ATP Szanghaj: Łukasz Kubot i Michał Przysiężny w II rundzie eliminacji

Łukasz Kubot i Michał Przysiężny awansowali w sobotę do II rundy eliminacji turnieju w Szanghaju. Polscy tenisiści nie stracili ani jednego seta.

Karolina Konstańczak

Michał Przysiężny, 176. obecnie tenisista świata, w ubiegłym tygodniu próbował swoich sił w eliminacjach turnieju w Tokio, ale już w meczu otwarcia przegrał ze znacznie wyżej notowanym Donaldem Youngiem. Z Japonii popularny "Ołówek" przeniósł się do Szanghaju, aby w dwustopniowych kwalifikacjach znów powalczyć o drabinkę główną.

Nasz reprezentant w I rundzie spotkał się z notowanym w Top 100 Rajeevem Ramem. W pierwszym secie to Polak jako pierwszy stracił podanie, ale błyskawicznie odrobił straty i obaj zrównali się na 3:3. Na kolejną szansę nasz reprezentant musiał troszkę poczekać, ponieważ dopiero przy stanie 5:4 na swoją korzyść, gdy Amerykanin serwował pod presją wyniku, przełamał go, kończąc tym samym seta.

W drugiej partii Polakowi wystarczyło tylko jedno przełamanie, które wywalczył w czwartym gemie. Przysiężny nie bez problemów dowiózł przewagę do końca seta, ponieważ przy stanie 4:2 musiał bronić aż czterech break pointów, w tym trzech z rzędu od stanu 0:40. Po godzinie i 12 minutach tenisista pochodzący z Głogowa triumfował 6:4, 6:3 i awansował do II rundy eliminacji.

Przysiężny stanie teraz przed bardzo trudnym zadaniem, bowiem o wejście do turnieju głównego powalczy z Simone Bolellim. Włoch zajmuje obecnie 59. miejsce na świecie.

Łukasz Kubot ostatni raz prezentował się w grze pojedynczej pod koniec czerwca na kortach w Nottingham. Po dłuższej przerwie nasz reprezentant znów spróbował swoich sił w singlu i stanął na starcie eliminacji w Szanghaju. Jego pierwszym rywalem był Lucas Pouille.

Choć to Francuz jako pierwszy przełamał naszego reprezentanta i objął prowadzenie 3:1, Kubot szybko odrobił straty i obaj zrównali się na 3:3. Polak okazał się lepszy w końcówce seta i triumfował 6:4, natomiast w drugim błyskawicznie odskoczył najpierw na 4:0, a nieco później na 5:1. 33-latek miał jednak spore kłopoty z zamknięciem meczu i uciekały mu kolejne gemy. Dopiero przy stanie 5:4 i obronie aż pięciu break pointów awansował do II rundy eliminacji.

Rywalem Polaka w decydującej fazie eliminacji będzie Francuz Pierre-Hugues Herbert.

Shanghai Rolex Masters, Szanghaj (Chiny)