Roland Garros: Magda Linette bez powodzenia w kwalifikacjach

Magda Linette nie zagra w głównej drabince singla wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Polska tenisistka uległa w środę po trzysetowej walce Rosjance Ksenii Pierwak.

Rafał Smoliński

22-letnia Magda Linette po raz siódmy starała się o awans do głównej drabinki singla turnieju Wielkiego Szlema. W sześciu poprzednich podejściach zdołała wygrać tylko dwa spotkania, podczas eliminacji w 2011 roku w Paryżu oraz w tegorocznym Australian Open.

W środę na drodze rozstawionej z numerem ósmym w eliminacjach Rolanda Garrosa poznanianki stanęła Ksenia Pierwak, która w 2010 roku pokonała naszą reprezentantkę w finale turnieju ITF w Toruniu. Obchodząca za sześć dni swoje 23. urodziny Rosjanka znalazła jednak sposób na Polkę także i tym razem, gdyż po dwóch godzinach i 32 minutach zwyciężyła 6:3, 6:7(2), 6:3.
Linette rozpoczęła mecz od przełamania, ale od stanu 2:0 przegrała cztery kolejne gemy. Pierwak nie oddała już przewagi breaka i pewnie zwieńczyła seta. Najwięcej emocji było w drugiej partii, w której poznanianka dwukrotnie prowadziła z przełamaniem, lecz za każdym razem jej rywalka szybko odpowiadała. W 12. gemie Polka podawała nawet na seta, ale do ostatecznego rozstrzygnięcia w tej części spotkania doszło dopiero w tie breaku. O awansie do II rundy eliminacji paryskich zawodów zadecydowała trzecia partia, którą świetnie otworzyła Linette. Tenisistka z Poznania prowadziła 2:0, lecz wówczas wydarzenia na placu gry potoczyły się podobnie jak w pierwszym secie. Pierwak błyskawicznie odrobiła stratę breaka, a następnie wygrała ze stanu 2:3 cztery kolejne gemy, dwukrotnie przy tym przełamując naszą reprezentantkę.

W ciągu 152 minut Linette zanotowała jednego asa, sześć podwójnych błędów oraz wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Polka zapisała na swoje konto 90 ze 189 rozegranych punktów. Pierwak natomiast miała dwa asy i siedem podwójnych błędów, a z dziewięciu okazji na przełamanie wykorzystała łącznie osiem. Rosjanka o miejsce w finale eliminacji powalczy albo z Francuzką Ireną Pavlović, albo ze swoją rodaczką Martą Sirotkiną.