WTA Tokio: Yanina Wickmayer po raz drugi zagra w finale z reprezentantką Polski

Yanina Wickmayer wyeliminowała Ajlę Tomljanović i będzie rywalką Magdy Linette w finale turnieju WTA International rozgrywanego na kortach twardych w Tokio.

W styczniu 2013 roku w Auckland Yanina Wickmayer przegrała z Agnieszką Radwańską w meczu o tytuł. W sobotę w Tokio Belgijka pokonała 7:5, 6:2 Ajlę Tomljanović (WTA 61) i zagra w finale po raz pierwszy od czasu nowozelandzkiej imprezy. Jej rywalką znów będzie Polka, tym razem Magda Linette.

O wyniku I seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Wickmayer (WTA 86) uzyskała w 12. gemie. W II partii Belgijka dwa razy odebrała rywalce podanie. W trwającym 87 minut spotkaniu obroniła pięć break pointów oraz zdobyła 31 z 42 punktów przy swoim pierwszym podaniu i 17 z 26 przy drugim serwisie rywalki.

Wickmayer awansowała do 10. singlowego finału w głównym cyklu (bilans 3-6). Belgijka różnie wspomina konfrontacje z polskimi tenisistkami. Z siostrami Radwańskimi ma bilans meczów 5-5, 1-5 z Agnieszką i 4-0 z Urszulą. Z Katarzyną Piter spotkała się raz, dwa lata temu w Luksemburgu, i przegrała w trzech setach. W 2010 roku w Bydgoszczy w Pucharze Federacji pokonała Agnieszkę Radwańską i Martę Domachowską, a jej drużyna wygrała z Polską mecz Grupy Światowej II. Z Linette Wickmayer zagra po raz pierwszy.

Tytuł w deblu wywalczyły rozstawione z numerem pierwszym Hao-Ching Chan i Yung-Jan Chan, które w finale pokonały 6:1, 6:2 Misaki Doi i Kurumi Narę. Dla tajwańskich sióstr to trzeci tytuł w sezonie. Wcześniej wygrały turnieje w Pattaya City i Cincinnati. W sumie to ich piąte wspólne trofeum w głównym cyklu. W 2013 roku były najlepsze w Shenzhen, a w ubiegłym sezonie zwyciężyły w Eastbourne. Hao-Ching Chan i Yung-Jan Chan to druga najbardziej utytułowana para złożona z sióstr. Na czele są zdobywczynie 21 tytułów, siostry Williams.

Japan Women's Open Tennis, Tokio (Japonia)
WTA International, kort twardy, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 19 września

półfinał gry pojedynczej:

Yanina Wickmayer (Belgia) - Ajla Tomljanović (Chorwacja, 7) 7:5, 6:2

finał gry podwójnej:

Hao-Ching Chan (Tajwan, 1) / Yung-Jan Chan (Tajwan, 1) - Misaki Doi (Japonia, WC) / Kurumi Nara (Japonia, WC) 6:1, 6:2