Tenisowa Liga Mistrzów: Drużyna Martiny Hingis powalczy o tytuł w Hajdarabadzie

Hyderabad Aces pokonało Nagpur Orangers w ostatnim meczu fazy grupowej Tenisowej Ligi Mistrzów. W niedzielę drużyna Martiny Hingis zagra w finale.

W piątek wyłoniony został drugi finalista Tenisowej Ligi Mistrzów. Została nim drużyna z Hajdarabadu, która na wyjeździe wygrała 23:21 z Nagpur Orangers. W niedzielę 6 grudnia ekipa Martiny Hingis zmierzy się o tytuł z Punjab Marshalls. Szwajcarka po raz drugi jest częścią Hyderabad Aces. Rok temu ekipa ta nie awansowała do finału.

W I secie Alex Corretja prowadził 3:1, po tym jak Thomas Johansson popełnił dwa podwójne błędy. Szwed jednak odrobił stratę i był górą w tie breaku. Jest on mistrzem Australian Open 2005 w singlu oraz złotym medalistą olimpijskim w deblu z Pekinu (2008). Corretja to finalista Rolanda Garrosa 1998 i 2001 oraz triumfator Finałów ATP World Tour z 1998 roku. Poza tym w 2000 roku wywalczył brązowy medal olimpijski w deblu oraz wywalczył z hiszpańską drużyną Puchar Davisa.

W II partii Jelena Janković od 0:2 zdobyła trzy gemy z rzędu. Ostatecznie Serbka pokonała Hingis 5:4. Była to konfrontacja byłych liderek rankingu WTA. Szwajcarka największe singlowe sukcesy odniosła pod koniec XX wieku. Trzy razy triumfowała w Australian Open (1997, 1998, 1999) oraz po jednym razie w Wimbledonie i US Open (oba w 1997). Poza tym dwa razy wygrała Mistrzostwa WTA (1998, 2000). Janković to finalistka US Open 2008.

W III secie Ivo Karlović i Hingis pokonali 5:3 Feliciano Lopeza i Janković. Jedyne przełamanie miało miejsce w siódmym gemie. Spośród uczestników tego miksta największymi sukcesami deblowymi może się pochwalić Szwajcarka. Wywalczyła 11 wielkoszlemowych tytułów w deblu (dwa w tym roku) oraz cztery w grze mieszanej (trzy w sezonie 2015). Poza tym trzy razy zwyciężyła w Mistrzostwach WTA w deblu (1999, 2000, 2015). Jeden wielkoszlemowy skalp ma na swoim koncie Janković (Wimbledon 2007 w mikście).

W IV partii przełamań nie było. O losach tie breaka zadecydował punkt przy stanie 4-4. Lopez i Divij Sharan pokonali 5:4 Karlovicia i Jeevana Nedunchezhiyana. W tym momencie Hyderabad Aces prowadziło 18:17.

W drugim gemie V seta Karlović obronił dwa break pointy. Lopez wychodził na 2:1, 3:2 i 4:3, wyrównując stan całego meczu, odpowiednio na 19:19, 20:20 i 21:21. O losach tej potyczki rozstrzygnął tie break, w którym lepszy okazał się Chorwat.

Inicjatorem Tenisowej Ligi Mistrzów (Champions Tennis League, skrót CTL) jest Vijay Amritraj, gwiazda hinduskiego tenisa lat 80 XX wieku. Podobnie jak w ubiegłorocznej, pierwszej edycji rozgrywek, w rywalizacji bierze udział sześć drużyn z sześciu hinduskich miast, które zostały podzielone na dwie trzyzespołowe grupy i rozegrają przeciw sobie dwa mecze (jeden u siebie i jeden na wyjeździe). Pierwszy mecz odbył się 23 listopada, a w niedzielę 6 grudnia zwycięzcy grup zmierzą się ze sobą w finale. Jeszcze zanim się hinduska liga rozpoczęła było wiadomo, że walka o tytuł stoczona zostanie na LAL Bahadur Stadium w Hajdarabadzie. Ekipa gospodarzy, Hyderabad Aces, zmierzy się w nim z Punjab Marshalls.

Kadra każdego zespołu składa się z sześciu zawodników - singlisty i singlistki z czołówki światowych rankingów, legendy tenisa, reprezentanta gospodarzy oraz hinduskiego juniora i juniorki z miasta, z którego pochodzi dana drużyna.

Miasta, które uczestniczą w drugiej edycji Tenisowej Ligi Mistrzów to Bombaj, Rajpur i Pendżab (Grupa A) oraz Hajdarabad, Nagpur i Madras (Grupa B). Mecz składa się z konfrontacji legend, gry mieszanej, singla kobiet oraz debla i singla mężczyzn. O wyniku każdego z pojedynków decyduje jeden set z ewentualnym tie breakiem rozgrywanym przy stanie 4:4. Złożony on jest maksymalnie z dziewięciu punktów. Przy stanie 4-4 ma miejsce decydujący punkt, a serwuje oraz wybiera stronę, na którą następuje podanie, ten kto serwował w tie breaku jako drugi. Tie break może mieć mieć miejsce również przy innym wyniku w dziewiątym gemie w V secie, bo mecz nie może być zakończony, dopóki ostatni gem nie padnie łupem tenisisty ze zwycięskiej ekipy. Jeśli zawodnik z ekipy przegrywającej zdoła doprowadzić do remisu o końcowym wyniku decyduje super tie break. Całe spotkanie wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej gemów.

Rok temu w pierwszej edycji Tenisowej Ligi Mistrzów triumfowało Pune Marathas (m.in. z Agnieszką Radwańską w składzie), które w finale na wyjeździe pokonało 27:23 Delhi Dreams. W niedzielę 6 grudnia o drugi triumf w rozgrywkach powalczy finalista Australian Open 2006 Marcos Baghdatis, który tym razem jest członkiem ekipy z Pendżabu.

Set 3.: Feliciano López / Jelena Janković - Ivo Karlović / Martina Hingis 3:5
Set 4.: Feliciano López / Divij Sharan - Ivo Karlović / Jeevan Nedunchezhiyan 5:4
Set 5.: Feliciano López - Ivo Karlović 4:5

czwartek, 3 grudnia

Nagpur Orangers - V Chennai Warriors 18:22

Set 1.: Àlex Corretja - Rainer Schüttler 5:3
Set 2.: Jelena Janković - Heather Watson 5:4
Set 3.: Feliciano López / Jelena Janković - Fernando Verdasco / Heather Watson 4:5
Set 4.: Feliciano López / Divij Sharan - Fernando Verdasco / Vishnu Vardhan 1:5
Set 5.: Divij Sharan - Fernando Verdasco 3:5

środa, 2 grudnia

Raipur Rangers - Punjab Marshalls 18:20

Set 1.: Thomas Muster - Greg Rusedski 2:5
Set 2.: Alizé Cornet - Elina Switolina 3:5
Set 3.: Roberto Bautista / Alizé Cornet - Marcos Baghdatis / Elina Switolina 5:1
Set 4.: Roberto Bautista / Ramkumar Ramanathan - Marcos Baghdatis / Saketh Myneni 3:5
Set 5.: Roberto Bautista - Marcos Baghdatis 5:4

wtorek, 1 grudnia

Raipur Rangers - Mumbai Tennis Masters 25:15

Set 1.: Thomas Muster - Richard Krajicek 5:3
Set 2.: Alizé Cornet - Flavia Pennetta 5:3
Set 3.: Roberto Bautista / Alizé Cornet - Santiago Giraldo / Anastazja Wasiliewa 5:4
Set 4.: Roberto Bautista / Ramkumar Ramanathan - Santiago Giraldo / Sriram Balaji 5:3
Set 5.: Roberto Bautista - Santiago Giraldo 5:2

poniedziałek, 30 listopada

Hyderabad Aces - V Chennai Warriors 25:19

Set 1.: Thomas Johansson - Rainer Schüttler 5:3
Set 2.: Martina Hingis - Heather Watson 5:2
Set 3.: Ivo Karlović / Martina Hingis - Fernando Verdasco / Heather Watson 5:4
Set 4.: Ivo Karlović / Jeevan Nedunchezhiyan - Fernando Verdasco / Vishnu Vardhan 5:4
Set 5.: Ivo Karlović - Fernando Verdasco 5:6

niedziela, 29 listopada

Hyderabad Aces - Nagpur Orangers 20:22

Set 1.: Thomas Johansson - Àlex Corretja 5:3
Set 2.: Martina Hingis - Jelena Janković 3:5
Set 3.: Ivo Karlović / Martina Hingis - Feliciano López / Jelena Janković 5:4
Set 4.: Ivo Karlović / Jeevan Nedunchezhiyan - Feliciano López / Divij Sharan 3:5
Set 5.: Ivo Karlović - Feliciano López 4:5

sobota, 28 listopada

Punjab Marshalls - Mumbai Tennis Masters 24:13

Set 1.: Greg Rusedski - Richard Krajicek 5:3
Set 2.: Elina Switolina - Flavia Pennetta 5:2
Set 3.: Marcos Baghdatis / Elina Switolina - Santiago Giraldo / Flavia Pennetta 5:0
Set 4.: Marcos Baghdatis / Saketh Myneni - Santiago Giraldo / Sriram Balaji 4:5
Set 5.: Marcos Baghdatis - Santiago Giraldo 5:3

piątek, 27 listopada

Punjab Marshalls - Raipur Rangers 23:15

Set 1.: Greg Rusedski - Thomas Muster 5:2
Set 2.: Elina Switolina - Alizé Cornet 5:1
Set 3.: Marcos Baghdatis / Elina Switolina - Roberto Bautista / Alizé Cornet 4:5
Set 4.: Marcos Baghdatis / Saketh Myneni - Roberto Bautista / Ramkumar Ramanathan 5:2
Set 5.: Marcos Baghdatis - Roberto Bautista 4:5

czwartek, 26 listopada

V Chennai Warriors - Nagpur Orangers 23:24

Set 1.: Rainer Schüttler - Àlex Corretja 4:5
Set 2.: Heather Watson - Jelena Janković 4:5
Set 3.: Fernando Verdasco / Heather Watson - Feliciano López / Jelena Janković 3:5

Set 3.: Fernando Verdasco / Heather Watson - Ivo Karlović / Martina Hingis 2:5
Set 4.: Fernando Verdasco / Vishnu Vardhan - Ivo Karlović / Jeevan Nedunchezhiyan 3:5
Set 5.: Fernando Verdasco - Ivo Karlović 4:5

wtorek, 24 listopada

Mumbai Tennis Masters - Raipur Rangers 14:23

Set 1.: Richard Krajicek - Thomas Muster 5:3
Set 2.: Flavia Pennetta - Alizé Cornet 2:5
Set 3.: Santiago Giraldo / Flavia Pennetta - Roberto Bautista / Alizé Cornet 3:5
Set 4.: Santiago Giraldo / Sriram Balaji - Roberto Bautista / Ramkumar Ramanathan 2:5
Set 5.: Santiago Giraldo - Roberto Bautista 2:5

poniedziałek, 23 listopada

Mumbai Tennis Masters - Punjab Marshalls 19:21

Set 1.: Richard Krajicek - Greg Rusedski 5:4
Set 2.: Flavia Pennetta - Elina Switolina 5:2
Set 3.: Santiago Giraldo / Flavia Pennetta - Marcos Baghdatis / Elina Switolina 2:5
Set 4.: Santiago Giraldo / Sriram Balaji - Marcos Baghdatis / Saketh Myneni 3:5
Set 5.: Santiago Giraldo - Marcos Baghdatis 4:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)