Puchar Davisa: Jerzy Janowicz wyrównał stan meczu Polska - Litwa!

Jerzy Janowicz w trzech setach pokonał Laurynasa Grigelisa i zdobył dla Polski pierwszy punkt w meczu z Litwą. Po dwóch grach singlowych spotkania w płockiej Orlen Arenie jest rezultat remisowy.

Rafał Smoliński
Jerzy Janowicz i Laurynas Grigelis trzykrotnie spotykali się wcześniej w zawodach rangi ATP Challenger Tour, a do wyłonienia zwycięzcy zawsze potrzebny był decydujący set. W piątek, w płockiej Orlen Arenie, panowie na pełnym dystansie nie zagrali, a punkt po dosyć wyrównanym meczu zapisał na swoje konto 24-letni łodzianin.
W premierowej odsłonie nie było widać, że obu tenisistów dzieli równo 310 miejsc w światowej klasyfikacji. 23-latek z Kłajpedy znakomicie poruszał się po korcie i przede wszystkim świetnie serwował. W 12. gemie Litwin miał nawet setbola, ale przegrał wymianę i Polak zdołał doprowadzić do tie breaku. W rozgrywce tej Janowicz popisał się kilkoma cudownymi returnami i pierwsza partia padła łupem naszego reprezentanta.Notowany obecnie na 51. miejscu w świecie łodzianin poszedł za ciosem i już w drugim gemie kolejnego seta uzyskał przełamanie. Wywalczonej przewagi Polak nie oddał już do samego końca, a całą partię zwieńczył asem serwisowym.

W trzecim secie klasyfikowany na 361. pozycji w rankingu ATP Grigelis jako pierwszy miał okazje na breaka. W obliczu niebezpieczeństwa utraty podania Janowicz znów uruchomił serwis i wyrównał na po 2. Niepowodzenie to wpłynęło negatywnie na Litwina, który w nieodpowiednim momencie piątego gema popełnił podwójny błąd. Janowicz takiej szansy nie mógł zaprzepaścić i w 10. gemie zwieńczył pojedynek przy premierowym meczbolu.

Janowicz pokonał Grigelisa 7:6(3), 6:3, 6:4 i wyrównał stan meczu z Litwą na 1-1. Dla łodzianina to 18. wygrany singlowy pojedynek w Pucharze Davisa (bilans gier: 18-8). Pewne zatem jest, że rozstrzygnięcie spotkania nastąpi dopiero w niedzielę, gdyż w sobotę odbędzie się jedynie gra deblowa. Desygnowani do niej wstępnie są Łukasz Kubot i Marcin Matkowski oraz Laurynas Grigelis i Lukas Mugevičius.

Polska - Litwa 1:1, Orlen Arena, Płock (Polska)
I runda Grupy I Strefy Euroafrykańskiej, kort twardy w hali
piątek-niedziela, 6-8 marca

Gra 1.: Łukasz Kubot - Ričardas Berankis 2:6, 4:6, 3:6
Gra 2.: Jerzy Janowicz - Laurynas Grigelis 7:6(3), 6:3, 6:4
Gra 3.: Łukasz Kubot / Marcin Matkowski - Laurynas Grigelis / Lukas Mugevičius *sobota od godz. 14:00
Gra 4.: Jerzy Janowicz - Ričardas Berankis *niedziela od godz. 14:00
Gra 5.: Łukasz Kubot - Laurynas Grigelis *niedziela

Kto wygra mecz Polska - Litwa w Pucharze Davisa?