WTA Sankt Petersburg: Trzysetowa batalia Anastazji Pawluczenkowej, awans Moniki Niculescu

Rosjanka Anastazja Pawluczenkowa i Rumunka Monica Niculescu awansowały do II rundy turnieju WTA Premier rozgrywanego w Sankt Petersburgu.

Anastazja Pawluczenkowa (WTA 26) w turniejach rozgrywanych pod dachem czuje się znakomicie (tytuły w Moskwie, Paryżu i Linzu). W Sankt Petersburgu na początek Rosjanka pokonała 6:4, 4:6, 6:4 Klarę Koukalovą (WTA 111). Początek należał do Czeszki, która prowadziła 3:0, by przegrać sześć z siedmiu kolejnych gemów. O wyniku drugiej partii zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Koukalova zaliczyła na 6:4. W decydującej odsłonie przegrywała ona 0:4 i 2:5, by zbliżyć się na 4:5 po obronie czterech piłek meczowych. Piątego meczbola Pawluczenkowa wykorzystała.

W trwającym dwie godziny i 14 minut spotkaniu Koukalova popełniła sześć podwójnych błędów i nie miała ani jednego asa. Pawluczenkowa cztery razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała pięć z 11 break pointów. Rosjanka zdobyła 41 z 58 punktów przy swoim pierwszym serwisie. Kolejną jej rywalką będzie Niemka Carina Witthöft (WTA 76), która wygrała 6:3, 6:3 z Austriaczką Tamirą Paszek (WTA 125).

Oprócz Pawluczenkowej we wtorek do II rundy awansowała jeszcze jedna reprezentantka gospodarzy. Margarita Gasparian (WTA 43) rozbiła 6:1, 6:2 Bojanę Jovanovski (WTA 86). W ciągu 56 minut Rosjanka wykorzystała sześć z siedmiu break pointów i zgarnęła 10 z 11 punktów przy drugim podaniu rywalki. Bilans tegorocznych meczów Serbki to 0-4. Czterem rywalkom urwała łącznie siedem gemów. W środę Gasparian zmierzy się z Aną Ivanović.

Monica Niculescu (WTA 37) wróciła z 1:3 i 30-40 w drugim secie i pokonała 6:0, 6:3 Natalię Wichliancewą (WTA 265). W trwającym 81 minut spotkaniu Rumunka wykorzystała pięć z 14 break pointów i zgarnęła 17 z 22 punktów przy swoim pierwszym podaniu. W II rundzie zagra z Tímeą Babos (WTA 51), która wygrała 7:6(0), 7:5 z Kateriną Siniakovą (WTA 109). W pierwszym secie Węgierka wróciła z 2:5 oraz obroniła piłkę setową przy 3:5. W ciągu godziny i 49 minut zaserwowała 12 asów.

Yanina Wickmayer (WTA 55) pokonała 6:4, 6:3 Jelenę Ostapenko (WTA 85). Odpadła Barbora Strycova (WTA 41), która przegrała 3:6, 4:6 z Kateryną Kozłową (WTA 177). Czeszka sześć razy oddała własne podanie.

St. Petersburg Ladies Trophy, Sankt Petersburg (Rosja)