WTA Madryt: Petra Kvitova i Wiktoria Azarenka w III rundzie, porażka Sloane Stephens

Broniąca tytułu Petra Kvitova pokonała Rosjankę Jelenę Wiesninę i awansowała do III rundy turnieju WTA Premier Mandatory rozgrywanego na kortach ziemnych w Madrycie.

East News

Petra Kvitova (WTA 6) walczy o trzeci tytuł w Madrycie. W stolicy Hiszpanii triumfowała w 2011 i 2015 roku. Ósmy start w imprezie rozpoczęła od oddania pięciu gemów Larze Arruabarrenie, a w poniedziałek pokonała 6:3, 6:3 Jelenę Wiesninę (WTA 55). W trwającym 74 minuty spotkaniu Czeszka obroniła dwa break pointy, a sama przełamała rywalkę trzy razy. Naliczono jej 32 kończące uderzenia i 20 niewymuszonych błędów. Rosjanka miała 10 piłek wygranych bezpośrednio i 14 pomyłek.

O ćwierćfinał Kvitova zagra z Darią Gawriłową (WTA 39), która pokonała 6:2, 7:6(4) Elinę Switolinę (WTA 19). W drugim secie Australijka wróciła z 2:4 oraz w tie breaku z 2-4. W ciągu 90 minut 22-latka z Melbourne zdobyła 32 z 46 punktów przy swoim pierwszym podaniu i wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów. Było to drugie spotkanie obu tenisistek. W ubiegłym roku w Ad-Dausze lepsza była Ukrainka po trzysetowej batalii. Switolina w trzech startach w stolicy Hiszpanii wygrała łącznie dwa mecze. Gawriłowa w Madrycie gra po raz pierwszy. W styczniu Australijka pokonała Kvitovą w II rundzie Australian Open. Było to ich drugie spotkanie. W ubiegłym sezonie górą była Czeszka po trzysetowej batalii.

Wiktoria Azarenka (WTA 5) pokonała 6:3, 6:2 Alize Cornet (WTA 48). Była liderka rankingu obroniła siedem z ośmiu break pointów, a sama pięć razy przełamała rywalkę. Białorusince naliczono 19 kończących uderzeń i 21 niewymuszonych błędów. Francuzka trwające 83 minuty spotkanie zakończyła z 17 piłkami wygranymi bezpośrednio i 24 pomyłkami na koncie. Azarenka podwyższyła na 5-0 bilans meczów z Cornet. Była liderka rankingu jest niepokonana od początku roku wygrała 26 meczów i poniosła tylko jedną porażkę, z Andżeliką Kerber w ćwierćfinale Australian Open.

Kwalifikantka Patricia Maria Tig (WTA 134) wygrała 6:2, 6:3 ze Sloane Stephens (WTA 21). Rumunka odparła cztery break pointy i zdobyła 22 z 28 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Nigdy nie udało się jej przejść kwalifikacji do wielkoszlemowych imprez. Mutua Madrid Open to największy turniej, w którym bierze udział. O ćwierćfinał Tig zmierzy się z półfinalistką Australian Open 2015 Madison Keys (WTA 25), która pokonała 6:3, 6:3 Barborę Strycovą (WTA 33).

Karolina Pliskova (WTA 20) uległa 6:7(3), 4:6 Christinie McHale (WTA 59). Czeszka posłała 22 kończące uderzenia i popełniła 31 niewymuszonych błędów. Amerykance zanotowano 18 piłek wygranych bezpośrednio i 24 pomyłki.