WTA Indian Wells: "Polska ściana" nie do przebicia. Agnieszka Radwańska w ćwierćfinale!

Agnieszka Radwańska pokonała 6:3, 6:3 Jelenę Janković i awansowała do ćwierćfinału turnieju organizowanego w Indian Wells. Kolejną rywalką Polki będzie Petra Kvitova.

Karolina Konstańczak
PAP/EPA / JOHN G. MABANGLO

Agnieszka Radwańska jeszcze nigdy nie wygrała turnieju rangi WTA Premier Mandatory w Indian Wells, jednak dwukrotnie była bardzo bliska sukcesu. W 2014 roku w finale przegrała z Flavią Pennettą, natomiast w sezonie 2010 w najlepszej "czwórce" zmagań okazała się słabsza od Karoliny Woźniackiej.

We wtorek najlepsza polska tenisistka wyszła w kalifornijskim mieście na kort centralny, mogący pomieścić około 16 tys. widzów, aby powalczyć o awans do ćwierćfinału tegorocznej edycji turnieju. Jej rywalką była Jelena Janković, zwyciężczyni tej imprezy z 2010 roku. Na osiem wcześniejszych pojedynków z Serbką w głównym cyklu krakowianka przegrała tylko dwa, ale jeden z nich stosunkowo niedawno, bowiem w 2014 roku na nawierzchni ziemnej w Rzymie.

W pojedynku tych dwóch zawodniczek serwis nie odgrywał znaczącej roli. Można by to przyrównać do tenisowych "szachów" - mniej siły, ale za to więcej precyzji i analizy na korcie. W piątym gemie Radwańska nie pierwszy już raz przekonała się, dlaczego Janković wdarła się niegdyś na sam szczyt. Serbka posłała efektowny bekhend po linii - swoje firmowe zagranie - i wypracowała break pointa, a po chwili przełamała Polkę, obejmując prowadzenie 3:2.

Sytuacja na korcie szybko obróciła się jednak na korzyść naszej reprezentantki, która imponowała cierpliwością i umiejętnie zmieniała rytm uderzeń. Po prostu cały czas konsekwentnie robiła swoje, czego nie można było powiedzieć o jej rywalce. Janković przytrafiło się wahnięcie formy i wyrzucała jedno uderzenie za drugim, coraz częściej myląc się nawet z ulubionego bekhendu. Po 10 wygranych punktach z rzędu Radwańska objęła prowadzenie 5:3 i 30-0, a po 30 minutach usłyszała magiczne słowa "gem i set".

Od początku drugiego seta Janković starała się grać bardziej agresywnie i ganiać Polkę po korcie. Serbka popełniała jednak błędy, przez co zaczęła się irytować, rozmawiać ze sobą i machać rękoma. Gdy Radwańska objęła prowadzenie 1:0 i 40-30, była liderka rankingu postanowiła coś zmienić i znów wróciła do spokojniejszej gry. Z wyniku niemal 2:0 dla Polki zrobił się rezultat 1:2 i 15-40 na jej niekorzyść. Wówczas krakowianka przetrwała burzę i wygrała gema, w którym popełniła dwa podwójne błędy, wyrównując na 2:2. Można by powiedzieć, że Radwańska niejako zastopowała próbującą się znów rozpędzić rywalkę. Janković zaczęła coraz głośniej wyrażać bezradność wobec polskiej "ściany". Nasza reprezentantka odskoczyła na 5:3, a po wykorzystaniu czwartego meczbola po raz szósty w karierze awansowała do najlepszej "ósemki" w BNP Paribas Open.

- Grałyśmy wcześniej wielokrotnie - powiedziała krakowianka. - Za każdym razem musiałam się sporo nabiegać. Cieszę się, że udało mi się zwyciężyć w dwóch setach, ponieważ Jelena jest trudną rywalką, a do tego rywalizowałyśmy w niełatwych warunkach - dodała.
Statystyki pojedynku Agnieszki Radwańskiej z Jeleną Janković Statystyki pojedynku Agnieszki Radwańskiej z Jeleną Janković
Rywalką Radwańskiej w ćwierćfinale turnieju w Indian Wells będzie Petra Kvitova, rozstawiona z numerem ósmym. Czeszka pokonała we wtorek 4:6, 6:3, 6:4 amerykańską kwalifikantkę Nicole Gibbs. Jeśli Polka wygra w środę z leworęczną tenisistką, wówczas po raz pierwszy od sierpnia 2012 roku znajdzie się na pozycji wiceliderki rankingu!