ATP Houston: Zmarnowany meczbol i porażka Hewitta, 18 minut Querreya

Lleyton Hewitt nie wykorzystał piłki meczowej i przegrał w I rundzie turnieju ATP w Houston z Go Soedą. Sam Querrey do zwycięstwa potrzebował 18 minut, a Sam Groth wygrał pierwszy mecz na mączce.

Marcin Motyka
W trwającej już 17 lat zawodowej karierze Lleyton Hewitt wygrał aż 30 turniejów, ale tylko dwa na kortach ziemnych. Jeden ze swoich tytułów na ceglanej mączce wywalczył w 2009 roku w Houston. W tym sezonie, w swoim ostatnim występie w stanie Teksas, Australijczyk nie powtórzy tego osiągnięcia, ponieważ niespodziewanie już w I rundzie przegrał z Go Soedą.
Początkowo nic nie wskazywało na to, że Hewitt będzie mieć w tym spotkaniu jakiekolwiek problemy. Australijski posiadacz dzikiej karty wygrał partię otwarcia 6:4, a w drugiej - pomimo problemów z podaniem - objął prowadzenie 5:4 i serwował po zwycięstwo. Nie wykorzystał jednak piłki meczowej i dał się przełamać. Soeda przejął inicjatywę na korcie. W 12. gemie zmarnował trzy setbole, ale udało mu się zwycięsko zakończyć drugą odsłonę w tie breaku. W trzecim secie Hewitt ciągle walczył z niemocą serwisową. O ile pierwsze przełamanie zdołał odrobić, o tyle na drugiego breaka już nie znalazł odpowiedzi. Co więcej, w dziewiątym oddał podanie po raz trzeci i musiał zejść z kortu jako pokonany.

30-letni Soeda, dla którego to drugi wygrany mecz w głównym cyklu w 2015 roku, w 1/8 finału turnieju w Houston zmierzy się z Federico Delbonisem. W poniedziałek Argentyńczyk wygrał 6:2, 7:6(5) z Ricardasem Berankisem.

Sam Groth wygrał pierwszy w karierze mecz na korcie ziemnym. Australijczyk w starciu z Victorem Estrellą ani razu nie stracił serwisu, zaserwował 17 asów, po trafionym pierwszym podaniu zdobył 33 z 41 rozegranych punktów i pokonał reprezentanta Dominikany 7:6(3), 6:4 w niespełna półtorej godziny.

- Nie znam dobrze tej nawierzchni, ale myślę, że grałem całkiem nieźle. Być może w przyszłości w swoim kalendarzu będę planował więcej występów na mączce. Na kortach ziemnych piłka po moim serwisie odbija się dużo wyżej, co może powodować wiele problemów moim rywalem - mówił 27-latek z Melbourne, który w II rundzie zagra z rozstawionym z numerem pierwszym Feliciano Lopezem. - On jest świetnym tenisistą, ale ja nie mam nic do stracenia. Zwycięstwo w pierwszym meczu dodaje mi pewności siebie.

Na inaugurację swojego szóstego w karierze występu w US Men's Clay Court Championship Sam Querrey spędził na korcie tylko 18 minut. Amerykanin prowadził 4:1 w pojedynku z Marinko Matoseviciem, gdy Australijczyk skreczował z powodu kontuzji lewej stopy. Kolejnym przeciwnikiem reprezentanta gospodarzy będzie lepszy z pary Steve Johnson - Donald Young.

US Men's Clay Court Championship, Houston (USA)