WTA Brisbane: Wiktoria Azarenka roztrwoniła meczbole i przegrała z Karoliną Pliskovą

Wiktoria Azarenka przegrała z Karoliną Pliskovą w I rundzie turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach twardych w Brisbane.

Przed rokiem Wiktoria Azarenka (WTA 42) doszła w Brisbane do finału, w którym uległa Serenie Williams. Tym razem Białorusinka odpadła już w I rundzie. W poniedziałek zmarnowała dwie piłki meczowe i uległa 6:4, 6:7(7), 4:6 Karolínie Plíškovej (WTA 23) po trzech godzinach i 13 minutach walki. Ta porażka będzie byłą liderkę rankingu bardzo drogo kosztować. Po raz pierwszy od US Open 2007 do wielkoszlemowej imprezy (Australian Open, 19 stycznia - 1 lutego) przystąpi jako zawodniczka nierozstawiona.
W I secie Azarenka prowadziła 5:1, ale powoli łapiąca rytm gry Plíšková zdobyła trzy gemy z rzędu. Na 6:4 wynik tej partii Białorusinka ustaliła, utrzymując podanie na sucho. W II secie była liderka rankingu prowadziła 5:3, ale przegrała go, marnując dwa meczbole (pierwszego przy 5:4, drugiego w tie breaku przy 6-5). O wyniku decydującej odsłony przesądziło jedyne przełamanie, jakie Plíšková uzyskała w dziewiątym gemie. W całym meczu Czeszka zaserwowała dziewięć asów, za to Białorusinka popełniła dziewięć podwójnych błędów. Obie tenisistki uzyskały po cztery przełamania. Plíškovej naliczono 55 kończących uderzeń i 39 niewymuszonych błędów. Azarenka miała 42 piłki wygrane bezpośrednio i 44 błędy własne. Była liderka rankingu po raz pierwszy w karierze sezon w głównym cyklu rozpoczęła od porażki. W II rundzie Czeszka zmierzy się z Ałła Kudriawcewa (WTA 100), która wygrała 6:4, 6:2 z Bethanie Mattek-Sands (WTA 177). Rosjanka skorzystała na wycofaniu się z turnieju Garbine Muguruzy (kontuzja kostki) i weszła do głównej drabiki jako szczęśliwa przegrana z eliminacji.

Nie zawiodła Andżelika Kerber (WTA 9), która pokonała 6:4, 6:3 Caroline Garcię (WTA 36) po 88 minutach gry. Niemka obroniła cztery z pięciu break pointów oraz zdobyła 16 z 22 punktów przy swoim drugim podaniu. Kolejną jej rywalką będzie kwalifikantka Daria Gawriłowa (WTA 231), która wygrała 7:5, 6:3 z Alison Riske (WTA 43). Rosjanka w I partii obroniła trzy piłki setowe z rzędu przy 4:5.

Madison Keys (WTA 30) rozegrała świetny mecz z Dominiką Cibulkovą (WTA 11). Amerykanka zwyciężyła 7:5, 6:2, zapisując na swoje konto 36 kończących uderzeń, w tym 12 asów, przy zaledwie 16 niewymuszonych błędach. Słowaczka miała 14 piłek wygranch bezpośrednio i 14 błędów własnych. W II rundzie Keys zmierzy się z pogromczynią Samanthy Stosur, Varvarą Lepchenko.

Dwie najwyżej rozstawione zawodniczki, Maria Szarapowa i Ana Ivanović, mają w I rundzie wolny los. Pierwszą rywalką Rosjanki będzie Jarosława Szwiedowa (WTA 66), która w poniedziałek pokonała 0:6, 7:5, 6:4 Sabinę Lisicką (WA 27). Niemka posłała 11 asów, ale musiała przełknąć gorycz porażki. Serbka za to turniej rozpocznie od meczu z Jarmilą Gajdosovą (WTA 70), która zwyciężyła 6:4, 6:1 Shuai Zhang (WTA 61).

Brisbane International, Brisbane (Australia)