ATP Newport: Wpadka Bernarda Tomicia, Ivo Karlović i Steve Johnson grają dalej

Bernard Tomić niespodziewanie przegrał już w I rundzie turnieju ATP w Newport. Do 1/8 finału awansowali m.in. Steve Johnson i zeszłoroczny finalista, Ivo Karlović.

Marcin Motyka
Ci, którzy jeszcze raz w 2015 roku zapragnęli wystąpić na korcie trawiastym w turnieju rangi ATP World Tour, musieli wyruszyć w daleką podróż do Newport w stanie Rhode Island. W miejscowości, w której mieści Tenisowa Galeria Sław, tradycyjnie rozgrywana jest ostatnia w sezonie impreza na zielonym dywanie.
Na starcie tegorocznej edycji nie pojawił się obrońca tytułu Lleyton Hewitt, który w weekend w barwach reprezentacji Australii powalczy z Kazachstanem o półfinał Pucharu Davisa. W eliminacjach odpadł natomiast mistrz z 2006 roku, Mark Philippoussis. Z byłych triumfatorów w głównej drabince znaleźli się tylko John Isner, zwycięzca z lat 2011-12 oraz Rajeev Ram, który święcił triumf przed sześcioma szezonami. Prócz Amerykanina na udział w Hall of Fame Tennis Championships zdecydowali się m.in. Tommy Haas, Bernard Tomic, Jack Sock, Radek Stepanek czy Ivo Karlović.

W meczu otwarcia zmagań w Newport Steve Johnson okazał się lepszy od Michaela Berrera. Rozstawiony z numerem siódmym Amerykanin posłał dziesięć asów, wykorzystał sześć z dziewięciu break pointów i pokonał Niemca w 105 minut 6:7(6), 6:1, 6:2. Kolejnym rywalem tenisisty z Kalifornii będzie Tatsuma Ito, który wyeliminował nadzieję amerykańskiego tenisa, 19-letniego Noaha Rubina.

Już po pierwszym pojedynku z Hall of Fame Tennis Championships odpadł Bernard Tomić, który w australijskim starciu nieoczekiwanie uległ Johnowi-Patrickowi Smithowi. W partii otwarcia Tomić nie wykorzystał trzech piłek na przełamanie, a sam jeden raz oddał serwis, przegrywając 3:6. W drugiej wydawało się, że faworyzowany reprezentant Australii wskoczył na właściwe tory, jednak zmarnował prowadzenie 5:3 i piłkę setową, by ostatecznie przegrać 5:7.

- To dla mnie wielkie zwycięstwo po bardzo trudnym meczu. Przeciw koledze nie gra się łatwo, a my znamy się, odkąd byliśmy dziećmi i często ze sobą rozmawiamy - powiedział Smith, który o ćwierćfinał zmierzy się z Jaredem Donaldsonem. 18-latek pokonał Austina Krajicka, notując drugie w karierze zwycięstwo w głównym cyklu.

Aż dwie godziny i 23 minuty spędził w poniedziałek na korcie Ivo Karlović. Zeszłorocznego finalistę turnieju w Newport do największego wysiłku zmusił Ilja Marczenko. Chorwat, który w drugim secie nie wykorzystał piłki meczowej, w trzeciej odsłonie w końcu znalazł sposób na podanie rywala i zwyciężył 7:6(4), 6:7(6), 6:4. Co nieczęsto zdarza się w meczach Karlovicia, nie miał on więcej asów od swojego rywala. Obaj tenisiści zakończyli spotkanie z 11 podaniami nie do odbioru.

Do II rundy awansował także Alejandro Falla. Kolumbijczyk wygrał w dwóch setach z Adrianem Menendezem, w ciągu niespełna półtorej gry uzyskując pięć przełamań, i o 1/4 finału powalczy z lepszym z pary Tim Smyczek - Jan Hernych.

Hall of Fame Tennis Championships, Newport (USA)