WTA Wuhan: Venus Williams w półfinale po batalii z Johanną Kontą, awans Kerber

Venus Williams pokonała po trzysetowej bitwie Johannę Kontę i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier 5 rozgrywanego na kortach twardych w Wuhanie.

W III rundzie Johanna Konta (WTA 66) wróciła z 1:5 w III secie i wyeliminowała Simonę Halep. W ćwierćfinale Brytyjka miała wielką szansę odprawić Venus Williams (WTA 24), jednak nie wykorzystała prowadzenia 5:3 w III secie. Amerykanka zwyciężyła 6:4, 3:6, 7:5 po dwóch godzinach i 39 minutach walki.

Brytyjka mogła w III secie doprowadzić do tie breaka, ale zmarnowała trzy break pointy z rzędu. Następnie obroniła pierwszą piłkę meczową świetną akcję wieńcząc wolejem. Drugiego meczbola wykorzystała Amerykanka, która była górą w jednej z wielu długich wymian, jakie tenisistki rozegrały w całym meczu. Obie tenisistki były bardzo skuteczne przy siatce - Konta zdobyła 14 z 16 punktów, a Williams 16 z 22. Byłą liderkę rankingu dzielą dwa wygrane mecze od 47. singlowego tytułu.

Konta do meczu z Williams przystąpiła po serii świetnych występów. Zdobyła dwa tytuły ITF oraz doszła do IV rundy US Open. W Nowym Jorku i Wuhanie odprawiła dwie tenisistki z czołowej 10 rankingu, Garbine Muguruzę i Simonę Halep. 21-1, to był jej bilans ostatnich meczów przed starciem z Amerykanką. Na początku czerwca Brytyjka była klasyfikowana na 147. miejscu w rankingu, a 5 października zadebiutuje w czołowej 50. W Wuhanie osiągnęła największy ćwierćfinał w karierze.

Williams odniosła 702. zwycięstwo w karierze. Po meczu II rundy z Julią Görges Amerykanka została dziewiątą tenisistką w Erze Otwartej, mogącą się pochwalić wygraniem 700 meczów na zawodowych kortach. Jeśli była liderka rankingu zdobędzie w Wuhanie tytuł włączy się do walki o prawo gry w Mistrzostwach WTA. W kończącej sezon imprezie dla ośmiu najlepszych singlistek sezonu Venus wystąpiła cztery razy, po raz ostatni w 2009 roku. Kolejną jej rywalką będzie Roberta Vinci, finalistka tegorocznego US Open. Amerykanka wygrała wszystkie trzy dotychczasowe mecze z Włoszką, ale po raz ostatni zmierzyły się w 2012 roku.

Andżelika Kerber (WTA 13) prowadziła z Coco Vandeweghe (WTA 49) 6:1, 3:1. Przy takim wyniku mecz został zakończony z powodu kontuzji lewej kostki Amerykanki. W ten sposób Niemka awansowała do siódmego półfinału w sezonie. Kolejną jej rywalką będzie Muguruza. Będzie to niesłychanie istotny mecz w kontekście Mistrzostw WTA. Poza tym jeśli górą będzie Hiszpanka, zadebiutuje w czołowej piątce rankingu. Niemka ma szansę wrócić do Top 5, ale musi zdobyć w Wuhanie tytuł. Muguruza wygrała dwa tegoroczne mecze z Kerber w wielkoszlemowych turniejach, w III rundzie Rolanda Garrosa i Wimbledonu, oba po trzysetowych potyczkach.

Dongfeng Motor Wuhan Open, Wuhan (Chiny) WTA Premier 5, kort twardy, pula nagród 2,513 mln dolarów czwartek, 1 października

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Andżelika Kerber (Niemcy, 6) - Coco Vandeweghe (USA) 6:1, 3:1 i krecz Venus Williams (USA) - Johanna Konta (Wielka Brytania, Q) 6:4, 3:6, 7:5

Kto awansuje do finału turnieju WTA w Wuhanie?