WTA Madryt: Szarapowa lepsza od Li, Rosjanka powalczy o drugi finał w imprezie

Maria Szarapowa pokonała Na Li i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

Maria Szarapowa (WTA 9) rok temu w Madrycie doszła do finału, przegrywając jedynie z Sereną Williams. Do wyrównania tego wyniku brakuje jej już tylko jednego wygranego meczu. W piątek Rosjanka pokonała 2:6, 7:6(5), 6:3 Na Li (WTA 2) po dwóch godzinach i 31 minutach gry. Była liderka rankingu podwyższyła na 10-5 (4-1 na korcie ziemnym) bilans meczów z Chinką. W całym spotkaniu Szarapowa posłała 21 kończących uderzeń i popełniła 39 niewymuszonych błędów. Li naliczono 13 piłek wygranych bezpośrednio i 43 błędy własne.

W I secie Li od stanu 1:2 zdobyła pięć kolejnych gemów. W II partii Chinka zaliczyła przełamanie na 4:3, ale Szarapowa natychmiast odrobiła stratę. W 12. gemie Rosjanka odparła dwa break pointy i losy seta rozstrzygnęła na swoją korzyść w tie breaku. W decydującej odsłonie była liderka rankingu przełamała rywalkę trzy razy, sama tracąc podanie tylko raz. Mecz zakończył podwójny błąd serwisowy Li (w całym meczu zrobiła ich dwa). Szarapowa obroniła osiem z 12 break pointów, a sama wykorzystała cztery z siedmiu szans na przełamanie Chinki. Rosjanka popełniła siedem podwójnych błędów. Obie tenisistki zaserwowały po jednym asie i podzieliły się punktami po równo (93-93).
Szarapowa w ciągu czterech sezonów (licząc także 2014 rok) na kortach ziemnych rozegrała 59 meczów i wygrała 54 z nich (trzy z pięciu porażek poniosła z Sereną Williams). Agnieszka Radwańska pokonała Caroline Garcię i w półfinale madryckiej imprezy zmierzy się z rosyjską mistrzynią czterech wielkoszlemowych turniejów, w tym Rolanda Garrosa 2012. Simona Halep (WTA 5) pokonała 6:2, 6:2 mistrzynię Rolanda Garrosa 2008 Anę Ivanović (WTA 12). W trwającym równo godzinę spotkaniu Rumunka zapisała na swoje konto 10 kończących uderzeń i 13 niewymuszonych błędów. Serbce naliczono 14 piłek wygranych bezpośrednio i 24 błędy własne. Halep dwa razy oddała podanie, ale sama wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów. Przy drugim serwisie byłej liderki rankingu zdobyła ona 17 z 19 punktów. W półfinale 22-latka z Konstancy zagra z Petrą Kvitovą, którą w ubiegłym sezonie pokonała 6:2, 6:2 w finale turnieju w New Haven w ich jedynym do tej pory spotkaniu.