Australian Open: Bezlitosna Wiktoria Azarenka, Andżelika Kerber uratowana

Białorusinka Wiktoria Azarenka nie straciła nawet gema w spotkaniu z Belgijką Alison van Uytvanck w I rundzie wielkoszlemowego Australian Open, wygrywając 6:0, 6:0.

Wiktoria Azarenka (WTA 16) sezon rozpoczęła od wywalczenia pierwszego od 2013 roku tytułu (Brisbane). W Melbourne Białorusinka na początek rozbiła 6:0, 6:0 Alison van Uytvanck (WTA 43), ćwierćfinalistkę Rolanda Garrosa 2015. W trwającym 53 minuty spotkaniu byłej liderce rankingu naliczono 10 kończących uderzeń i siedem niewymuszonych błędów. Belgijka miała cztery piłki wygrane bezpośrednio i 25 pomyłek. Azarenka zgarnęła 20 z 22 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W II rundzie rywalką dwukrotnej triumfatorki Australian Open mogła być Samantha Crawford (WTA 107), którą Białorusinka łatwo pokonała w półfinale w Brisbane. Jednak Amerykanka uległa 2:6, 4:6 Dance Kovinić (WTA 54).

Andżelika Kerber (WTA 6) mecz z Misaki Doi (WTA 64) rozpoczęła od prowadzenia 4:0, ale o zwycięstwo drżała do samego końca. Niemka obroniła piłkę meczową w tie breaku drugiego seta i wygrała 6:7(4), 7:6(6), 6:3 po dwóch godzinach i 41 minutach walki. Miała ona dodatni bilans kończących uderzeń do niewymuszonych błędów (35-27). Japonka zapisała na swoje konto 59 piłek wygranych bezpośrednio, ale popełniła aż 62 pomyłki. W II rundzie Kerber spotka się z Rumunką Alexandrą Dulgheru (WTA 61), która oddała sześć gemów Australijce Storm Sanders (WTA 355).

Finalistka Australian Open i mistrzyni Rolanda Garrosa z 2008 roku Ana Ivanović (WTA 23) wygrała 6:2, 6:3 z Australijką Tammi Patterson (WTA 459). W II rundzie byłą liderkę rankingu czeka konfrontacja z bardziej wymagającą rywalką. Będzie nią Anastasija Sevastova (WTA 113), była 36. rakieta globu, która w ubiegłym sezonie wznowiła karierę po blisko 1,5 rocznej nieobecności spowodowanej problemami zdrowotnymi. Łotyszka w I rundzie się nie zmęczyła, bo jej przeciwniczka Jarmila Wolfe (WTA 122) skreczowała z powodu kontuzji pleców.

Karolina Pliskova (WTA 12) pokonała 6:4, 6:4 Kimberly Birrell (WTA 296). Czeszka miała sporo problemów z reprezentantką gospodarzy. W pierwszym secie prowadząc 4:2 pozwoliła rywalce wyrównać na 4:4, a w drugim przegrywała 0:2. W ciągu 79 minut Pliskova posłała 13 asów i zgarnęła 30 z 37 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Zanotowano jej 30 kończących uderzeń i 28 niewymuszonych błędów. Birrell miała 16 piłek wygranych bezpośrednio i 25 pomyłek. Kolejną rywalką Czeszki będzie Julia Görges (WTA 45), która sezon rozpoczęła od finału w Auckland. Niemka zaserwowała 15 asów i wygrała 6:3, 6:4 z Andreeą Mitu (WTA 96).

Ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2015 Elina Switolina (WTA 21) wygrała 6:2, 6:3 z Victorią Duval (WTA 654). Dalej awansowała też finalistka Wimbledonu 2013 Sabina Lisicka (WTA 32), która pokonała 6:4, 6:4 Petrę Cetkovską (WTA 132). Niemka przełamała rywalkę dwa razy, obroniła cztery break pointy oraz zdobyła 11 z 13 punktów przy siatce.

Odpadły Irina-Camelia Begu (WTA 31), Łesia Curenko (WTA 35) i Caroline Garcia (WTA 34). Rumunka urwała pięć gemów Johannie Larsson (WTA 50), Ukrainka uległa po trzysetowej batalii Varvarze Lepchenko (WTA 51), a Francuzka nie sprostała Barborze Strycovej (WTA 48). Po I rundzie w Australian Open 2016 nie ma już 12 rozstawionych tenisistek.