Puchar Hopmana: Serena Williams i John Isner wprowadzili USA do finału

Reprezentacja USA pokonała Czechy i awansowała do finału rozgrywanej w Perth 27. edycji Pucharu Hopmana. Amerykanie staną w sobotę przed szansą na wywalczenie siódmego mistrzostwa w tej imprezie.

Rafał Smoliński
Spotkanie drużyn USA i Czech było kluczowe dla sytuacji w Grupie A. Aby być pewnym gry w finale, Amerykanie potrzebowali zwycięstwa 3-0. Czesi natomiast mogli awansować do dalszej fazy nawet w przypadku porażki 1-2, ale kluczowy dla układu tabeli byłby wówczas stosunek setów.
Na początek na kort w hali Perth Arena wyszły Serena Williams i Lucie Safarova. Pierwszego seta Amerykanka wygrała dosyć pewnie, a w drugim szybko uzyskała przewagę przełamania. Wówczas do gry powróciła Czeszka, która wygrała pięć gemów z rzędu, jednak przy stanie 5:3 zmarnowała setbola. Reprezentantka naszych południowych sąsiadów kapitalnie spisała się za to w tie breaku i po dwóch partiach był remis.Trzeci set był niezwykle zacięty. Kiedy w 11. gemie Šafářová w końcu uzyskała przełamanie, wydawało się, że losy pierwszej gry są już rozstrzygnięte. Po zmianie stron Czeszka dała sobie jednak łatwo odebrać podanie i po raz drugi obie panie zmuszone były walczyć w tie breaku. Przy stanie 6-5 Williams nie wykorzystała piłki meczowej, ale po chwili była już skuteczna i to liderka rankingu WTA zwyciężyła ostatecznie 6:3, 6:7(1), 7:6(6).

W drugim meczu John Isner zmierzył się z Adamem Pavlaskiem. W pierwszym secie obaj tenisiści nie wypracowali ani jednego break pointa, a w tie breaku górą był Amerykanin. O losach drugiej partii zadecydowało przełamanie w trzecim gemie i reprezentant USA pokonał zdolnego Czecha 7:6(4), 6:4. - Cieszymy się, że pozostajemy jeszcze w grze. Chcemy rozstrzygnąć kwestię awansu w mikście - powiedział w krótkim pomeczowym wywiadzie Isner.

Słowa Isnera szybko zostały wcielone w życie, bowiem w mikście Amerykanie zwyciężyli Czechów 6:3, 6:3. W drugiej partii tenisiści naszych południowych sąsiadów mieli już pełną świadomość tego, że ciężko będzie im powrócić do gry, dlatego po prostu dobrze bawili się na korcie. Šafářová stanęła nawet na krzesełku sędziego liniowego, by w ten sposób odebrać serwis Isnera. Taki radosny klimat regularnie zresztą towarzyszy rozgrywkom o Puchar Hopmana.

Drużyna USA pokonała ostatecznie Czechy 3-0 i zajęła pierwsze miejsce w Grupie A. Amerykanie po raz 11. wystąpią w finale turnieju w Perth i w sobotę powalczą o siódme mistrzostwo. Ich rywalami będą triumfatorzy Grupy B, którzy zostaną wyłonieni w piątek.

USA - Czechy 3:0, Perth Arena, Perth (Australia)