WTA Tokio: Faworytki nie zawodzą. Coraz ciaśniej w rankingu WTA Race

Wszystkie rozstawione tenisistki, które w środę wyszły na kort w Tokio, awansowały do ćwierćfinału. Każda z tej czwórki nadal ma szansę na występ w kończącym sezon turnieju w Singapurze.

Karolina Konstańczak
East News

Garbine Muguruza eksplodowała formą na trawiastych kortach Wimbledonu, jednak tuż po osiągnięciu pierwszego w swojej karierze wielkoszlemowego finału w jej grze coś się zacięło. Hiszpanka przegrała w meczach otwarcia w Toronto i Cincinnati, a w II rundzie US Open zatrzymała ją Johanna Konta. 21-latka rozpoczęła azjatyckie tournee od zmagań w Tokio, gdzie sezon temu awansowała do półfinału.

Ósma tenisistka świata otrzymała od organizatorów wolny los, więc zmagania w stolicy Japonii rozpoczęła dopiero od II rundy. Na tym etapie spotkała się z Barborą Strycovą, notowaną na 40. miejscu. Po godzinie i 46 minutach Hiszpanka pokonała Czeszkę 6:3, 6:4 i awansowała do pierwszego ćwierćfinału od niemal trzech miesięcy. Teraz jednak 21-latka stanie przed zdecydowanie trudniejszym zadaniem, bowiem jej kolejną rywalką będzie Belinda Bencić.

Szwajcarka w środę stoczyła bardzo wyrównany bój z Samantha Stosur. W pewnym momencie sytuacja na korcie wyglądała dość nieciekawie dla Bencić, która przegrała pierwszego seta po tie breaku, a w drugim przy stanie 2:2 musiała bronić dwóch break pointów z rzędu. 18-latka poradziła sobie jednak w trudnym dla siebie momencie i nie tylko zdobyła drugą partię, ale również objęła prowadzenie 4:0 w trzeciej. Nic jednak nie przyszło jej z łatwością, ponieważ Australijka doszła ją na 4:3. Finalnie jednak rozstawiona z numerem ósmym zawodniczka wygrała 6:7 (5), 6:3, 6:4.

Bencić ma za sobą bardzo dobre lato. W trzech ostatnich turniejach pokonała m.in. Serenę Williams, Karolinę Woźniacką, Simonę Halep, Anę Ivanović i Andżelikę Kerber.

Angelique Kerber dość słabo rozpoczęła pojedynek z Madison Brengle, popełniała sporo prostych błędów i w konsekwencji przegrała seta 5:7. Niemka szybko jednak wróciła na właściwe tory i do końca meczu straciła zaledwie gema. Jej rywalką w ćwierćfinale będzie Karolina Woźniacka, która pokonała Anę Konjuh. Dunka polskiego pochodzenia w ostatnim czasie przeżyła sporo rozczarowań, ponieważ odpadła w meczach otwarcia w Stanfordzie, Toronto i Cincinnati, a na kortach US Open wygrała tylko jeden mecz, ulegając dużo niżej notowanej Petrze Cetkovskiej.

Wszystkie cztery triumfatorki środowych zmagań pozostają w walce o występ w kończącym sezon turnieju w Singapurze. W rankingu WTA Race jest coraz ciaśniej, a rywalizacja o pozostałe pięć miejsc zapowiada się naprawdę emocjonująco.