WTA Madryt: Udane otwarcie broniącej tytułu Petry Kvitovej, awans Garbine Muguruzy

Czeszka Petra Kvitova pokonała Hiszpankę Larę Arruabarrenę i awansowała do II rundy turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

East News

Petra Kvitova (WTA 6) sezon na kortach ziemnych rozpoczęła od półfinału w Stuttgarcie. W Madrycie Czeszka gra po raz ósmy. Jest triumfatorką tej imprezy z 2011 i 2015 roku. Pierwszą rywalką obrończyni tytułu była w niedzielę Lara Arruabarrena (WTA 76), którą pokonała 6:3, 6:2. Kvitova odparła jednego break pointa, a sama przełamała Hiszpankę trzy razy. Kolejną jej rywalką będzie Jelena Wiesnina (WTA 54), która wygrała 7:5, 6:0 z Jeleną Ostapenko (WTA 37). Rosjanka w pierwszym secie przegrywała 3:5, ale zdobyła 10 gemów z rzędu, po drodze odpierając cztery piłki setowe.

W II rundzie jest również rodaczka Kvitovej, Lucie Safarova (WTA 16). Finalistka Rolanda Garrosa 2015 w sobotę zdobyła tytuł w Pradze, a dzień później rozegrała pierwszy mecz w Madrycie. Wróciła z 2:4 w pierwszym secie i pokonała 7:6(4), 6:1 Coco Vandeweghe (WTA 36). W trwającym 79 minut meczu Safarova zaserwowała pięć asów i zdobyła 26 z 35 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Do turnieju w Pradze Czeszka przystąpiła z bilansem tegorocznych meczów 0-5, a teraz jest niepokonana od sześciu spotkań.

Garbine Muguruza (WTA 4) pokonała 6:2, 7:5 Annę Schmiedlovą (WTA 34). Hiszpanka posłała 22 kończące uderzenia i popełniła 33 niewymuszone błędy. Słowaczce naliczono pięć piłek wygranych bezpośrednio i 28 pomyłek. Mistrzyni Katowice Open 2015 w tym roku odniosła tylko jedno zwycięstwo w WTA Tour. W styczniu w Sydney była lepsza od Timei Bacsinszky. Poza tym wygrała jeszcze dwa spotkania w Pucharze Federacji, z Ariną Rodionową i Aleksandrą Woźniak, ale oba po trzysetowych mękach.

Była liderka rankingu Jelena Janković (WTA 23) przegrała 4:6, 3:6 z Soraną Cirsteą (WTA 131). W trwającym 80 minut spotkaniu Rumunka wykorzystała pięć z 12 break pointów. Urodzona w Bukareszcie zawodniczka to ćwierćfinalistka Rolanda Garrosa 2009 i była 21. rakieta globu. W poprzednich latach walczyła z kontuzjami i sezon 2016 rozpoczęła będąc klasyfikowana na 243. pozycji. Cirstea wyszła na prowadzenie 4-3 w bilansie meczów z Janković.

Finalistka Wimbledonu 2013 Sabina Lisicka (WTA 52) wygrała 6:1, 6:3 z Moniką Puig (WTA 63). W drugim secie Niemka wróciła z 1:3. W trwającym równo godzinę meczu odparła siedem z dziewięciu break pointów, a sama sześć razy przełamała rywalkę. Daria Kasatkina (WTA 32) przegrała 3:6, 6:4, 2:6 z Patricią Marią Tig (WTA 134). Rosjanka popełniła bardzo dużo błędów z forhendu, co wynikało z kontuzji przedramienia.

Sorana Cirstea (Rumunia, WC) - Jelena Janković (Serbia) 6:4, 6:3

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)