WTA Wuhan: Roberta Vinci poszła za ciosem, Włoszka walczy o Mistrzostwa WTA

Włoszka Roberta Vinci pokonała w dwóch setach Czeszkę Karolinę Pliskovą i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 w Wuhanie.

Przystępując do US Open Roberta Vinci była klasyfikowana na 43. miejscu w rankingu. Wspaniały marsz w Nowym Jorku (w półfinale pokonała Serenę Williams i dopiero w finale przegrała z Flavią Pennettą) pozwolił jej awansować do czołowej 20. W ćwierćfinale turnieju w Wuhanie Włoszka wygrała 7:6(2), 6:3 z Karoliną Pliskovą. Jeśli 32-latka z Tarentu, która dzień wcześniej wyeliminowała Petrę Kvitovą, zdobędzie największy tytuł w karierze, znajdzie się w rankingu tuż za Top 10. Może też wejść do najlepszej ósemki na liście kwalifikacyjnej do Mistrzostw WTA.

W I secie Pliskova (WTA 12) z 1:3 wyrównała na 3:3, ale w Vinci (WTA 18) pokazała swój zmysł taktyczny i była górą w tie breaku. O wyniku II partii zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Włoszka uzyskała w drugim gemie. W trwającym 77 minut meczu imponująca spokojem 33-latka z Tarentu zaserwowała pięć asów i zdobyła 37 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Obroniła trzy z czterech break pointów, a sama przełamała Czeszkę dwa razy. Vinci naliczono 21 kończących uderzeń i 14 niewymuszonych błędów. Pliskova miała 26 piłek wygranych bezpośrednio i 30 pomyłek.

Vinci osiągnęła trzeci półfinał w sezonie. W Norymberdze i US Open grała w finale, przegrywając ze swoimi rodaczkami, odpowiednio Karin Knapp i Flavią Pennettą. Kolejną rywalką Włoszki będzie Venus Williams. Pliskova to jedna z wielu tenisistek rywalizujących o prawo gry w Mistrzostwach WTA. Ćwierćfinał w Wuhanie dał jej awans na ósme miejsce wśród najlepszych tenisistek sezonu, ale w poniedziałek, gdy wyjdzie kolejnej oficjalne notowanie, może spaść na dziewiątą pozycję w przypadku, gdy Vinci zdobędzie tytuł. Liderką na liście kwalifikacyjnej do Masters jest Serena Williams, która już w tym sezonie nie zagra.

Garbine Muguruza (WTA 8) również walczy o przepustkę do Singapuru. W ćwierćfinale Hiszpanka pokonała 6:2, 6:2 Annę Schmiedlovą (WTA 29) i jest coraz bliżej dogonienia Petry Kvitovej, czwartej na liście kwalifikacyjnej do Mistrzostw WTA. W trwającym 72 minuty spotkaniu 21-latka z Barcelony posłała cztery asy i zgarnęła 25 z 34 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Muguruza obroniła trzy z czterech break pointów, a sama przełamała rywalkę pięć razy.

Hiszpanka osiągnęła trzeci półfinał w sezonie, po Dubaju i Wimbledonie. W Londynie zanotowała swój pierwszy wielkoszlemowy finał. Kolejną rywalką Muguruzy w Wuhanie będzie Andżelika Kerber. Dla Schmiedlovej był to drugi w sezonie, i zarazem w karierze, ćwierćfinał turnieju rangi Premier 5 (po Cincinnati).

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny) WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,513 mln dolarów czwartek, 1 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Garbine Muguruza (Hiszpania, 5) - Anna Schmiedlova (Słowacja) 6:2, 6:2 Roberta Vinci (Włochy, 15) - Karolina Pliskova (Czechy, 8) 7:6(2), 6:3

Henning Berg: nowy trener? Wszystko jest jeszcze możliwe

{"id":"","title":""}

Czy Roberta Vinci zdobędzie tytuł w Wuhanie?