ATP Buenos Aires: Rafael Nadal zdystansował Borisa Beckera, Cuevas i Monaco w ćwierćfinale

Rafael Nadal stracił cztery gemy z Facundo Arguello w pierwszym od dekady meczu w turnieju ATP w Buenos Aires. Wobec tego, Hiszpan wyprzedził Borisa Beckera w klasyfikacji zwycięstw w Erze Otwartej.

Marcin Motyka
Najwyżej sklasyfikowanym rywalem, z którym do tej pory mierzył się Facundo Arguello, był Pablo Cuevas, w listopadzie 2014 roku 35. rakieta świata. Jednak ta statystyka zmieniła się w środową noc, bowiem w II rundzie turnieju ATP w Buenos Aires Argentyńczyk stanął naprzeciw czwartego obecnie gracza świata, Rafaela Nadala.
Dla Hiszpana była to inauguracja drugiego w karierze występu w imprezie Argentina Open. W swoim debiucie, przed dziesięcioma laty, doszedł do ćwierćfinału, w którym przegrał 0:6, 6:0, 6:1 z Gastonem Gaudio. Nadal rozpoczął środowy pojedynek od przełamania w gemie otwarcia. Wprawdzie oddał własne podanie i Argüello wyrównał na 2:2, lecz po kilkunastu minutach uzyskał kolejnego breaka, wygrywając premierową partię 6:4. Hiszpan rozkręcał się z każdą chwilą i w drugim secie nie dał szans notowanemu o 142. pozycji niżej w światowej hierarchii przeciwnikowi, nie tracąc nawet gema.

Dla Majorkanina to 714. wygrany mecz w głównym cyklu w karierze. Dzięki temu w klasyfikacji obejmującej wygranej w Erze Otwartej zdystansował Borisa Beckera i samodzielnie zajmuje dziesiąte miejsce. Dziewiąty w tym notowaniu Pete Sampras ma 762 zwycięstwa, a liderujący Jimmy Connors 1253.

W ciągu 64 minut gry Nadal zapisał na swoim koncie dwa asy, nie popełnił podwójnego błędu serwisowego, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 76 proc. rozegranych punktów, posłał 11 zagrań kończących, zanotował pięć przełamań i wygrał w całym meczu 57 akcji, o 25 więcej od rywala. O półfinał 28-latek z Majorki powalczy z kolejnym reprezentantem gospodarzy, Federico Delbonisem, który w II rundzie wyeliminował Paolo Lorenziego.

Juan Monaco wyszedł zwycięsko z argentyńskiego starcia z Leonardo Mayerem. Rezydujący w Buenos Aires 30-latek pokonał oznaczonego numerem piątym rodaka 6:4, 6:4 w godzinę i 41 minut, notując trzy przełamania. Dla Mónaco to drugi ćwierćfinał w drugim tygodniu turniejowym z rzędu.

W 1/4 finału Argentyńczyka czeka bój z Pablo Cuevasem, z którym w czterech dotychczas rozegranych spotkaniach stracił tylko jednego seta. W środę rozstawiony z "trójką" Urugwajczyk pokonał 7:6(4), 6:1 posiadacza dzikiej karty, Guido Andreozziego. - Publiczność była za nim. Szczególnie w tie breaku czułem presję. Cieszę się z tego zwycięstwa - mówił 29-latek urodzony w argentyńskiej Concordii.

Argentina Open, Buenos Aires (Argentyna)

Rafael Nadal: W najbliższych miesiącach mogę jeszcze spaść w rankingu

Kiedy Rafael Nadal wyprzedzi Pete'a Samprasa pod względem zwycięstw w głównym cyklu?