Andy Murray sportowcem roku w Wielkiej Brytanii. Tyson Fury i Lewis Hamilton poza podium

Andy Murray został sportowcem 2015 roku w Wielkiej Brytanii w plebiscycie organizowanym przez BBC. Nagroda dla najlepszej drużyny przypadła męskiej reprezentacji Wielkiej Brytanii w tenisie.

Marcin Motyka
PAP

W głosowaniu kibiców Andy Murray, który zakończył 2015 rok jako drugi tenisista świata, zagrał w finale wielkoszlemowego Australian Open, półfinałach Rolanda Garrosa i Wimbledonu, wygrał cztery turnieje oraz doprowadził reprezentację Wielkiej Brytanii do pierwszego od 79 lat triumfu w Pucharze Davisa, zdobył 361,446 głosów (35 proc.).

- Bardzo dziękuję, nie spodziewałem się tego - przyznał Murray w przemówieniu. - Chciałem podziękować mojemu sztabowi, który jest dla mnie niesamowity. Dziękuję też mojej żonie, mojej rodzinie i wszystkim tym, którzy na mnie głosowali. Dla sportu poświęciłem całe swoje życie i każdego dnia pracuję ciężko na to, aby dawać wam powody do dumy - dodał tenisista z Dunblane, który nagrodę dla sportowca roku w Wielkiej Brytanii zdobył po raz drugi - poprzednio przed dwoma laty.

Na drugim miejscu w plebiscycie uplasował się gwiazdor rugby Kevin Sinfield, a trzecie zajęła lekkoatletka Jessica Ennis, tegoroczna mistrzyni świata w siedmioboju.

Poza czołową "trójką" znaleźli się jedni z najpopularniejszych brytyjskich sportowców. Mistrz świata formuły 1 Lewis Hamilton, bokser Tyson Fury, który w listopadzie sensacyjnie pokonał Władimira Kliczkę i odebrał Ukraińcowi trzy mistrzowskie pasy w wadze ciężkiej, czy lekkoatleta Mohammed Farah, który w tegorocznym czempionacie globu w Pekinie zdobył złote medale w biegu na 5 i 10 km.

Murray może zapisać na swoim koncie dwie nagrody, ponieważ drużyną 2015 roku została reprezentacja Wielkiej Brytanii mężczyzn w tenisie, której był liderem. - To było pięć lat trudnej drogi. Startowaliśmy z niskiego poziomu, a teraz jesteśmy najlepsi na świecie - powiedział.

Michael O'Neill, selekcjoner reprezentacji Irlandii Północnej w piłce nożnej, która wywalczyła awans do mistrzostw Europy, został wybrany trenerem roku, natomiast nagroda dla najlepszego sportowca młodego pokolenia trafiła w ręce 16-letniej gimnastyczki Ellie Downie - tegorocznej brązowej medalistki mistrzostw Europy i świata w drużynie.

Czy Andy Murray zasłużył na tytuł sportowca roku w Wielkiej Brytanii?