US Open: Simona Halep i Wiktoria Azarenka bez straty seta w III rundzie

Simona Halep i Wiktoria Azarenka bez straty seta awansowały do III rundy US Open. Kolejną zupełnie niespodziewaną porażkę poniosła natomiast rozstawiona z numerem dziewiątym Garbine Muguruza.

Karolina Konstańczak
Simona Halep East News / Simona Halep

Simona Halep stoczyła bardzo wyrównany bój z Kateryną Bondarenko, która o prawo gry w turnieju głównym walczyła w eliminacjach. Obie tenisistki rozgrywały naprawdę długie, mordercze wymiany, ale to Rumunka w najważniejszych momentach prezentowała się koncertowo. Po zwycięstwie w pierwszym secie 6:3, w drugim finalistka Rolanda Garrosa 2014 dwukrotnie odrabiała straty w gemie ze stanu 0-30, a decydujący cios zadała przy rezultacie 5:4. Wówczas podająca pod presją wyniku Ukrainka nie zdołała utrzymać własnego podania, a przy meczbolu dla rywalki popełniła podwójny błąd. W III rundzie US Open Halep spotka się albo z Kurumi Narą albo z Shelby Rogers.

Wiktoria Azarenka miała sporo kłopotów z awansem do III rundy. Tenisistka rozstawiona z nr 20. napotkała bowiem na solidny opór ze strony Yaniny Wickmayer, której ryzykowane uderzenia bardzo często trafiały w kort. W pierwszym secie Belgijka objęła prowadzenie 5:4 i miała do dyspozycji serwis, jednak w najważniejszych momentach role się odwróciły. Dwukrotna triumfatorka turniejów wielkoszlemowych prezentowała się świetnie, a jej mniej utytułowana rywalka nie była już tak skuteczna. Azarenka ze stratą czterech piłek triumfowała 7:5. W drugim secie ważny okazał się trzeci gem, w którym faworytka obroniła aż pięć break pointów, w tym trzy z rzędu. Po godzinie i 47 minutach Białorusinka wygrała pełen dramaturgii mecz 7:5, 6:4 i w kolejnej fazie spotka się z Andżeliką Kerber.

Sara Errani rozpoczęła pojedynek z młodziutką Jeleną Ostapenko bardzo ospale, nie biegała do wszystkich piłek i popełniała proste błędy. Dopiero po przegranych pierwszym secie 0:6 na korcie pojawił się lekarz i okazało się, że Włoszka ma zawroty głowy. 16. rozstawiona ani myślała o podaniu spotkania i wróciła na kort. Po dwóch godzinach finalistka Rolanda Garrosa 2012 skruszyła opór dużo młodszej rywalki, triumfując 0:6, 6:4, 6:3. W meczu pełnym przełamań kluczowym momentem okazał się gem przy własnym podaniu, dzięki któremu objęła prowadzenie 4:3. Kolejną rywalką Włoszki będzie Samantha Stosur.

Garbine Muguruza po raz drugi z rzędu przegrała wojnę na pociski z Johanną Kontą. Od finału Wimbledonu Hiszpanka prezentuje się bardzo słabo, o czym świadczą błyskawiczne porażki w Toronto i Cincinnati oraz zaledwie II runda w Nowym Jorku. Dziewiąta obecnie tenisistka świata w US Open prezentuje się również w deblu, a jej partnerką jest Carla Suarez.

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 16,5 mln dolarów
czwartek, 3 września

II runda gry pojedynczej:

Johanna Konta (Wielka Brytania, Q) - Garbiñe Muguruza (Hiszpania, 9) 7:6(4), 6:7(4), 6:2
Simona Halep (Rumunia, 2) - Kateryna Bondarenko (Ukraina, Q) 6:3, 6:4
Sara Errani (Włochy, 16) - Jelena Ostapenko (Łotwa, Q) 0:6, 6:4, 6:3
Andrea Petković (Niemcy, 18) - Jelena Wiesnina (Rosja) 6:3, 7:6(4)
Samantha Stosur (Australia, 22) - Jewgienija Rodina (Rosja) 6:1, 6:1
Varvara Lepchenko (USA) - Łesia Curenko (Ukraina) 7:6(7), 6:2
Wiktoria Azarenka (Białoruś, 20) - Yanina Wickmayer (Belgia) 7:5, 6:4
Andżelika Kerber (Niemcy, 11) - Karin Knapp (Włochy) 7:5, 6:2