US Open: Azarenka i Kerber oczarowały Flushing Meadows, efektowny powrót Lisickiej

Wiktoria Azarenka pokonała Andżelikę Kerber w III rundzie wielkoszlemowego US Open. W niesamowitych okolicznościach awans wywalczyła Sabina Lisicka.

Wiktoria Azarenka (WTA 20) i Andżelika Kerber (WTA 11) zafundowały kibicom na Flushing Meadows wyśmienity spektakl. Lepsza okazała się Białorusinka, która zwyciężyła 7:5, 2:6, 6:4. W I partii była liderka rankingu przegrywała 2:5, ale zdobyła pięć gemów z rzędu (przy 4:5 obroniła piłkę setową bekhendem). W II secie Kerber zaliczyła dwa przełamania, na 3:1 i na 6:2. Decydującą odsłonę Niemka rozpoczęła od odebrania rywalce podania, ale Azarenka wyrównała na 1:1. Przy 2:2 Białorusinka wykorzystała break pointa bekhendem i nie oddała przewagi do końca. Kerber walczyła do końca i w dziewiątym gemie odparła pięć piłek meczowych, z czego trzy w niezwykle efektowny sposób (dwa forhendy i jeden bekhend). Azarenka awans do IV rundy przypieczętowała utrzymując podanie do zera. Ostatni punkt zdobyła po błędzie bekhendowym rywalki.

W trwającym dwie godziny i 52 minuty spotkaniu obie tenisistki zaliczyły po sześć przełamań (łącznie było 39 break pointów). Azarenka posłała 51 kończących uderzeń i popełniła 33 niewymuszone błędy. Kerber naliczono 46 piłek wygranych bezpośrednio i 31 błędów pomyłek. Niemka dysponowała słabszym serwisem. Popełniła sześć podwójnych błędów i zdobyła tylko 35 z 72 punktów przy swoim pierwszym podaniu. To już drugi rozegrany latem w USA mecz z udziałem Kerber, mogący kandydować do miana najlepszego w sezonie. W ćwierćfinale w Stanfordzie wspólnie z Agnieszką Radwańską stworzyły spektakularne widowisko, w którym były praktycznie wszystkie możliwe tenisowe zagrania.

Azarenka, dwukrotna mistrzyni Australian Open, podwyższyła na 5-0 bilans meczów z Kerber. Białorusinka dwa razy grała w finale US Open. O ćwierćfinał zagra z Varvarą Lepchenko (WTA 46), która wygrała 1:6, 6:3, 6:4 z Moną Barthel (WTA 53). W ciągu równo dwóch godzin walki reprezentantka gospodarzy zapisała na swoje konto 24 kończące uderzenia i 29 niewymuszonych błędów. Niemka pokusiła się o 29 piłek wygranych bezpośrednio i 35 pomyłek. Lepchenko po raz drugi tego lata pokonała Barthel. W ćwierćfinale w Stanfordzie Amerykanka zwyciężyła 6:7(3), 6:2, 6:3. Przed rokiem pokonała ona Niemkę 6:4, 6:0 w II rundzie US Open. Reprezentantka gospodarzy po raz drugi zagra w 1/8 finału wielkoszlemowej imprezy (po Rolandzie Garrosie 2012).

Simona Halep (WTA 2) pokonała 6:2, 6:3 Shelby Rogers (WTA 154). W trwającym 67 minut spotkaniu Rumunka zgarnęła 21 z 23 punktów przy swoim pierwszym podaniu oraz wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Posłała 12 kończących uderzeń i popełniła dziewięć niewymuszonych błędów. Rogers zdobyła zaledwie sześć z 24 punktów przy własnym drugim serwisie. Amerykance naliczono 11 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek. W III rundzie wielkoszlemowej imprezy zagrała ona po raz pierwszy.

Kolejną rywalką Halep będzie Sabina Lisicka (WTA 24), która wróciła z 1:5 w III secie i pokonała 6:4, 4:6, 7:5 Barborę Strycovą (WTA 42). W trwającym dwie godziny i 44 minuty spotkaniu obie tenisistki popełniły łącznie 106 niewymuszonych błędów. Niemka miała 32 kończące uderzenia, z czego 15 w III partii, a Czeszka 18. Halep (Roland Garros 2014) i Lisicka (Wimbledon 2013) to finalistki wielkoszlemowych imprez. Obie jeszcze nigdy nie doszły do ćwierćfinału US Open. Rumunka wygrała trzy z czterech dotychczasowych meczów z Niemką.