WTA Linz: Szósty finał Karoliny Pliskovej, włoski półfinał dla Camili Giorgi

Karolina Pliskova pokonała Annę-Lenę Friedsam i awansowała do finału turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w hali w Linzu.

W ubiegłym sezonie Karolína Plíšková w parze z siostrą bliźniaczką Kristyną wygrała w Linzu grę podwójną. Tym razem Czeszka powalczy o tytuł w singlu. W sobotę w półfinale pokonała 2:6, 6:3, 6:3 Annę-Lenę Friedsam (WTA 94). Dla Niemki, która wcześniej wyeliminowała m.in. Dominikę Cibulkovą, był to pierwszy półfinał w głównym cyklu. Klasyfikowana na 30. pozycji Plíšková awansowała do szóstego finału w grze pojedynczej. [ad=rectangle] Czeszka w III secie od 1:3 zdobyła pięć gemów z rzędu. Trwające dwie godziny i dwie minuty spotkanie było bitwą na asy. Plíšková zaserwowała ich 11, Friedsam zaś 10. Niemka obroniła 10 z 14 break pointów, ale sama przełamała rywalkę tylko trzy razy. Czeszka zdobyła łącznie o trzy punkty więcej (91-88).

Niespełna 23-letnia Camila Giorgi (WTA 42) pokonała 6:4, 6:2 starszą o cztery lata Karin Knapp (WTA 59), w II secie wracając z 0:2. W trwającym 75 minut spotkaniu młodsza z Włoszek popełniła pięć podwójnych błędów, ale przy swoim pierwszym podaniu straciła tylko pięć punktów. Raz dała się przełamać, a sama wykorzystała cztery z ośmiu break pointów. Dla Knapp był to trzeci półfinał w sezonie. W Norymberdze przegrała z Eugenie Bouchard, a w Taszkencie zdobyła pierwszy tytuł w głównym cyklu po zwycięstwie w finale nad Bojaną Jovanovski.

Giorgi awansowała do drugiego finału w sezonie i zarazem w karierze. W kwietniu w Katowicach przegrała z Alize Cornet, marnując piłkę meczową przy stanie 5:4 w III secie. Włoszka w maju zadebiutowała w Top 50 rankingu. Z Plíškovą zmierzy się po raz pierwszy w głównym cyklu. W lutym spotkały się w kwalifikacjach do turnieju w Dubaju i Czeszka wygrała 7:5, 6:2.

Dla Plíškovej będzie to piąty singlowy finał w sezonie. W Seulu zdobyła tytuł po pokonaniu Varvary Lepchenko. W Pattaya City przegrała z Jekateriną Makarową, w Norymberdze uległa Eugenie Bouchard, a w Hongkongu okazała się słabsza od Sabiny Lisickiej. W tym sezonie wywalczyła też trzy tytuły w deblu wspólnie z siostrą Kristýną (Norymberga, Bad Gastein, Hongkong). Bilans wszystkich jej dotychczasowych finałów w grze pojedynczej to 2-3. Pierwszy tytuł w WTA Tour zdobyła w ubiegłym roku w Kuala Lumpur. Czeszka w maju zadebiutowała w Top 50, a we wrześniu w czołowej 30 rankingu.

Generali Ladies Linz, Linz (Austria) WTA International, kort twardy w hali, pula nagród 250 tys. dolarów sobota, 11 października

półfinał gry pojedynczej:

Karolína Plíšková (Czechy, 7) - Anna-Lena Friedsam (Niemcy, Q) 2:6, 6:3, 6:3 Camila Giorgi (Włochy) - Karin Knapp (Włochy) 6:4, 6:2