ITF Poznań: Panfil pokonał Koniusza w półfinale singla, Polacy przegrali finał debla

Grzegorz Panfil wygrał w półfinale turnieju ITF w Poznaniu z Błażejem Koniuszem i o tytuł zagra z Michalem Schmidem. W finale debla Koniusz i Andriej Kapaś przegrali z parą Roman Jebavy/Adrian Sikora.

Marcin Motyka
W sobotnim półfinale turnieju ITF w Poznaniu Grzegorz Panfil i Błażej Koniusz drugi raz zmierzyli się ze sobą na zawodowych kortach i po raz drugi górą okazał się zabrzanin. Rozstawiony z numerem piątym Panfil, podobnie jak sześc lat temu w rodzinnym Zabrzu, w trzech setach pokonał 26-letniego świętochłowiczanina, tym razem 6:4, 4:6, 6:4.
Panfil w niedzielę stanie przed szansą na zdobycie swojego siódmego w karierze tytułu rangi ITF Futures (szóstego w Polsce), a jego rywalem w meczu o mistrzostwo będzie Michal Schmid. Oznaczony "szóstką" Czech nie dopuścił do tego, by walka o główne trofeum w Talex Open była wyłącznie sprawą polską i wygrał 6:3, 2:6, 6:2 z Piotrem Łomackim. Niedzielny finał, który rozpocznie się o godzinie 12:00, będzie drugą bezpośrednią konfrontacją Panfila ze Schmidem. W pierwszej, która miała przed czterema laty na nawierzchni dywanowej w turnieju ITF Futures rozgrywanym w Szwajcarii, zabrzanin zwyciężył 3:6, 7:5, 6:3.

W sobotę odbył się również finał gry deblowej, w którym blisko wygranej byli Koniusz i Andriej Kapaś. Rozstawieni z numerem pierwszym Polacy wygrali pierwszego seta , ale w dwóch kolejnych lepsi okazali się oznaczeni "dwójką" Czech Roman Jebavy i Adrian Sikora ze Słowacji, wygrywając cały mecz 4:6, 6:3, 10-5.

Czesko-słowacka para zdobyła tym samym swój trzeci wspólny tytuł. Dla 24-letniego Jebavý'ego to 38. deblowe mistrzostwo rangi ITF Futures w karierze, a dla o dwa lata starszego Sikory 15.

Talex Open, Poznań (Polska)
ITF Men's Circuit, kort ziemny, pula nagród 15 tys. dolarów

GRA POJEDYNCZA

finał gry pojedynczej:

niedziela, 24 sierpnia

Grzegorz Panfil (Polska, 5) - Michal Schmid (Czechy, 6)

półfinał gry pojedynczej:

sobota, 23 sierpnia

Grzegorz Panfil (Polska, 5) - Błażej Koniusz (Polska) 6:4, 4:6, 6:4
Michal Schmid (Czechy, 6) - Piotr Łomacki (Polska) 6:3, 2:6, 6:2

GRA PODWÓJNA

finał gry podwójnej:

Roman Jebavý (Czechy, 2) / Adrian Sikora (Słowacja, 2) - Andriej Kapaś (Polska, 1) / Błażej Koniusz (Polska, 1) 4:6, 6:3, 10-5

US Open: Katarzyna Piter i Paula Kania poznały rywalki w turnieju singla