WTA Rzym: Szarapowa i Ivanović spotkają się o ćwierćfinał, krecz Kuzniecowej

Maria Szarapowa pokonała Monicę Puig i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach ziemnych w Rzymie. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Ana Ivanović.

Maria Szarapowa (WTA 7) w tym sezonie na kortach ziemnych nie przegrała jeszcze meczu. Zdobyła tytuły w Stuttgarcie i Madrycie, a w Rzymie na początek wygrała 6:3, 7:5 z Monicą Puig (WTA 60). Bilans jej spotkań na tej nawierzchni to teraz 12-0. W spotkaniu z Portorykanką Rosjanka mogła stracić seta, ale w II partii wróciła z 1:4. Otwarcie I seta również nie było w jej wykonaniu wymarzone, bo przegrywała 0:2 W ciągu 91 minut gry była liderka rankingu zapisała na swoje konto 16 kończących uderzeń i 16 niewymuszonych błędów. Zaserwowała pięć asów, zdobyła 27 z 38 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz obroniła pięć z siedmiu break pointów. Puig naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 23 błędy własne.

Szarapowa wygrała 16. mecz z rzędu w Rzymie, a bilans jej wszystkich spotkań w tej imprezie to teraz 21-2. Na Foro Italico triumfowała ona w 2011 i 2012 roku, dwa spotkania oddała walkowerem - półfinał z Jeleną Janković z 2008 roku i ćwierćfinał z Sarą Errani z ubiegłego sezonu. Jako jedyne Rosjankę pokonały tutaj Silvia Farina Elia (2004) i Patty Schnyder (2005). [ad=rectangle] - Miałam trochę wolne otwarcie meczu - powiedziała Szarapowa. - Każdy turniej to nowe warunki i inne otoczenie, potrzebowałam trochę czasu, by dobrze się tutaj poczuć. Ale gdy to zrobiłam, czułam się naprawdę mocna i cieszę się, że potrafiłam skończyć mecz, choć w II secie przegrywałam. [Puig] to bardzo agresywna zawodniczka. Ona się nie cofa, więc to było trudne. Myślę jednak, że wykonałam kawał dobrej pracy, aby wrócić do normy.

Kolejną rywalką Szarapowej będzie Ana Ivanović (WTA 13), która pokonała 7:6(1), 7:5 Alize Cornet (WTA 21) po jednej godzinie i 47 minutach gry. W I secie Francuzka z 3:5 wyszła na 6:5 po obronie piłki setowej, ale w tie breaku zdobyła tylko jeden punkt. W II partii reprezentantka Trójkolorowych nie wykorzystała prowadzenia 4:2. Ivanović wykorzystała pięć z siedmiu break pointów oraz zdobyła 17 z 23 punktów przy swoim drugim podaniu i wygrała 28. mecz w sezonie. Więcej zwycięstw odniosły jedynie Carla Suarez (30) i Agnieszka Radwańska (29). W ubiegłym sezonie w Cincinnati Cornet pokonała Serbkę po odparciu pięciu piłek meczowych. Szarapowa wygrała osiem z 10 meczów z Ivanović, w tym siedem ostatnich, tracąc w nich tylko dwa sety. W ćwierćfinale zwyciężczyni starcia dwóch mistrzyń Rolanda Garrosa zmierzy się z Carlą Suárez, która awans do tej fazy uzyskała bez gry, po tym jak wycofała się Simona Halep.

Oprócz Francesci Schiavone, która zagra z Agnieszką Radwańską (w czwartek drugi mecz od godz. 11:00 na korcie Pietrangeli), i Sary Errani gospodarze mają trzecią swoją reprezentantkę w III rundzie. Flavia Pennetta (WTA 12) pokonała 17-letnią kwalifikantkę Belindę Bencić (WTA 96) 6:2, 2:6, 6:3. W trwającym jedną godzinę i 46 minut spotkaniu Włoszka zaserwowała sześć asów, wykorzystała sześć z dziewięciu break pointów oraz zdobyła 24 z 36 punktów przy drugim podaniu rywalki.

O trzeci ćwierćfinał w rzymskiej imprezie (2006, 2012) Pennetta zmierzy się z Jeleną Janković (WTA 8). W ostatnim meczu dnia, który rozpoczął się po godz. 23:30, Serbka pokonała przez krecz Swietłanę Kuzniecową (WTA 29). Przegrywając 2:6, 0:4 Rosjanka zdecydowała się poddać pojedynek. Janković na Foro Italico wywalczyła dwa tytuły (2007, 2008), a do finału dotarła jeszcze w 2010 roku (przegrała z Marią Jose Martinez).

Była liderka rankingu wygrała siedem z dziewięciu dotychczasowych meczów z Pennettą, w tym w 2008 roku w Rzymie. Pod koniec kwietnia spotkały się w Stuttgarcie i Serbka zwyciężyła w trzech setach. Kuzniecowa sezon rozpoczęła od wygrania dwóch meczów w pięciu turniejach, ale na kortach ziemnych przed turniejem w Rzymie legitymowała się bilansem 7-3. Doszła do ćwierćfinału w Stuttgarcie, a w Oeiras zaliczyła finał, w którym uległa Carli Suárez, nie wykorzystując prowadzenia 4:1 z dwoma przełamaniami w III secie. W ubiegłym tygodniu w Madrycie w II rundzie przegrała z Agnieszką Radwańską, marnując dwie piłki meczowe.

Internazionali BNL d'Italia, Rzym (Włochy) WTA Premier 5, kort ziemny, pula nagród 2,63 mln dolarów środa, 14 maja

II runda gry pojedynczej:

Jelena Janković (Serbia, 6) - Swietłana Kuzniecowa (Rosja) 6:2, 4:0 i krecz Maria Szarapowa (Rosja, 8) - Monica Puig (Portoryko, Q) 6:3, 7:5 Ana Ivanović (Serbia, 11) - Alizé Cornet (Francja) 7:6(1), 7:5 Flavia Pennetta (Włochy, 11) - Belinda Bencić (Szwajcaria, Q) 6:2, 2:6, 6:3

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!