ATP Montreal: Bitwa na serwisy dla Ivo Karlovicia, Jerzy Janowicz odpadł w I rundzie

Jerzy Janowicz przegrał z Ivo Karloviciem i nie awansował do II rundy turnieju ATP World Tour Masters 1000 rozgrywanego na kortach twardych w Montrealu.

Jerzy Janowicz i Ivo Karlović spotkali się po raz pierwszy. Mecz padł łupem Chorwata, który zwyciężył 6:4, 7:6(6). Dla łodzianina to piąty z rzędu turniej, w którym nie udało mu się wygrać dwóch spotkań. Po raz ostatni dokonał tego w Halle, gdzie doszedł do ćwierćfinału. Polak w Rogers Cup wystąpił po raz trzeci. W 2013 roku w Montrealu doszedł do III rundy, a w ubiegłym sezonie w Toronto odpadł po pierwszym meczu. Karlović odniósł dopiero piąte zwycięstwo w siódmym starcie w imprezie.
W gemie otwarcia I seta Karlović miał dwa break pointy, ale popełnił dwa forhendowe błędy. Znakomita kontra forhendowa dała Chorwatowi dwie okazje na 4:3. Wygrywającym serwisem Janowicz zdobył punkt na 30-40, by następnie popełnić podwójny błąd. W dziewiątym gemie Polak wrócił z 0-30 przy pomocy świetnych serwisów. Wynik seta na 6:4 Karlović ustalił asem. Do stanu 5:5 w II secie serwujący szli jak burza. Karlović w swoich gemach stracił dwa punkty, a Janowicz żadnego. Polak kontynuował swoją serię i podwyższył na 6:5. W tym momencie legitymował się serią 24 z rzędu zdobytych punktów przy własnym podaniu. W pierwszym punkcie tie breaka Chorwat popisał się pewnym smeczem i uzyskał mini przełamanie. Świetnym returnem Janowicz odrobił stratę, po następnie popełnić podwójny błąd. Asem łodzianin zdobył punkt na 2-3. Wygrywającym drugim serwisem i asem Karlović podwyższył na 5-2, a przestrzelony przez Polaka forhend dał mu cztery piłki meczowe. Pierwszą Janowicz obronił głębokim drugim podaniem, drugą ostrym returnem wymuszającym błąd, a trzecią genialnym minięciem bekhendowym po linii. Na 6-6 łodzianin wyrównał wygrywającym serwisem, ale po chwili zrobił podwójny błąd. Mecz Karlović zakończył głębokim podaniem.
Statystyki meczu Janowicz - Karlović (foto: Twitter) Statystyki meczu Janowicz - Karlović (foto: Twitter)
Jak można się było spodziewać, był to mecz bardzo krótkich akcji. Janowicz dotrzymywał kroku Karloviciowi, ale w najważniejszych momentach serwis go zawiódł, szczególnie w tie breaku II seta (zrobił w nim dwa podwójne błędy). Polak zaserwował 14 asów, a Chorwat miał ich o pięć więcej. Łodzianinowi naliczono 26 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Karloviciowi zanotowano 35 piłek wygranych bezpośrednio i 17 błędów własnych.

Dla Janowicza był to 16. turniej w sezonie i po raz siódmy odpadł w I rundzie. Wcześniej zdarzyło mu się to w Marsylii, Indian Wells, Monte Carlo, Madrycie, Rzymie i Wimbledonie. W kolejnej rundzie Karlović zmierzy się z innym wysokim tenisistą, Milosem Raoniciem. Trzy lata temu w Bangkoku górą był Kanadyjczyk w ich jedynym do tej pory spotkaniu.