Mistrzostwa WTA: Muguruza i Suarez lepsze od Hlavackovej i Hradeckiej w półfinale

Hiszpanki Garbine Muguruza i Carla Suarez wygrały w dwóch setach z Czeszkami Andreą Hlavackovą i Lucie Hradecką w półfinale Mistrzostw WTA.

Kilka godzin po przegranej trzysetowej batalii z Agnieszką Radwańską, Garbine Muguruza pojawiła się na korcie w Singapurze ponownie, tym razem w deblu w parze z Carlą Suarez. Hiszpanki obroniły dwie piłki setowe w tie breaku I seta i pokonały 7:6(6), 6:0 Czeszki Andreę Hlavackovą i Lucie Hradecką.

Początek należał do Hlaváčkovej i Hradeckiej, które w I secie prowadziły 2:0. Hiszpanki wyrównały na 2:2 i do końca nie było już przełamań. Czeszki miały trzy break pointy na 5:3, ale tenisistki z Półwyspu Iberyjskiego od 0-40 zgarnęły pięć punktów. W tie breaku Muguruza i Suárez prowadziły 4-2, ale później przegrywały 4-6. Cztery kolejne piłki padły ich łupem. W II partii Hlaváčková i Hradecká już walki nie podjęły.

W trwającym 77 minut spotkaniu Czeszki popełniły cztery podwójne błędy i zdobyły tylko 11 z 26 punktów przy swoim drugim podaniu. Hiszpanki obroniły cztery z pięciu break pointów, a same wykorzystały cztery z sześciu okazji na przełamanie.

Była to druga konfrontacja obu par w sezonie. W finale w Birmingham również górą były Muguruza i Suárez. Poza tym Hiszpanki w tym sezonie zdobyły jeszcze jeden tytuł (Tokio Premier). Hlaváčková i Hradecká w tym roku mogły się pochwalić trzema finałami (Acapulco, Birmingham i Linz). W poprzednich latach wywalczyły one dwa wielkoszlemowe tytuły (Roland Garros 2011, US Open 2013). Grały też w finale Wimbledonu 2012 i zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Londynie. Trzy lata temu wystąpiły również w meczu o tytuł w US Open i Mistrzostwach WTA.

Muguruza została pierwszą od 2009 roku tenisistką, która wystąpiła w półfinale Masters zarówno w singlu, jak i deblu. Jednak sześć lat temu siostry Williams od razu miały zagwarantowane miejsce w 1/2 finału gry podwójnej, bo wtedy w rywalizacji brały udział tylko cztery pary. Muguruza w fazie grupowej wygrała pięć z sześciu meczów - trzy w singlu i dwa w deblu.

W niedzielę Muguruza i Suárez mogą dołączyć do Arantxy Sanchez Vicario (1995), Virginii Ruano Pascual (2003) oraz Nurii Llagostery Vives i Marii Jose Martinez (2009). Są to jedyne do tej pory hiszpańskie tenisistki, które triumfowały w Mistrzostwach WTA w deblu.

W walce o tytuł Hiszpanki zmierzą się z Martiną Hingis i Sanią Mirzą. Mecz ten zaplanowano na godz. 8:30 czasu polskiego.

Mistrzostwa WTA, Singapur (Singapur)
Tour Championships, kort twardy w hali, pula nagród 7 mln dolarów
sobota, 31 października

półfinał gry podwójnej:

Garbiñe Muguruza (Hiszpania, 8) / Carla Suárez (Hiszpania, 8) - Andrea Hlaváčková (Czechy, 7) / Lucie Hradecká (Czechy, 7) 7:6(6), 6:0