WTA Miami: Festiwal błędów Sereny Williams. Amerykanka przegrała ze Swietłaną Kuzniecową

Zdjęcie okładkowe artykułu: PAP/EPA / RHONA WISE /
PAP/EPA / RHONA WISE /

Serena Williams nie obroni punktów za ubiegłoroczny triumf na kortach w Miami. Lepsza od Amerykanki w IV rundzie okazała się Swietłana Kuzniecowa.

W swojej dotychczasowej karierze Serena Williams aż ośmiokrotnie triumfowała w zmaganiach WTA Premier Mandatory w Miami (2002-2004, 2007-2008, 2013-2015). W poniedziałek w ramach IV rundy tegorocznej edycji Amerykanka mierzyła się ze Swietłaną Kuzniecową, rozstawioną z numerem 15. Liderka rankingu wczesniej dwukrotnie uległa Rosjance - Stuttgart 2007 oraz Rolanda Garros 2009.

Amerykanka bardzo dobrze rozpoczęła poniedziałkowe starcie i po znakomitym lobie wypracowała sobie break pointa, którego błyskawicznie wykorzystała, obejmując prowadzenie 2:0, a nieco później 3:0. Wówczas w poczynania liderki rankingu wkradło się sporo prostych błędów, co skrzętnie wykorzystała Kuzniecowa i po efektownym minięciu odrobiła wszystkie straty. Sytuacja Amerykanki robiła się coraz trudniejsza, bowiem przy stanie 3:3 musiała bronić trzech szans z rzędu dla rywalki. 21-krotna triumfatorka wielkoszlemowa skorzystała ze swojej największej broni, czyli serwisu i uciekła spod przysłowiowej "kosy". Finalnie o losach partii zadecydował tie break. W nim Williams zwyciężyła 7-3, popisując się znakomitymi podaniami.

W drugim secie Williams nadal sporo się myliła, jednak tym razem napotkała na swojej drodze jeszcze silniejszy opór ze strony rywalki. Kuzniecowa niemal nie popełniała błędów, świetnie pracowała w defensywie i wykorzystywała każdą nadarzającą się okazję. Po błędzie Amerykanki odskoczyła na 3:1, a po winnerze po linii na 4:1. Liderka rankingu wydawała się całkowicie zrezygnowana i po posłaniu podwójnego błędu przegrywała już 1:5. Przez 33 minuty trwania drugiego seta Rosjanka popełniła tylko dwa błędy, natomiast jej rywalka 15.

Po błędach własnych i winnerze Kuzniecowej Williams już na początku trzeciej partii została przełamana. W niedługim czasie Amerykanka przegrywała 0:3, ugrywając w tym czasie zaledwie dwie piłki. Liderka rankingu starała się walczyć i odrobiła nawet część strat, jednak to definitywnie nie był jej dzień. Odgrywała zbyt krótko, często kręciła głową, a po kolejnym już podwójnym błędzie ponownie traciła do rywalki dystans dwóch przełamań. Po dwóch godzinach i sześciu minutach 21-krotna triumfatorka wielkoszlemowa przegrała 7:6(3), 1:6, 2:6.

Rywalką Kuzniecowej w ćwierćfinale w Miami będzie albo Elina Switolina, albo Jekaterina Makarowa.

Miami Open, Miami (USA) WTA Premier Mandatory, kort twardy, pula nagród 6,844 mln dolarów poniedziałek, 28 marca IV runda gry pojedynczej