WTA Tokio: Magda Linette zagra o pierwszy tytuł w karierze!

Magda Linette pokonała Christinę McHale w 1/2 finału zawodów w Tokio i awansowała do pierwszego singlowego finału turnieju WTA w karierze!

Kacper Kowalczyk

Już sam awans do półfinału był dla Magda Linette życiowym osiągnięciem. Wyrównała tym samym rezultat z turnieju w Baku przed dwoma laty. Wówczas urwała swojej rywalce Shahar Peer zaledwie dwa gemy, a w sobotę w Tokio okazała się lepsza od Christiny McHale.

Szybka nawierzchnia jednego z kortów znajdującego się tuż obok Ariake Colliseum, jednej z najsłynniejszych japońskich aren sportowych, wyraźnie sprzyjała zawodniczkom. O wyniku I seta zadecydowało jedno przełamanie, na samym początku partii, kiedy Linette miała jeszcze problemy z rytmem i prędkością serwisu. Taka przewaga wystarczyła McHale, która po 29 minutach wygrała 6:3.

Niebezpiecznie zrobiło się kiedy poznanianka straciła serwis na otwarcie drugiej odsłony, jednak zrehabilitowała się świetnymi returnami i ze stanu 0:1 odskoczyła na 4:1. Z gry Linette zniknęła również większość niewymuszonych błędów, co wyraźnie ułatwiło jej walkę w końcówce seta, kiedy po przegranej w swoim gemie serwisowym McHale mogła wyrównać wynik, ale to Polce udało się wygrać bez niepotrzebnej nerwówki 6:4.

Kiedy na przestrzeni pojedynku u Amerykanki proc. trafionego pierwszego podania spadał, u poznanianki ten wskaźnik rósł. Dobrze uplasowane, mieszane i co najważniejsze coraz szybsze serwisy dały Linette swobodę w rozgrywaniu akcji po swojemu, na własnych warunkach. Już w czwartym gemie mogła przełamać McHale, jednak wtedy 23-latka z New Jersey przeprowadziła kontratak i po udanej obronie własnego podania niespodziewanie przełamała Polkę. Ta zrewanżowała się tym samym i to nawet dwukrotnie. Po blisko 10 minutach walki w ósmym gemie poznanianka objęła prowadzenie 5:3, a chwilę później zakończyła ponad dwugodzinny pojedynek.

2015 Ilkey (ITF) Annika Beck (WTA 66) 0:6, 7:6(5), 6:3
2015 Nottingham Daniela Hantuchová (WTA 72) 6:2, 4:6, 7:6(4)
2015 Tokio Lauren Davis (WTA 72) 6:3, 6:2
2013 Strasburg Olga Puczkowa (WTA 76) 6:4, 7:6(2)
2015 US Open Urszula Radwańska (WTA 83) 7:6(3), 6:1
2015 Kuala Lumpur Qiang Wang (WTA 88) 2:6, 6:3, 6:0

W swoim pierwszym singlowym finale WTA w karierze Linette zagra z Yaniną Wickmayer, dla której będzie to już 10. mecz o tytuł w karierze. W ostatnim z nich, w zawodach w Auckland przed dwoma laty, Belgijka przegrała z Agnieszką Radwańską.

Japan Women's Open Tennis, Tokio (Japonia)