ATP Tokio: Nishikori odwrócił losy meczu z Ciliciem, Wawrinka przebrnął zaczarowaną barierę

Kei Nishikori po trudnym meczu pokonał Marina Cilicia i pozostaje w grze o trzeci w karierze tytuł w turnieju ATP w Tokio. Do półfinału awansowali także Benoit Paire, który będzie kolejnym rywalem Japończyka, i najwyżej rozstawiony Stan Wawrinka.

Marcin Motyka
East News

Licznie zgromadzona na trybunach kompleksu Ariake Coliseum publiczność przeżywała w piątek trudne chwile. Ich idol, Kei Nishikori, miał ogromne kłopoty w starciu z Marinem Ciliciem. Japończyk przegrał pierwszego seta 3:6, a w drugim za nic w świecie nie był w stanie dobrać się do podania rywala. Nishikori czekał jednak na słabszy moment serwisowy przeciwnika i gdy ten nastąpił, wykorzystał go bez wahania.

Tenisista z Shimane wygrał drugą partię 7:5, przełamując w 12. gemie, a na początku trzeciego seta obronił się przed przełamaniem, po czym uzyskał breaka i wyszedł na prowadzenie 4:1. Tej przewagi już nie roztrwonił, zwyciężając ostatecznie 3:6, 7:5, 6:3. Tym samym reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni pokonał Cilicia siódmy raz dziesiątej konfrontacji.

Nishikori, dwukrotny mistrz turnieju ATP w Tokio, w ciągu dwóch godzin i 11 minut gry, zaserwował cztery asy, posłał 20 zagrań kończących, popełnił 18 niewymuszonych błędów i wykorzystał dwie z dziewięciu szans na przełamanie. Cilić z kolei zakończył mecz z 23 asami, 37 winnerami, 27 błędami własnymi i jednym breakiem.

Rozstawiony z numerem drugim Nishikori o trzeci w karierze finał w tokijskiej imprezie powalczy z Benoitem Paire'em, z którym sensacyjnie przegrał w I rundzie tegorocznego US Open, marnując dwa meczbole. Francuz w 1/4 finału okazał się lepszy od Nicka Kyrgiosa.

Mecz przypominał rollercoaster. Na początku Paire grał niepewnie i był wyraźnie zdenerwowany, co wykorzystał Kyrgios. 20-latek z Canberry wyszedł na prowadzenie 5:1, by wygrać 6:3. W drugiej partii role się odwróciły. To Australijczyk miał pretensje do całego świata i przegrał 4:6. Trzeci set był egzekucją. Zaskakująco spokojnie grający Paire stracił tylko jednego gema. Francuz w całym meczu zagrał aż 39 uderzeń kończących i popełnił 27 niewymuszonych błędów. Kyrgios natomiast był "na minusie" - 19 winnerów do 30 pomyłek.

W czwartym występie w Rakuten Japan Open Tennis Championships Stan Wawrinka pierwszy raz dostał się do fazy półfinałowej. Aby tego dokonać, Szwajcar nie musiał wznosić się na swoje wyżyny. Czwarty obecnie tenisista świata w niespełna godzinę wygrał 6:3, 6:4 z notowanym o 120 lokat niżej w światowym rankingu Austinem Krajickiem.

Półfinałowym rywalem Wawrinki będzie Gilles Muller, z którym wygrał dwa poprzednie pojedynki. Luksemburczyk na otwarcie piątkowej serii gier sprawił niespodziankę, eliminując oznaczonego numerem trzecim Gillesa Simona.

Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokio (Japonia)