ATP Dubaj: Przerwana seria Novaka Djokovicia, Serb nie dokończył meczu z Feliciano Lopezem

Novak Djoković nie wyrówna rekordu Ivana Lendla 18. kolejnych finałów w głównym cyklu. Serb nie dokończył czwartkowego ćwierćfinału turnieju ATP w Dubaju z Feliciano Lopezem. Do półfinału awansowali też Stan Wawrinka i Nick Kyrgios.

Marcin Motyka

Każda seria ma swój koniec, ale z pewnością mało spodziewał się, że passa kolejnych 17. finałów Novaka Djokovicia dobiegnie końca w turnieju ATP w Dubaju, gdzie Serb niemal od zawsze uzyskuje znakomite rezultaty. A jednak. Djoković odpadł w ćwierćfinale tegorocznej edycji Dubai Duty Free Tennis Championships, kreczując w spotkaniu z Feliciano Lopezem.

Djoković od początku sprawiał wrażenie nie w pełni dysponowanego. Już w gemie otwarcia został przełamany, a w trzecim wyszedł ze stanu 0-40. Wówczas poprosił o przerwę medyczną. Po krótkiej interwencji lekarza wrócił do rywalizacji, ale poziom jego gry nie poprawił się. Na zakończenie premierowej odsłony belgradczyk znów stracił podanie, po czym poddał spotkanie.

Przyczyną kreczu Djokovicia, jak wyjawił po meczu Lopez, była infekcja oka, z którą lider rankingu ATP zmaga się od kilku dni. Dla Serba to pierwszy przegrany mecz w sezonie 2016 i zarazem pierwsza porażka przed finałem danego turnieju od stycznia zeszłego roku, gdy w ćwierćfinale w Ad-Dausze uległ Ivo Karloviciowi. Tym samym Nole stracił szansę na wyrównanie rekordu 18. kolejnych finałów w głównym cyklu należącego do Ivana Lendla.

Lopez z kolei 34. raz w karierze w 119. meczu wygrał z rywalem z Top 10 rankingu ATP. W półfinale Hiszpan, finalista zmagań w Dubaju z sezonów 2004 i 2008, zmierzy się z Marcosem Baghdatisem, z którym ma bilans 1-3, w tym wszystkie mecze przegrał na nawierzchni twardej. W czwartek Cypryjczyk także sprawił niespodziankę, wygrywając 7:5, 6:0 z Roberto Bautistą, turniejową "czwórką".

Nick Kyrgios drugi raz w ciągu pięciu dni wygrał z Tomasem Berdychem, i to nie tracąc seta. Mimo bólu pleców, w ćwierćfinale Dubai Duty Free Tennis Championships Australijczyk pokonał Czecha 6:4, 6:4. Dla 20-latka z Canberry to ósmy wygrany mecz z rzędu, a także siódmy w karierze z przeciwnikiem z czołowej "10" światowej klasyfikacji.

Kyrgios o finał zagra ze Stanem Wawrinką. Szwajcar rozegrał najlepszy mecz w obecnym tygodniu, pokonując 7:5, 6:1 Philippa Kohlschreibera. - Jestem bardzo zadowolony. W porównaniu z poprzednimi meczami czułem się lepiej na korcie i grałem lepszy tenis. Może i nie zagrałem na swoim najwyższym poziomie, ale na pewno zaprezentowałem wyższy poziom niż w poprzednich rundach - powiedział Wawrinka.

Dubai Duty Free Tennis Championships, Dubaj (Zjednoczone Emiraty Arabskie)