Cykl ITF: Intensywny dzień Huberta Hurkacza, ale Polak nie sięgnął po drugie trofeum

Hubert Hurkacz dwukrotnie wychodził w sobotę na kort w portugalskiej miejscowości Oliveira de Azemeis, ale nie zdołał wywalczyć drugiego w obecnym sezonie singlowego mistrzostwa.

Rafał Smoliński

W pierwszym meczu Hubert Hurkacz zmierzył się z oznaczonym numerem czwartym Ricardo Rodriguezem. Wenezuelczyk postawił 18-latkowi z Wrocławia trudne warunki, obronił aż 10 z 12 break pointów, zanim po dwóch godzinach i ośmiu minutach skapitulował ostatecznie 6:7(5), 4:6.

Hurkacz wygrał tym samym 10. z rzędu mecz w futuresach i awansował do drugiego w karierze singlowego finału. O tytuł zmierzył się z Hiszpanem Pablo Vivero Gonzalezem, który wcześniej czterokrotnie wygrywał trofea w 2015 roku.

Rozstawiony z numerem piątym 20-letni Hiszpan, który w sobotnim półfinale w zaledwie 63 minuty rozgromił Carlosa Gomeza-Herrerę, przegrał premierową odsłonę 3:6, a w drugim secie nasz reprezentant był bliski uzyskania decydującego przełamania.

Kluczowego breaka zdobył jednak w 12. gemie Vivero, wieńcząc tym samym drugą partię. Po przerwie toaletowej panowie przystąpili do trzeciego seta, którego Hiszpan otworzył przełamaniem, po czym wyszedł na 3:0. Przewagi tej już nie roztrwonił i po 125 minutach triumfował ostatecznie 3:6, 7:5, 6:3.

Notowany obecnie na 352. pozycji w rankingu ATP Vivero zdobył piąty tytuł na zawodowych kortach, co pozwoli mu 12 października awansować na najwyższe w karierze miejsce. Hiszpan za triumf w Oliveira de Azemeis otrzymał bowiem 27 punktów. Na najwyższą lokatę wskoczy także klasyfikowany na 696. pozycji Hurkacz. Wrocławianin nie powtórzył sukcesu ze Ślęzy, ale na portugalskich kortach twardych zdobył cenne 15 punktów.