Puchar Federacji: Białoruś awansowała do Grupy Światowej, Włochy spadły z elity

Wiktoria Azarenka zdobyła dwa punkty, a Białoruś pokonała Rosję w barażu o Grupę Światową Pucharu Federacji. Z elity spadła drużyna Włoch, która przegrała z Hiszpanią.

WP SportoweFakty / ERIK S. LESSER

Wiktoria Azarenka (WTA 5) w ten weekend w Moskwie w meczu z Rosją zdobyła dwa punkty. W niedzielę opór stawiła jej Daria Kasatkina (WTA 32), którą pokonała 6:2, 5:7, 6:3 po dwóch godzinach i 12 minutach walki. Była liderka rankingu popełniła 12 podwójnych błędów i pięć razy oddała własne podanie, ale sama wykorzystała osiem z 10 break pointów. Azarenka jest niepokonana od 15 spotkań. W tym sezonie doznała tylko jednej porażki, z Andżeliką Kerber w ćwierćfinale Australian Open. Bilans jej tegorocznych meczów to 24-1. Historyczny awans Białorusi do Grupy Światowej przypieczętowała Alaksandra Sasnowicz (WTA 100), która wygrała 4:6, 6:1, 7:5 z Margaritą Gasparian (WTA 47). Pojedynek trwał dwie godziny i 45 minut.

Włoszki, podobnie jak Rosjanki, po raz pierwszy w XXI wieku spadły z Grupy Światowej. Podopieczne Corrado Barazzuttiego w Lleidzie nie stawiły oporu Hiszpankom. W niedzielę Garbine Muguruza (WTA 4) oddała cztery gemy Robercie Vinci (WTA 8). Ekipa z Półwyspu Iberyjskiego w złożonej z ośmiu drużyn elicie zagra po raz pierwszy od 2014 roku.

W Kluż-Napoce Rumunia przegrała z Niemcami. Simona Halep (WTA 6) uległa 2:6, 2:6 Andżelice Kerber (WTA 3). Dużo większe emocje były w drugim niedzielnym pojedynku. Monica Niculescu (WTA 31) mogła wyrównać na 2-2, ale zmarnowała dwie piłki meczowe i przegrała 6:0, 6:7(1), 3:6 z Andreą Petković (WTA 30) po dwóch godzinach i 37 minutach walki.

Rosja - Białoruś 2:3, Łużniki, Small Sports Arena, Moskwa (Rosja)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny w hali
sobota-niedziela, 16-17 kwietnia

Gra 1.: Daria Kasatkina - Alaksandra Sasnowicz 6:3, 3:6, 6:1
Gra 2.: Margarita Gasparian - Wiktoria Azarenka 2:6, 3:6
Gra 3.: Daria Kasatkina - Wiktoria Azarenka 2:6, 7:5, 3:6
Gra 4.: Margarita Gasparian - Alaksandra Sasnowicz 6:4, 1:6, 5:7
Gra 5.: Daria Kasatkina / Jelena Wiesnina - Olga Goworcowa / Aryna Sabalenka 6:4, 6:2

Hiszpania - Włochy 4:0, Club de Tennis Lleida, Lleida (Hiszpania)
baraż o Grupę Światową, kort ziemny

Gra 1.: Garbine Muguruza - Francesca Schiavone 7:6(4), 6:0
Gra 2.: Carla Suarez - Roberta Vinci 6:1, 6:1
Gra 3.: Garbine Muguruza - Roberta Vinci 6:2, 6:2
Gra 4.: Carla Suarez - Francesca Schiavone nie rozegrano
Gra 5.: Anabel Medina / Sara Sorribes - Karin Knapp / Francesca Schiavone 1:1 i krecz

Rumunia - Niemcy 1:4, Sala Polivalenta, Kluż-Napoka (Rumunia)

Gra 1.: Irina-Camelia Begu - Andżelika Kerber 2:6, 3:6
Gra 2.: Simona Halep - Andrea Petković 6:4, 6:7(5), 6:4
Gra 3.: Simona Halep - Andżelika Kerber 2:6, 2:6
Gra 4.: Monica Niculescu - Andrea Petković 6:0, 6:7(1), 3:6
Gra 5.: Irina-Camelia Begu / Alexandra Dulgheru - Annika Beck / Julia Görges 7:6(5), 6:7(4), 7-10

W barażach o Grupę Światową II najwięcej emocji dostarczył mecz Serbii z Belgią. Aleksandra Krunić (WTA 120) nie wykorzystała prowadzenia 6:1, 3:0 i przegrała 6:1, 5:7, 6:8 z Yaniną Wickmayer (WTA 42) po dwóch godzinach i 31 minutach walki. Kirsten Flipkens (WTA 60) obroniła dwie piłki setowe w tie breaku pierwszego seta i pokonała 7:6(8), 6:4 Ivanę Jorović (WTA 149). Belgia w Grupie Światowej II zagra po raz pierwszy od 2013 roku. Serbia cztery lata temu doszła do wielkiego finału rozgrywek, ale od tamtego czasu już po raz drugi została zdegradowana do strefy kontynentalnej.

W ten weekend w Bratysławie trzy punkty zdobyły triumfatorki dwóch ostatnich edycji turnieju w Katowicach, dwa Dominika Cibulkova (WTA 38) i jeden Anna Schmiedlova (WTA 34). W niedzielę finalistka Australian Open 2014 oddała dwa gemy Aleksandrze Woźniak (WTA 511). Słowacja pozostanie w Grupie Światowej II trzeci rok z rzędu. Kanada lata 2014-2016 spędziła w gronie "16" najlepszych drużyn świata, ale w przyszłym sezonie będzie musiała rywalizować w Grupie I Strefy Amerykańskiej.

Najmniej emocji dostarczył mecz w Kijowie. Kateryna Bondarenko (WTA 67) i
Łesia Curenko (WTA 43) oddały łącznie 10 gemów Marii Irigoyen (WTA 245) i Nadii Podoroskiej (WTA 310). Ukraina w Grupie Światowej II wystąpi po raz pierwszy od 2013 roku.

Serbia - Belgia 2:3, Aleksandar Nikolic Arena (Pionir Hall), Belgrad (Serbia)
baraż o Grupę Światową II, kort ziemny w hali

Gra 1.: Aleksandra Krunić - Kirsten Flipkens 6:4, 7:6(8)
Gra 2.: Jovana Jaksić - Yanina Wickmayer 5:7, 0:6
Gra 3.: Aleksandra Krunić - Yanina Wickmayer 6:1, 5:7, 6:8
Gra 4.: Ivana Jorović - Kirsten Flipkens 6:7(8), 4:6
Gra 5.: Jovana Jaksić / Nina Stojanović - Ysaline Bonaventure / An-Sophie Mestach 4:6, 6:0, 10-5

Słowacja - Kanada 3:2, Aegon Arena, National Tennis Centre, Bratysława (Słowacja)

Gra 1.: Dominika Cibulkova - Francoise Abanda 4:6, 6:3, 6:1
Gra 2.: Anna Schmiedlova - Aleksandra Woźniak 6:4, 4:6, 6:4
Gra 3.: Jana Cepelova - Francoise Abanda 5:7, 2:6
Gra 4.: Dominika Cibulkova - Aleksandra Woźniak 6:2, 6:0
Gra 5.: Jana Cepelova / Tereza Mihalikova - Sharon Fichmann / Charlotte Robillard-Millette 3:6, 6:0, 8-10

Ukraina - Argentyna 4:0, Aleksandar Nikolic Arena (Pionir Hall), Belgrad (Serbia)
baraż o Grupę Światową II, kort twardy

Gra 1.: Kateryna Bondarenko - Maria Irigoyen 6:1, 6:1
Gra 2.: Łesia Curenko - Nadia Podoroska 6:1, 6:4
Gra 3.: Łesia Curenko - Maria Irigoyen 6:0, 6:3
Gra 4.: Kateryna Bondarenko - Nadia Podoroska nie rozegrano
Gra 5.: Kateryna Bondarenko / Olga Sawczuk - Maria Lourdes Carle / Guadalupe Perez Rojas 6:1, 6:3