.

32-letnia Camerin z Kanią spotkała się po raz pierwszy. Doświadczona Włoszka była rewelacją pierwszej edycji katowickiej imprezy. Przed rokiem, gdy rywalizacja toczyła się na kortach ziemnych, doszła do ćwierćfinału. W finałowej rundzie eliminacji pokonała wówczas Katarzynę Piter, a w turnieju głównym odprawiła Janę Cepelovą i Klarę Koukalovą, by przegrać dopiero z Anniką Beck.

Katarzyna Piter w rywalizacji singlistek będzie jedyną Polką, która wyjdzie na kort w poniedziałek. Agnieszka Radwańska swój pierwszy mecz rozegra we wtorek o godz. 14:00, a jej rywalką będzie Kristyna Plískova.

BNP Paribas Katowice Open, Katowice (Polska)