WTA Stanford: Karolina Pliskova w półfinale, kolejny trzysetowy mecz Eliny Switoliny

Karolina Pliskova pokonała Ajlę Tomljanović i awansowała do półfinału turnieju WTA w Stanfordzie. Kolejny trzysetowy mecz wygrała Elina Switolina.

Karolína Plíšková (WTA 11) w tym sezonie w trzech wielkoszlemowych turniejach wygrała łącznie cztery mecze. W innych imprezach wiedzie się jej znacznie lepiej. Zdobyła tytuł w Pradze oraz wystąpiła w finałach w Sydney, Dubaju i Birmingham. W ćwierćfinale w Stanfordzie Czeszka pokonała 6:2, 6:4 Ajlę Tomljanović (WTA 69). W trwającym 69 minut spotkaniu Plíšková zaserwowała dziewięć asów oraz zdobyła 27 z 33 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła sześć break pointów, a sama wykorzystała wszystkie trzy okazje na przełamanie rywalki. Dla Tomljanović był to trzeci ćwierćfinał w sezonie (po Pattaya City i Strasburgu). [ad=rectangle] W najbliższy poniedziałek Plíšková zadebiutuje w czołowej 10 rankingu. - To był mój cel, by znaleźć się w Top 10. Przez długi czas byłam na miejscu 13., 12., 11. To niesamowite, że w końcu udało mi się to osiągnąć - powiedziała Czeszka. - Jednak cały czas muszę wyjść na kort i grać swój najlepszy tenis. Dziewczyny nie przejmują się tym, czy jestem na pozycji 10. czy 11. Oczywiście cieszę się z tego powodu, ale będąc na korcie staram się o tym nie myśleć.

Kolejną rywalką Plíškovej będzie Varvara Lepchenko (WTA 60), która wygrała 6:7(3), 6:2, 6:3 z Moną Barthel (WTA 63). W trwającym dwie godziny i 22 minuty spotkaniu Amerykanka odparła 10 z 14 break pointów, a sama siedem razy przełamała rywalkę. Niemka wystąpiła w trzecim ćwierćfinale w sezonie (po Antwerpii i Bastad). 29-latka z Allentown awansowała do pierwszego półfinału od stycznia (Brisbane). Lepchenko odpadła w I rundzie z siedmiu wcześniejszych turniejów w głównym cyklu. W Stanfordzie, oprócz Barthel, wyeliminowała Mirjanę Lucić-Baroni i Karolinę Woźniacką. Amerykanka powalczy o drugi finał (rok temu w Seulu).

Drugi trzysetowy mecz w turnieju rozegrała Elina Switolina (WTA 20). W I rundzie Ukrainka wyeliminowała swoją rodaczkę Katerynę Bondarenko, wracając z 3:5 w III partii. W ćwierćfinale pokonała 4:6, 7:5, 6:4 Alison Riske (WTA 59). Amerykanka nie wykorzystała serwisu na mecz przy 6:4, 5:4. W ciągu dwóch godzin i 21 minut było 16 przełamań, z czego dziewięć na korzyść Switoliny. Ukrainka osiągnęła czwarty półfinał w sezonie (po Brisbane, Bogocie i Marrakeszu). O finał zmierzy się z Andżeliką Kerber (WTA 14), z którą ma bilans meczów 2-2. Dla Riske był to trzeci ćwierćfinał w 2015 roku (po Hobart i Nottingham).

Bank of the West Classic, Stanford (USA) WTA Premier, kort twardy, pula nagród 731 tys. dolarów piątek, 7 sierpnia

ćwierćfinał gry pojedynczej: Karolina Plíšková (Czechy, 4) - Ajla Tomljanović (Chorwacja) 6:2, 6:4 Elina Switolina (Ukraina, 8) - Alison Riske (USA) 4:6, 7:5, 6:1 Varvara Lepchenko (USA) - Mona Barthel (Niemcy) 6:7(3), 6:2, 6:3

Kto zwycięży w półfinale turnieju WTA w Stanfordzie?