ATP Rotterdam: Tomas Berdych pokonał zastępcę Janowicza, Gael Monfils w 1/8 finału

Tomas Berdych na własne życzenie przedłużył mecz z Tobiasem Kamke, ale pokonał Niemca bez straty seta. Do 1/8 finału awansował również Gael Monfils, który wygrał z Edouardem Rogerem-Vasselinem.

Marcin Motyka
Rywalem broniącego tytułu Tomasa Berdycha w I rundzie turnieju ATP w Rotterdamie miał być Jerzy Janowicz. Łodzianin musiał jednak wycofać się z imprezy z powodu choroby, a na jego nieszczęściu skorzystał Tobias Kamke. Niemiec przegrał w decydującej rundzie kwalifikacji z Andriejem Kuzniecowem, ale wszedł do głównej drabinki ABN AMRO World Tennis Tournament jako tzw. "szczęśliwy przegrany" właśnie w zastępstwie Polaka.
Kamke przez długi czas wtorkowego spotkania nie był równorzędnym przeciwnikiem dla Berdycha. Rozstawiony z numerem trzecim Czech wygrał partię otwarcia 6:1, a w drugiej prowadził 5:1. Wówczas dopadł do kryzys i roztrwonił przewagę dwóch breaków. Niemiec wyrównał na 5:5, ale nie poszedł za ciosem. W 11. gemie znów został przełamany, a następnie Berdych zakończył cały mecz. W ciągu godziny i 28 minut gry reprezentant naszych południowych sąsiadów posłał 11 asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 79 proc. rozegranych punktów, zanotował 31 uderzeń wygrywających i niewymuszonych błędów, jeden raz został przełamany oraz wykorzystał sześć z 13 break pointów.

- Z całą pewnością to nie był mój idealny mecz. Ale to dobrze, bo jeżeli rozpoczynasz turniej perfekcyjnie, nie masz co poprawiać w swojej grze. A po tym spotkaniu wiem, że muszę poprawić kilka rzeczy - mówił broniący tytułu Berdych, który w II rundzie zagra z posiadaczem dzikiej karty Robinem Haase bądź Andreasem Seppim.

Na zakończenie drugiego dnia zmagań w hali Ahoy Rotterdam na korcie pojawili się dwaj Francuzi. Gael Monfils, który w ubiegłym tygodniu zmagał się z infekcją, łatwo rozprawił się z Edouardem Rogerem-Vasselinem, w 67 minut tracąc tylko pięć gemów.

Paryżanin zaserwował osiem asów, nie popełnił podwójnego błędu, jeden raz oddał podanie, czterokrotnie wywalczył breaka, a jego kolejnym rywalem będzie rozstawiony z "siódemką" Roberto Bautista, którego pokonał w zeszłym roku w Cincinnati.

ABN AMRO World Tennis Tournament, Rotterdam (Holandia)