Wimbledon: Ekspres Petra Kvitova w III rundzie, porażka Jekateriny Makarowej

Petra Kvitova rozbiła kolejną rywalkę w wielkoszlemowym Wimbledonie. W II rundzie odpadły Jekaterina Makarowa i Swietłana Kuzniecowa.

Broniąca tytułu Petra Kvitova (WTA 2) turniej rozpoczęła od bardzo mocnego uderzenia. W I rundzie potrzebowała 36 minut, by odprawić Kiki Bertens, a w czwartek w 58 minut rozbiła 6:2, 6:0 Kurumi Narę (WTA 57). W meczu z Japonką Czeszka posłała 10 asów oraz zdobyła 28 z 37 punktów w swoich gemach serwisowych. Wiceliderce rankingu naliczono 23 kończące uderzenia i 14 niewymuszonych błędów. Filigranowa Nara miała trzy piłki wygrane bezpośrednio i pięć błędów własnych. Kolejną rywalką Kvitovej będzie była rakieta numer jeden na świecie Jelena Janković (WTA 30). Serbka ma już za sobą dwa trzysetowe mecze w turnieju. W czwartek wygrała 6:7(4), 6:1, 6:3 z Jewgieniją Rodiną (WTA 101).
Odpadła Jekaterina Makarowa (WTA 8), która rok temu doszła w Londynie do ćwierćfinału. Rosjanka przegrała 2:6, 5:7 z Magdaleną Rybarikovą (WTA 65). Słowaczka w II secie od 3:5 zdobyła cztery gemy. W trwającym 75 minut spotkaniu 26-latka z Bratysławy posłała 26 kończących uderzeń (11 asów) i popełniła tylko pięć niewymuszonych błędów. Przy siatce zdobyła 13 z 18 punktów. Makarowa była dużo mniej skuteczna w tej strefie kortu (siedem z 19 punktów). Rosjance zanotowano 18 piłek wygranych bezpośrednio i 19 błędów własnych. Było to drugie spotkanie obu tenisistek na trawie. W 2010 roku w Birmingham Rybáriková zwyciężyła w tie breaku III seta. Słowaczka w siedmiu poprzednich startach w Wimbledonie nie wygrała nawet jednego meczu. Teraz jest w III rundzie i jest to wyrównanie jej najlepszego wyniku w wielkoszlemowej imprezie z US Open 2008 i 2009. Kolejną rywalką Rybárikovej będzie kwalifikantka Olga Goworcowa (WTA 122), która wygrała 7:6(6), 2:6, 6:1 z Alize Cornet (WTA 27). Przed rokiem Francuzka wyeliminowała w Londynie Serenę Williams w drodze do IV rundy. W sezonie 2015 na trawie wystąpiła w trzech turniejach (Birmingham, Eastbourne, Wimbledon) i odniosła łącznie jedno zwycięstwo. Goworcowa pokonała Cornet po raz drugi, ale po raz pierwszy w głównej drabince. W 2007 roku była lepsza od Francuzki w kwalifikacjach do Wimbledonu. Dla Białorusinki to 31. start w wielkoszlemowym turnieju i po raz czwarty awansowała do III rundy (wcześniej Roland Garros 2008 i 2009, US Open 2012).

Karolina Woźniacka (WTA 5) prowadziła z Denisą Allertovą (WTA 83) 6:1, 5:1, ale II partię wygrała dopiero w tie breaku. W ciągu 85 minut Dunka zaserwowała sześć asów. Czeszka popełniła sześć podwójnych błędów, a na pocieszenia pozostała jej dobra skuteczność przy siatce (20 z 26 punktów). Kolejną rywalką Woźniackiej będzie Camila Giorgi (WTA 32), która pokonała 6:0, 7:6(5) z Larą Arruabarreną (WTA 85). Była liderka rankingu przegrała z Włoszką dwa z trzech meczów, ale była górą w ich jedynym meczu na trawie (w ubiegłym sezonie w Eastbourne). Giorgi w spotkaniu z Hiszpanką zdobyła 11 z 12 punktów przy siatce.

Do III rundy awansowała w czwartek trzy Niemki. Andżelika Kerber (WTA 10) wygrała 7:5, 6:2 z Anastazją Pawluczenkową (WTA 42). Półfinalistka imprezy z 2012 roku posłała 24 kończące uderzenia i zrobiła tylko sześć niewymuszonych błędów. Więcej problemów miała Sabina Lisicka (WTA 18), która pokonała 2:6, 7:5, 6:1 Christinę McHale (WTA 64). Finalistka Wimbledonu 2013 miała problem z serwisem. Zaserwowała osiem asów, ale też popełniła sześć podwójnych błędów. Tatjana Maria (WTA 78) zwyciężyła 1:6, 6:2, 10:8 Ying-Ying Duan (WTA 117). Chinka posłała 44 kończące uderzenia, ale też zrobiła 41 niewymuszonych błędów. Na konto Niemki poszło 26 piłek wygranych bezpośrednio i tylko 14 pomyłek. Maria w III rundzie wielkoszlemowego turnieju zagra po raz pierwszy.

Kristyna Plískova (WTA 134) wygrała 3:6, 6:3, 6:4 ze Swietłaną Kuzniecową (WTA 25). Leworęczna Czeszka po raz pierwszy awansowała do III rundy wielkoszlemowego turnieju. Półfinalistka tegorocznego Australian Open Madison Keys (WTA 21) zaserwowała 12 asów i pokonała 6:4, 7:6(3) Jelizawietę Kuliczkową (WTA 109). W III rundzie jest również Timea Bacsinszky (WTA 15), która straciła trzy gemy w spotkaniu z Silvią Soler-Espinosą (WTA 102). Szwajcarka to półfinalistka tegorocznego Rolanda Garrosa.

Garbine Muguruza (WTA 20) pokonała 6:3, 4:6, 6:2 Mirjanę Lucić-Baroni (WTA 54). Hiszpanka to ćwierćfinalistka dwóch ostatnich edycji Rolanda Garrosa. W III rundzie Wimbledonu zagra po raz pierwszy. Wzięła ona na Chorwatce rewanż za porażkę poniesioną w ubiegłym sezonie w I rundzie US Open. Casey Dellacqua (WTA 61) pokonała 7:6(3), 6:3 Elinę Switolinę (WTA 17). Australijka wróciła ze stanu 1:4 w I secie i po raz drugi zagra w III rundzie Wimbledonu (2008). Dalej w imprezie tej rangi dotarła trzy razy (1/8 finału Australian Open 2008 i 2014 oraz US Open 2014). O wyrównanie tych rezultatów zagra w sobotę z Agnieszką Radwańską.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w singlu kobiet 10,332 mln funtów
czwartek, 2 lipca

II runda gry pojedynczej:

Petra Kvitová (Czechy, 2) - Kurumi Nara (Japonia) 6:2, 6:0
Karolina Woźniacka (Dania, 5) - Denisa Allertová (Czechy) 6:1, 7:6(6)
Andżelika Kerber (Niemcy, 10) - Anastazja Pawluczenkowa (Rosja) 7:5, 6:2
Timea Bacsinszky (Szwajcaria, 15) - Silvia Soler-Espinosa (Hiszpania) 6:2, 6:1
Sabina Lisicka (Niemcy, 18) - Christina McHale (USA) 2:6, 7:5, 6:1
Garbiñe Muguruza (Hiszpania, 20) - Mirjana Lučić-Baroni (Chorwacja) 6:3, 4:6, 6:2
Madison Keys (USA, 21) - Jelizawieta Kuliczkowa (Rosja) 6:4, 7:6(3)
Jelena Janković (Serbia, 28) - Jewgienija Rodina (Rosja) 6:7(4), 6:1, 6:3
Camila Giorgi (Włochy, 31) - Lara Arruabarrena (Hiszpania) 6:0, 7:6(5)

Wimbledon: Srogi rewanż Agnieszki Radwańskiej, Polka rozbiła Ajlę Tomljanović

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Która tenisistka zwycięży w III rundzie Wimbledonu 2015?