ATP Montpellier: Jerzy Janowicz w półfinale, Polak wygrał z Gillesem Simonem

Jerzy Janowicz po raz drugi z rzędu awansował do półfinału turnieju ATP w Montpellier. W piątek w 1/4 finału Polak w dwóch setach pokonał rozstawionego z "dwójką" Gillesa Simona.

Michał Pochopień
W piątek zarówno Jerzy Janowicz, jak i Gilles Simon walczyli o swój pierwszy półfinał w tym sezonie. Ostatni raz reprezentant Polski w 1/2 finału grał w sierpniu 2014 roku w Winston Salem, a Simon dokonał tego w październiku ubiegłego roku w Szanghaju. Obaj tenisiści spotkali się na korcie trzy lata temu. W stolicy Francji, w półfinale turnieju ATP w Paryżu, triumfował łodzianin.
Już od pierwszych piłek to Janowicz starał się przejmować inicjatywę w wymianach i zaprocentowało to bardzo szybko. W inauguracyjnym gemie Polak przełamał serwis reprezentanta Trójkolorowych do 15. Przy stanie 2:1 łodzianin popełnił kilka prostych błędów, dał Simonowi trzy break pointy, a Francuz wykorzystał ostatniego z nich. Następnie Janowicz błyskawicznie wyszedł na ponowne prowadzenie, przełamując Francuza do 15, a później powiększył przewagę do 4:2. W kolejnym gemie serwisowym 30-latka z Nicei Polak popisał się świetnymi akcjami w ofensywie, dzięki czemu ponownie wygrał gem rywala - tym razem do zera. Pierwszą partię Janowicz zakończył wspaniałym forhendem po linii po 30 minutach gry.

W drugiej partii gra się wyrównała i przewaga Janowicza nie była już tak widoczna, jak kilkanaście minut wcześniej. Ważne punkty rozgrywały się w dziesiątym gemie, w którym Janowicz prowadził 30-0, jednak przegrał trzy wymiany z rzędu i Simon stanął przed szansą na zakończenie tego seta. Ostatecznie Francuz źle zachował się przy setbolu i skierował piłkę w siatkę.

Polak doprowadził do wyrównania 5:5, czym ewidentnie podbudował swoje morale po wyjściu z trudnej sytuacji i w kolejnym gemie przełamał podanie Simona do 30 i przybliżył się do zwycięstwa. Przy własnym serwisie łodzianin nie stracił punktu i mógł wznieść ręce w geście triumfu.
Statystyki meczu Jerzego Janowicza z Gillesem Simonem Statystyki meczu Jerzego Janowicza z Gillesem Simonem
W sobotnim półfinale rozstawiony z numerem piątym Janowicz zagra z oznaczonym numerem siódmym João Sousą, którego pokonał przed rokiem w Winston-Salem, bądź z Philippem Kohlschreiberem, turniejową "trójką", z którym ma bilans 1-1.

Open Sud de France, Montpellier (Francja)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 439,4 tys. euro
piątek, 6 lutego

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Jerzy Janowicz (Polska, 5) - Gilles Simon (Francja, 2) 6:2, 7:5

ATP Montpellier: Sousa pokonał Kohlschreibera i zagra z Janowiczem, trzy sety Monfilsa

Czy Jerzy Janowicz awansuje do finału turnieju ATP w Montpellier?