Złoty set 15-letniej Ukrainki!

Katarina Zawacka w kwalifikacjach do turnieju ITF w Bangkoku rozbiła 6:0, 6:0 reprezentantkę Tajlandii Thanyathorn Putthaun. 15-letnia Ukrainka w meczu tym zdobyła złotego seta.

Złoty set w tenisie to partia wygrana bez straty punktu, czyli zdobycie 24 bez przegrania ani jednego. Takiego wyczynu w kwalifikacjach do turnieju ITF w Bangkoku (pula nagród 25 tys. dolarów) udało się dokonać Katarinie Zawackiej (WTA 641). 15-latka w ciągu 28 minut rozbiła 6:0, 6:0 reprezentantkę Tajlandii Thanyathorn Putthaun. Ukrainka bez straty punktu wygrała drugą partię.

15-letnia Zawacka w 2015 roku zadebiutowała w cyklu ITF i wywalczyła dwa tytuły. W czerwcu wygrała turniej w Telawi (Gruzja), a w sierpniu zwyciężyła w Szarm el-Szejk (Egipt).

Złoty set 15-letniej Katariny Zawackiej Złoty set 15-letniej Katariny Zawackiej
Złoty set Ukrainki jest dziewiątym w historii w tenisie, na poziomie WTA, ATP, ITF, Puchar Federacji i Puchar Davisa, oraz trzecim w 2015 roku. W kwietniu w kwalifikacjach do turnieju ITF w Angers (Francja) Alexandre Sokolowski rozbił 6:0, 6:0 Nicolasa Leobolda, a w lipcu w eliminacjach do Challengera w Todi (Włochy) Stefano Napolitano pokonał 6:0, 6:3 Augusto Virgiliego.

Jarosława Szwiedowa mogła mieć wygrane dwa złote sety. W 2006 roku w Memphis w spotkaniu z  Amy Frazier zdobyła 23 punkty z rzędu i przy stanie 5:0, 40-0 popełniła podwójny błąd. Sześć lat później w Wimbledonie Kazaszka pokonała 6:0, 6:4 Sarę Errani. W Erze Otwartej zdobyciem złotego seta mogą się pochwalić trzy kobiety. Oprócz Szwiedowej i Zawadzkiej jest to Dunka Tine Scheuer-Larsen, która w 1995 roku w Pucharze Federacji rozbiła 6:0, 6:0 reprezentantkę Botswany Mmaphalę Letsatle.

Historia zna jeden przypadek wygranego bez straty punktu całego meczu. W 1910 roku w Waszyngtonie Hazel Wightman zdobyła 48 kolejnych punktów w spotkaniu z Miss Huiskamp (imię nieznane). Czegoś takiego w tym roku mógł też dokonać Alexandre Sokolowski, który w spotkaniu z Nicolasem Leoboldą w kwalifikacjach do turnieju ITF Futures w Angers stracił jeden punkt, przez popełnienie podwójnego błędu serwisowego.

Złote sety w tenisie:

Rok Turniej Tenisista/Tenisistka Rywal/Rywalka Wynik
1910 Waszyngton Hazel Wightman (USA) Miss Huiskamp (USA) 6:0, 6:0
1943 Cincinnati Pauline Betz (USA) Catherine Wolf (USA) 6:0, 6:2
1983 Delray Beach Bill Scanlon (USA) Marcos Hocevar (Brazylia) 6:2, 6:0
1995 Puchar Federacji Tine Scheuer-Larsen (Dania) Mmaphala Letsatle (Botswana) 6:0, 6:0
2012 Wimbledon Jarosława Szwiedowa (Kazachstan) Sara Errani (Włochy) 6:0, 6:4
2013 US Open (kwalifikacje) Julian Reister (Niemcy) Tim Pütz (Niemcy) 6:7(3), 6:4, 6:0
2015 ITF Angers (kwalifikacje) Alexandre Sokolowski (Francja) Nicolas Leobold (Francja) 6:0, 6:0
2015 Challenger Todi (kwalifikacje) Stefano Napolitano (Włochy) Augusto Virgili (Włochy) 6:0, 6:3
2015 ITF Bangkok (kwalifikacje) Katarina Zawacka (Ukraina) Thanyathorn Putthaun (Tajlandia) 6:0, 6:0