WTA Birmingham: Stosur i Stephens grają dalej, Safarova i Keys poza turniejem

Samantha Stosur pokonała Christinę McHale i awansowała do III rundy turnieju WTA w Birmingham. Sloane Stephens wyeliminowała Francescę Schiavone.

Samantha Stosur (WTA 17) w Birmingham gra po raz piąty. Pokonując 6:1, 6:3 Christinę McHale (WTA 49) wyrównała swój najlepszy rezultat w imprezie z 2004 i 2005 roku. Australijka zaserwowała osiem asów oraz zdobyła 21 z 27 punktów przy swoim pierwszym podaniu i podwyższyła na 3-0 bilans meczów z Amerykanką. O ćwierćfinał zmierzy się z rodaczką Casey Dellacqua (WTA 43), która wygrała 6:4, 6:3 z Varvarą Lepchenko (WTA 59). Będzie to pierwsze spotkanie obu Australijek w głównym cyklu. Dwa razy zmierzyły się w turniejach rangi ITF w swojej ojczyźnie - w 2002 roku w Warrnambool i rok później w Dalby lepsza była Dellacqua.
Sloane Stephens (WTA 19) wygrała 6:2, 6:4 z mistrzynią Rolanda Garrosa 2010 Francescą Schiavone (WTA 71). W trwającym 83 minuty spotkaniu Amerykanka obroniła pięć break pointów, a sama wykorzystała trzy z siedmiu okazji na przełamanie włoskiej ćwierćfinalistki turnieju w Birmingham z 2006 i 2013 roku. Kolejną rywalką Stephens będzie Alison Riske (WTA 40), która ma na swoim rozkładzie obie bliźniaczki Kiczenok. Najpierw uporała się z Ludmiłą, a w II rundzie pokonała 7:6(4), 6:1 Nadię (WTA 117). W ciągu 79 minut gry 23-latka z Atlanty posłała siedem asów oraz zgarnęła 33 z 41 punktów przy własnym pierwszym podaniu. Riske to dwukrotna półfinalistka turnieju w Birmingham (2010, 2013).

Półfinalistka Wimbledonu 2013 Kirsten Flipkens (WTA 25) wygrała 6:3, 6:2 z Camilą Giorgi (WTA 44). W ciągu 59 minut Belgijka zaserwowała pięć asów, zdobyła 27 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz skorzystała z ośmiu podwójnych błędów Włoszki. O ćwierćfinał zmierzy się ona z kwalifikantką Aleksandrą Woźniak (WTA 135), która w tym tygodniu wyeliminowała już dwie Brytyjki. W I rundzie zwyciężyła Heather Watson po obronie trzech piłek meczowych, a w środę pokonała 6:4, 6:2 Johannę Kontę (WTA 110). W trwającym 67 minut spotkaniu Kanadyjka zdobyła 28 z 32 punktów przy swoim pierwszym podaniu.

Kimiko Date-Krumm (WTA 78) obroniła piłkę meczową i pokonała 2:6, 6:4, 7:6(7) Monicę Puig (WTA 50) po dwóch godzinach i trzech minutach walki. Kolejną rywalką Japonki, która grała w Birmingham w ćwierćfinale w 1989 roku, będzie broniąca tytułu Daniela Hantuchova (WTA 31). Date-Krumm wygrała trzy pierwsze ich mecze w latach 2009-2010, w dwóch kolejnych trzy lata temu lepsza była Słowaczka.

Lucie Safarova (WTA 21) nie wykorzystała serwisu na mecz przy stanie 5:4 w III secie i przegrała 3:6, 6:3, 5:7 z Barborą Zahlavovą-Strycovą (WTA 62). Z turniejem pożegnała się również Madison Keys (WTA 42), która uległa 2:6, 1:6 Tímei Babos (WTA 108). W trwającym równo godzinę meczu Amerykanka zmarnowała cztery break pointy, a sama pięć razy dała się przełamać. Węgierka przy swoim pierwszym podaniu straciła tylko sześć punktów. Odpadła także mistrzyni imprezy z 2009 roku Magdalena Rybarikova (WTA 35), która przegrała 4:6, 5:7 z Petrą Cetkovską (WTA 67). Shuai Zhang (WTA 36) wygrała 6:3, 3:6, 6:2 z Shahar Peer (WTA 86).

Klara Koukalova (WTA 33) pokonała 5:7, 7:6(5), 7:6(0) Virginie Razzano (WTA 104) po dwóch godzinach i 46 minutach walki. Czeszka popełniła siedem podwójnych błędów, ale też zaserwowała 10 asów. Francuzka, która 13 lat temu doszła w Birmingham do ćwierćfinału, od końcówki II seta (w tie breaku miała 3-1) walczyła nie tylko z rywalką, ale i z kontuzją nogi. W III partii nie wykorzystała prowadzenia 3:1. Koukalová w imprezie tej gra po raz drugi - w 2006 roku odpadła w I rundzie po porażce z Jameą Jackson.

W gemie otwierającym mecz Razzano wróciła z 0-30 ostatni punkt zdobywając wygrywającym serwisem. Wspaniały kros forhendowy dał Koukalovej break pointa na 3:2, ale Francuzka zniwelowała go szybką akcją wyrzucający serwis - kros forhendowy. W szóstym gemie reprezentantka Trójkolorowych zaliczyła przełamanie kapitalnym forhendem po linii. Po chwili jednak oddała podanie robiąc podwójny błąd i wyrzucając bekhend. W ósmym gemie Koukalová popełniła dwa podwójne błędy, ale odparła break pointa asem i po długiej grze na przewagi (ponad siedem minut walki) wyrównała na 4:4. Końcówka należała do Razzano, która od stanu 5:5 zdobyła dwa gemy. Seta zakończył podwójny błąd serwisowy Czeszki.

W trzecim gemie II seta Koukalová wywalczyła przełamanie świetnym bekhendowym returnem. Razzano natychmiast odrobiła stratę zaskakując Czeszkę krótkim returnem. W piątym gemie Francuzka odparła break pointa wygrywającym serwisem, ale w siódmym oddała podanie. Efektownym bekhendem po linii reprezentantka Trójkolorowych uzyskała trzy szanse na przełamanie w 10. gemie. Koukalová dwa break pointy obroniła, ale przy trzecim wpakowała bekhend w siatkę. W 11. gemie Razzano uchroniła się przed przełamaniem przy pomocy wygrywającego serwisu. W tie breaku nie wykorzystała jednak prowadzenia 3-1, a set dobiegł końca, gdy zrobiła podwójny błąd.

Razzano wzięła przerwę medyczną w przerwie między setami, a w trzecim gemie decydującej odsłony pokusiła się o przełamanie, korzystając z serii niewymuszonych błędów rywalki. W szóstym gemie krzywiąca się z bólu Francuzka odparła pierwszego break pointa świetną kombinacją dwóch bekhendów, ale drugiego Koukalová wykorzystała returnem forhendowym. Podwójnym błędem i przestrzelonym bekhendem Razzano oddała podanie w ósmym gemie. Dwa kończące returny przyniosły jej trzy okazje na przełamanie powrotne i wykorzystała drugą z nich krosem bekhendowym. W 10. gemie Francuzka od 15-30 zdobyła trzy punkty, popisując się po drodze świetnym forhendem wymuszającym błąd. W 11. gemie Koukalová odparła dwa break pointy świetnymi forhendami, a w tie breaku nie straciła nawet jednego punktu. Mecz zakończył podwójny błąd Razzano.

Aegon Classic, Birmingham (Wielka Brytania)