WTA Birmingham: Simona Halep w ćwierćfinale, Andżelika Kerber pokonała Jelenę Janković

Simona Halep pokonała Klarę Koukalovą i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach trawiastych w Birmingham.

Simona Halep (WTA 3) w swoim dorobku ma 11 tytułów w głównym cyklu. Jeden z nich zdobyła na trawie (Den Bosch 2013). Poza tym może się pochwalić półfinałem Wimbledonu 2014. W Birmingham Rumunka gra po raz pierwszy. W czwartek pokonała 6:1, 6:3 Klarę Koukalovą (WTA 92) i zameldowała się w ćwierćfinale. W trwającym 50 minut spotkaniu Halep zaserwowała pięć asów i zgarnęła 27 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu.
- Spodziewałam się trudnego meczu, bo mierzyłam się z tenisistką, która na trawie gra bardzo twardo - powiedziała Halep, której w meczu z Koukalovą naliczono 14 kończących uderzeń i 12 niewymuszonych błędów. - Na tej nawierzchni nie jest to łatwa rywalka, ale nie chciałam o tym myśleć. Wyszłam na kort i grałam swój tenis, byłam agresywna i bardzo dobrze serwowałam. To był dobry mecz w moim wykonaniu. Rozegrałam drugie spotkanie na trawie w sezonie, czuję się na niej coraz lepiej. Nie wywieram na siebie presji, po prostu cieszę się grą na tym ładnym korcie. W ćwierćfinale Rumunka zmierzy się z Kristiną Mladenović (WTA 43), która wygrała 7:6(4), 6:2 z Barborą Strycovą (WTA 28). W trwającym 94 minuty spotkaniu Francuzka obroniła sześć z siedmiu break pointów i awansowała do drugiego w sezonie ćwierćfinału na trawie (w ubiegłym tygodniu w Den Bosch). W ubiegłym roku Mladenović pokonała Halep w halowym turnieju w Paryżu. Strýcová przed 12 miesiącami doszła w Birmingham do finału.

Dwa razy na kort musiała wychodzić Karolína Plíšková (WTA 12). Czeszka najpierw dokończyła przerwany dzień wcześniej w III secie z powodu deszczu mecz z Johanną Kontą (WTA 139). Ostatecznie zwyciężyła 3:6, 6:3, 6:4. Później w walce o ćwierćfinał pokonała 6:2, 6:2 Zarinę Dijas (WTA 34). W ciągu 66 minut Plíšková zaserwowała sześć asów, zdobyła 25 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz odparła cztery z pięciu break pointów.

O półfinał Czeszka spotka się z Carlą Suarez (WTA 9), która pokonała 6:3, 6:4 Swietłanę Kuzniecową (WTA 27). Hiszpanka wyrównała na 3-3 bilans meczów z Rosjanką i awansowała do 11. ćwierćfinału w sezonie. Już po raz czwarty w tym roku dojdzie do konfrontacji Suárez z Plíškovą. W Sydney zwyciężyła Czeszka, a w Antwerpii i Ad-Dausze górą była 26-latka z Barcelony.

Andżelika Kerber (WTA 10) wygrała 6:4, 6:2 z Jeleną Janković (WTA 29). Niemka obroniła cztery break pointy, a sama przełamała rywalkę trzy razy. Serbka to mistrzyni turnieju w Birmingham z 2007 oraz finalistka z 2005 i 2012 roku. W kolejnej rundzie Kerber zmierzy się z Kateriną Siniakovą (WTA 75), która oddała cztery gemy Christinie McHale (WTA 69). Czeszka awansowała do trzeciego singlowego ćwierćfinału w głównym cyklu (po Moskwie w 2014 i Pradze d 2015).

Sabina Lisicka (WTA 19) pokonała 7:6(7), 6:4 Magdalenę Rybarikovą (WTA 59). Niemka w dwóch meczach w turnieju zaserwowała 35 asów, do 27 z II rundy (z Belindą Bencić), dołożyła osiem w konfrontacji ze Słowaczką. Było to starcie dwóch triumfatorek turnieju w Birmingham. Lisicka triumfowała w nim w 2011 roku, a Rybáriková dwa lata wcześniej. W kolejnej rundzie finalistka Wimbledonu 2013 zagra z inną Słowaczką Danielą Hantuchovą (WTA 71), która posłała 11 asów i wygrała 6:4, 7:5 z Michelle Larcher de Brito (WTA 135). Urodzona w Popradzie 32-latka w Birmingham wywalczyła tytuł w 2013 roku. Dwa lata wcześniej również wystąpiła w finale i uległa Lisickiej 3:6, 2:6.

AEGON Classic Birmingham, Birmingham (Wielka Brytania)

Kristina Mladenović (Francja) - Barbora Strýcová (Czechy, 10) 7:6(4), 6:2
Daniela Hantuchová (Słowacja) - Michelle Larcher de Brito (Portugalia, Q) 6:4, 7:5
Kateřina Siniaková (Czechy) - Christina McHale (USA) 6:4, 6:0

II runda gry pojedynczej:

Karolína Plíšková (Czechy, 6) - Johanna Konta (Wielka Brytania, WC) 3:6, 6:3, 6:4

Czy Simona Halep awansuje do półfinału turnieju w Birmingham?